Nauka

W Gdyni uczą dobrze mówić i pisać po polsku

Dzieci z nauczycielem

Uczestnicy projektu "Bitwa kropek, kresek i ogonków" // fot. Stowarzyszenie Kack Katolickie Centrum Kultury.

Jak skutecznie uczyć języka polskiego w zmieniającym się świecie? Czy da się nastolatków rozkochać w ortografii? Na te i wiele innych pytań daje odpowiedź nowy program Bitwa kresek, kropek i ogonków wykorzystywany na lekcjach języka polskiego w całym kraju, a zrealizowany przez Stowarzyszenie Katolickie Centrum Kultury w Gdyni Małym Kacku.

Katolickie Centrum Kultury w Gdyni, propaguje i tworzy kulturę oraz służy na różnych polach. Tym razem specjaliści przygotowali innowacyjną propozycję dla uczniów i nauczycieli.

- W naszym mieście powstaje wiele niezwykle ciekawych i innowacyjnych projektów, z których chętnie korzysta edukacja w całym kraju – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni do spraw jakości życia. – To zasługa świetnych pedagogów, którzy pracują w Gdyni i pasjonatów, którzy chcą się dzielić, tym co u nas najlepsze z innymi. Jestem przekonany, że innowacyjny sposób nauki polskiej ortografii pomoże nie tylko naszym rodakom, ale również dzieciom z doświadczeniem uchodźczym, które w ostatnim czasie trafiły do naszych szkół.
Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Katolickie Centrum Kultury w Gdyni Małym Kacku pt. Bitwa kresek, kropek i ogonków, realizowany był w ramach programu Ojczysty - dodaj do ulubionych 2022 Narodowego Centrum Kultury.

- Chcieliśmy pokazać, że nauka polskiej ortografii, która uchodzi za niezwykle trudną, wcale nie musi być nudna – mówi Jarosław Szydłak ze Stowarzyszenia Kack Katolickie Centrum Kultury. – Równocześnie projekt okazał się dobrym sposobem na aktywizowanie młodzieżowych teatrów amatorskich z Trójmiasta i okolic, a także na stworzenie ciekawych materiałów dydaktycznych do nauki języka polskiego.
W trakcie warsztatów, których celem było przygotowanie etiudy teatralnej i nagranie piosenki, młodzi aktorzy i śpiewacy nie tylko podjęli wyzwanie stworzenia czegoś dla innych i poznali tajemnice języka polskiego, ale mieli okazję współpracować z profesjonalistami. Wizyta na prawdziwej scenie w Konsulacie Kultury czy nagranie w profesjonalnym studiu nagrań, a także warsztaty z muzykami, aktorami i pedagogami były niecodziennym doświadczeniem, które zaowocowało artystyczną prezentacją na temat języka polskiego.

Przygotowane materiały – spektakl, piosenka, scenariusze lekcji – stanowią teraz ciekawą propozycję dydaktyczną dla nauczycieli, dostępną na stronie www.kackuczy.pl oraz na kanale YT Kurtyna Mały Kack. Dodatkowo pozwolą polonistom mówić o ortografii i historii polszczyzny językiem teatralnym i muzycznym. Tutaj nie powieje nudą.

Cały powstały materiał video jest również dostępny dla osób niesłyszących i słabo słyszących dzięki tłumaczeniu na język migowy.

  • ikonaOpublikowano: 31.01.2023 11:20
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 31.01.2023 15:04
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona