1483 (1183) 2022-01-28 - 2022-02-10

Żółwie, pytony i legwany, które mieszkają w Gdyni

Żółw stepowy, legwan zielony czy ara żółtoskrzydła. Między innymi takie zwierzęta mieszkają w Gdyni. Posiadają je mieszkańcy, miłośnicy egzotycznych okazów. Nabywając tego rodzaju zwierzę, muszą oni zarejestrować je w Urzędzie Miasta. Prowadzenie takiego rejestru przez Wydział Środowiska ogranicza m.in. proceder nielegalnego handlu egzotyczną fauną.


Gdynianie kochają zwierzęta. Wielu ma psa, kota czy innego domowego pupila. Niektórzy gustują jednak w nieco bardziej egzotycznych gatunkach i wybierają papugi, żółwie czy węże.
Zakup takiego zwierzęcia to zwykle niemały koszt. Niestety zdają sobie z tego sprawę nielegalni handlarze, którzy na czarnym rynku oferują rozmaite gatunki, niejednokrotnie zagrożone wyginięciem.
Aby ukrócić ten proceder, na terenie Unii Europejskiej wprowadzono odpowiednie przepisy. W Polsce egzotyczne zwierzę musi zostać zarejestrowane i posiadać dokumenty – od momentu urodzenia czy też wyklucia się lub pozyskania go ze środowiska. Należy w nich odnotować każdą zmianę właściciela.
Najpopularniejsze gatunki, które zarejestrowano w Gdyni, to żółw stepowy, pyton królewski czy legwan zielony. Z ptaków na pierwszym miejscu jest papuga żako. Natomiast jeśli chodzi o gatunki bardzo rzadkie, są to m.in. papugi – amazonka niebieskoczelna czy ara żółtoskrzydła, a także liściołaz paskowany czy pyton zielony. W rejestrze znajdują się też jaszczurki – na tyle rzadkie, że nie mają one polskiej nazwy.
Rejestracją zwierząt zajmuje się Referat Ekorozwoju, który jest częścią Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni. Szczegółowe informacje oraz niezbędny formularz można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej. Które gatunki zwierząt należy rejestrować?
Przepisy obejmują wszystkie gatunki wymienione w załączniku do konwencji waszyngtońskej (CITES: Konwencja o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem),w tym m.in. polskie sokoły, jastrzębie czy sowy.

ikona