2005

VII Ogólnopolskie Spotkania Podróżników Żeglarzy i Alpinistów 2005 oraz Kolosy 2004 - laureaci


Podczas VII Ogólnopolskich Spotkań Podróżników Żeglarzy i Alpinistów, które odbyły się w Gdyni w dniach 3 - 6 marca 2005 rozdano nagrody Kolosy 2004.

osp2005_6

kolosy_mini04 SUPERKOLOS
Marek Kamiński i Wojciech Moskal
W 10 rocznicę największego w historii polskiej polarystyki wyczynu sportowego, jakim było dotarcie, dnia 23 maja 1995 r. do Bieguna Północnego, dokonane po 770 kilometrowym, 72 dniowym marszu z wyspy Ward Hunt, bez wspomagania z zewnątrz, poprzedzone dokonanym przez nich w 1993 r. pierwszym polskim, 600 kilometrowym przejściem lądolodu Grenlandii.

NAGRODA SPECJALNA
Mieczysław Parczyński
Za trzydziestoletnią podróż na rowerze w trakcie której, nie opuszczając Polski, pięciokrotnie okrążył świat, udowadniając że start do wielkich czynów może nastąpić choćby po pięćdziesiątce. Za monumentalną pracę dokumentacyjno - krajoznawczą która sprawia, że dorobkiem tej podróży jest nie tylko liczba przejechanych 200 tysięcy kilometrów. Za życiowy hart i pogodę ducha, będącymi inspiracją dla ludzi w każdym wieku i kondycji.


NAGRODY I WRÓŻNIENIA ZA DOKONANIA ROKU 2004

KOLOS 2004 w kategorii PODRÓŻE
Arkadiusz Milcarz

Za wyprawę Afryka Maraton
Zanurzył się w Afryce. Jej środkiem, z południa na północ, brnął na wszelkie możliwe sposoby. Przeżył epopeję rejsu rzeką Kongo - zamknięty na trzy tygodnie w pływającej wiosce. To co zobaczył i co przeżył przedstawiał w sposób porywający, wykraczający poza schematy reporterskiego rzemiosła.

WYRÓŻNIENIE w kategorii PODRÓŻE przyznano:

Wyprawa Strzelecki Traces 2004 - Marek Tomalik, Paweł Tysa, Piotr Trybalski, Sławek Sławatecki, Waldek Obłąk, Marek Zimowski, Jurek Adamuszek i Adam Murcha.

Wyprawa Śladami Benedykta Polaka - Robert Szyjanowski, Paweł Kuśmierski, Zbyszek Panek, Zdzisław Antoniewicz, Jarosław Chwiałkowski.


KOLOS 2004 w kategorii ŻEGLARSTWO
Jindřich Kuchejda, Michal Ne�vara, Ivan Orel - jacht Victoria
Za 5-letnią wyprawę przeprowadzoną na samodzielnie wybudowanym jachcie, zrealizowaną w duchu radości żeglowania trasą wielkiego eksploratora sprzed wieków - Ferdynanda Magellana. Wyprawa, podczas której żeglarze zamknęli wokółziemski krąg, dowiodła że wielkie rejsy oceaniczne mogą stać się udziałem także żeglarzy, z kraju bez dostępu do morza, dla których portem rozpoczęcia i zakończenia wyprawy był port polski.

WYRÓŻNIENIE przyznano:

HENRYK WIDERA - jacht Gawot
Za samotniczy, bardzo inspirujący rejs jachtem śródlądowym z Polski na Wyspy Kanaryjskie, zrealizowany dla własnej satysfakcji, bez wsparcia sponsorów i patronów medialnych.

PRZEMYSŁAW MĄCZKOWSKI - jacht Politechnika
Za rejs jachtu żaglowego na Spitsbergen i do Ziemi Franciszka Józefa, przeprowadzony zgodnie z dobrą praktyką morską. "Politechnika" była pierwszym jachtem, pod polską banderą, który dotarł do archipelagu Ziemi Franciszka Józefa.

ADAM SULEWSKI - jacht Nitron
Za rejs jachtem z Murmańska do Petersburga trasą biegnącą przez Kanał Białomorsko-Bałtycki. Była to pierwsza zakończona powodzeniem polska wyprawa przez niedostępne dotąd dla polskich żeglarzy wody.


KOLOS 2004 w kategorii ALPINIZM
Wyprawa zimowa na Shisha Pangma

Wyprawa zimowa polsko-włoska na Shisha Pangma 8027 (8012), ósmy w ogóle ośmiotysięcznik zdobyty zimą, pierwszy od 16 lat. Mała pięcioosobowa wyprawa po ubiegłorocznej próbie, inną drogą dokonała szybkiego wejścia. W wyprawie kierowanej przez Jana Szulca uczestniczyli ponadto Jacek Jawień, Dariusz Załuski, Piotr Morawski i Simone Moro - ostatni dwaj zdobyli szczyt.

WYRÓŻNIENIE otrzymali

Krzysztof Belczyński, Bogusław Kowalski i Wojciech Wiwatowski za nową drogę na Torre Sur del Paine.
Wyprawa toruńska zdobyła środek wschodniej ściany Torre Sur w grupie Paine w Patagonii Chiliskiej. Był to pierwsza polska nowa droga ścianowa w tym rejonie, bardzo trudna technicznie.


KOLOS 2004 w kategorii EKSPLORACJA JASKIŃ
Kapituła nie przyznała w tym roku KOLOSA.WYRÓŻNIENIE otrzymali

Dariusz Fuja za samotną eksplorację w jaskini Śnieżna Studnia w Tatrach

Wyprawa Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego za pogłębienie jaskini Schartenschacht w masywie Göll w Alpach Austriackich.

Wyprawa Krakowskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego za eksplorację jaskiń w masywie Leoganger Steinberge w Alpach Austriackich.


KOLOS 2004 w kategorii WYCZYN ROKU
Jan Mela
Za zdobycie w jednym roku, w wieku 15 lat, obu biegunów Ziemi. Za pokonanie własnych słabości i sprostanie psychicznej presji, jaką stwarza zainteresowanie milionów obserwatorów. Za podróż w głąb siebie i właściwe spożytkowanie dokonanych tam odkryć.

osp2005_1

WYRÓŻNIENIE w kategorii WYCZYN ROKU otrzymali

Łukasz Supergan
Za spełnienie marzeń wielu osób kochających wędrówki górskie - samotne odbycie najbardziej egzotycznych z bliskich, lecz wielkich wypraw - przejście Łuku Karpat.

Michał Witkiewicz
za samotną wyprawę TRANSAMERICA EXPEDITION 2004


Nagrodę publiczności w konkursie na najlepsze zdjęcie wystawy FotoGlob 2005, która odbywała się w galerii Ratusz w Urzędzie Miasta Gdyni przyznano Danielowi Klawczyńskiemu za zdjęcie "Wyprawa do Masywu Pięciu Bogów w Ałtaju Mongolskim".

osp2004_1mosp2004_2m
osp2004_3mosp2004_4m
osp2004_5m


Nagrodę publiczności, w konkursie na najlepszy pokaz Fotoplastykonu, przyznano Kindze Choszcz i Radosławowi Siudzie za "Prowadził nas los - czyli autostopem dookoła świata".


Nagrodę im. Andrzeja Zawady - grant podróżniczy na realizację ambitnego przedsięwzięcia eksploracyjnego dla młodych globtroterów - Kapituła Nagrody KOLOSY i Prezydent Miasta Gdyni przyznali załodze kpt. Jacka Wacławskiego na projekt żeglugi - Przejście Północno-Zachodnie.

osp2005_3

Załoga należy do Stowarzyszenia "Grupa Outdoor", pochodzi z Gliwic i ma na swoim koncie m.in. wyprawę Cape Horn Antarctica 2002/2003. Wyprawa trwała ponad rok. Żeglarze rozpoczęli ją w Lagos w Portugalii 22 września 2002 r., zakończyli w Szczecinie 27 września 2003 r. Osiągnęli cel wyprawy - opłynęli Amerykę Południową dookoła Przylądka Horn. Podczas tej wyprawy pierwszy raz w historii, polski jacht dopłynął do Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (Szetlandy Południowe). Ponadto uczestnicy wyprawy zdobyli wulkan Cotopaxi w Ekwadorze, maksymalnie wykorzystali czas odbywając liczne wyprawy w interior Ameryki Południowej i jak twierdzą zadowoleni powrócili do kraju w terminie pozwalającym na powrót na uczelnie.

osp2005_4

Podczas VII edycji Spotkań załoga zaprezentowała pokaz z pokonania trasy legendarnego rajdu Dakar. W ciągu 17 dni załoga przejechała planowaną trasą ponad 8000 km przez pustynię Maroka, Sahary Zachodniej i Mauretanii, szczęśliwie docierając do Dakaru, przebrnęła przez formalności afrykańskich granic i pokonała złośliwości pustyni oraz pokonała trudy podróży bez pomocy sztabu mechaników rajdu Dakar.

osp2005_5

Po tak spektakularnych przedsięwzięciach Kapituła nagrody im. Andrzeja Zawady postanowiła przyznać na ręce załogi grant na realizację nowego projektu. Tym razem podróżnicy mają zamiar opłynąć Amerykę Północną przez Przejście Północno - Zachodnie. Rejs odbędzie się trasą związaną z rejsem statku Gjoa, na którym 100 lat wcześniej Roald Amudsen z załogą jako pierwsi w historii pokonali drogę z Atlantyku na Pacyfik. Podczas wyprawy załoga chce odbyć wypady na nartach i kiteskiing na odwiedzanych wyspach, nurkowania i loty na paralotni z napędem w czasie dobrej pogody, eksplorację lodowców i wspinaczki na niektóre szczyty górskie.

Oto dane planowanej wyprawy:
Długość trasy - 10 000 Mm
Termin - 01.05.2006 - 09.10.2006
Jacht typu Bruceo 13,49 m - rok budowy 2005
Do rozpoczęcia wyprawy pozostaje 14 miesięcy załoga ma zamiar wykorzystać ten czas na intensywne przygotowania:
  • przygotowanie i testowanie jachtu - wyposażenie potrzebne do żeglugi w lodach
  • Zbieranie informacji o NWP, kompletowanie map i locji, informacje lodowe, spotkania z żeglarzami którzy pokonali NWP, lektura relacji z wypraw
  • Przygotowania sprzętowe: przygotowanie sprzętu do wypadów lądowych (narty tourowe, foki, sprzęt do kiteskiing, sprzęt alpinistyczny do asekuracji na lodowcach i w czasie nietrudnych wspinaczek), przygotowanie paralotni i napędu, sprzęt nurkowy
  • Formalności wizowe: USA, Kanada
  • Poszukiwanie pomocy finansowej
~

  • ikonaOpublikowano: 05.10.2006 00:00
  • ikona

    Autor: Lidia Rumel-Czarnowska

ikona