2006

VIII Ogólnopolskie Spotkania Podróżników Żeglarzy i Alpinistów oraz Kolosy 2005

finał szóstej edycji nagród za dokonania roku w kategoriach:
Podróże, Żeglarstwo, Alpinizm, Eksploracja Jaskiń, Wyczyn Roku
16 - 18 marca 2006 r.
Centrum Gemini - kino Silver Screen, ul. Waszyngtona 21 GDYNIA

FotoGlob
imprezie towarzyszy wystawa fotografii uczestników spotkań
FotoGlob
czynna od 13 - 24 marca 2006
w godz. 10.00 do 24.00

DZIEŃ WODY
czwartek, 16 marca 2006

Prowadzący: Dariusz Podbereski

Godz. 14.30
OTWARCIE SPOTKAŃ

Godz. 15.00 - 15.40
WYPRAWA ŻEGLARSKA HUDSON 2005
kpt. Grzegorz Bińczyk
Wyprawa arktyczna na jachcie s/y "Zjawa IV" na Grenlandię i do północnej Kanady. Pierwsze w historii polskiego żeglarstwa lądowanie na Ziemi Baffina i równie bezprecedensowa eksploracja Zatoki Hudsona, aż do Churchill. Rejs ten zapisał się w historii światowego żeglarstwa - żaden jacht przed "Zjawą IV" nie dotarł do osad innuickich w północnych rejonach Zatoki Hudsona.

Godz. 15.50 - 16.30
KAYLANTIC 2005
Paweł Napierała
Morska wyprawa drewnianym kajakiem NOE z Bornholmu przez Szwecję, Danię, Niemcy, Holandię do Brugge w Belgii. Głównym celem przedsięwzięcia było przetestowanie specjalnie zaprojektowanej i wykonanej ręcznie jednostki w najróżniejszych warunkach klimatycznych i morskich, jako jeden z etapów przygotowawczych do przepłynięcia Atlantyku. To ponad 90 samotnych dni, ponad 2000 km przepłyniętych wzdłuż brzegu i ponad 60 odwiedzin w najróżniejszych portach.

Godz. 16.40 - 17.20
KAROLKĄ DOOKOŁA ŚWIATA
Barbara i Jacek Królikowscy
Cztery lata jacht "Karolka", dowodzony przez kapitan Barbarę Królikowską, wędrował po morzach i oceanach świata, by w portugalskim Portimao, po przepłynięciu 31 214 mil morskich, zamknąć pętlę wokółziemską. Budowniczym, armatorem i pierwszym oficerem jachtu był ojciec dowodzącej - Roman Kocemba, a członkiem załogi jej mąż Jacek. Był to rodzinny rejs, który zrealizowano bez sponsorów, wyłącznie z własnych środków jego uczestników.

Godz. 17.30 - 18.00
KAJAKIEM W KRAJU MINARETÓW
Jarosław Frąckiewicz, Celina Mróz
Kajak na rzece Kizilirmak, w centralnej Anatolii, to rzadkość. W Turcji, ta dyscyplina sportu, nie cieszy się popularnością. Płynąc przez Wyżynę Anatolijską dotarli, po 13 dniach, do miasteczka Avanos, w Kapadocji. Przepłyneli 3 przełomy o stopniu trudności do ww2, o łącznej długości 60 km. Pokonali nowopowstałe jezioro zaporowe, którego jeszcze nie ma na mapach oraz zrobili przenoskę przez olbrzymią zaporę.

Godz. 18.10 - 18.50
WYPRAWA ORVALDI ANTARCTICA 2004 - 2005
kpt. Piotr Kuźniar
W ostatnich dniach lipca zakończyła się wyprawa na Antarktydę i dookoła Ameryki Południowej - do kraju powróciła s/y "Panorama". To nie tylko jedno z najistotniejszych dokonań w dziejach wrocławskiego klubu, ale także sukces polskiego żeglarstwa ostatnich lat. Najważniejszym celem wyprawy było dotarcie do stałego lądu Antarktydy, możliwie najdalej na południe. Dokonała tego załoga IV etapu pod dowództwem kpt. Piotra Kuźniara osiągając pozycję 67°18.6'S-070°17.1'W.

Godz. 19.00 - 19.40
KAJAKIEM W GÓRĘ MADIDI
Piotr Opacian
Celem jego wyprawy była próba dotarcia w górę rzeki Madidi, tak daleko, jak to tylko możliwe z jednoczesnym zebraniem jak największej ilości informacji i materiału zdjęciowego o tym mało poznanym i tajemniczym regionie. Wyprawa przebiegała bez większych zakłóceń. Odwiedził po drodze kilka wiosek. Na obszarze powyżej ostatniego punktu osadniczego - Campo Brabo - spędził 24 dni. Udało mu się przywieźć bogaty materiał zdjęciowy i jeszcze bogatszy bagaż informacji ustnych i spisanych.

Godz. 19.50 - 20.20 Przerwa

Godz. 20.20 - 21.10
EXPEDITION MACKEZNIE 2005
Marcin Gienieczko
Przepłynięcie w canoe całego systemu rzecznego Mackenzie (4000 km) w Kanadzie, było jego największą wyprawą. Przygotowywał się do niej dwa lata. W 2003 r. przepłynął pontonem największą rzekę Alaski Yukon, by po dwóch latach przygotowań sprostać wreszcie wyzwaniu. Łącznie spędził 5 miesięcy na wielkich rzekach Północy, w czasie których przepłynął 7100 kilometrów.

Godz. 21.20 - 21.50
KATAMARANAMI PO RZEKACH TUWY
Zofia Piłasiewicz
Wędrujący przez Alaskę poszukiwacze przygód z książek Jacka Londona, chcąc wyrazić swoje emocje, nazywali je "niedźwiedzim mięsem". Uczestnicy tej wyprawy poszukiwali owego "niedźwiedziego mięsa" podróżując katamaranami po rzekach Syberii w Republce Tuwy. Trasa wiodła przez dziewiczą tajgę, przez liczne progi i 28 kilometrowy kanion wyżłobiony przez Uług-O w Sajanach.

Godz. 22.00 - 22.30
OD ŹRÓDEŁ WISŁY DO BAŁTYKU
Marcin Banat, Dominik Januszko
Dżodżo, Donkojotte, Benek i Banan - czwórka przyjaciół, przemierzyła (pieszo i łodziami wioślarskimi) najdłuższy szlak turystyczny Polski - rzekę Wisłę - od źródeł u stóp Baraniej Góry do Zatoki Gdańskiej. Kilkumiesięczna, przerywana licznymi wyjazdami "anty-wyprawa" realizowana w ramach projektu "Roots and Culture - Aktywność Pokoleń".

Godz. 22.40 - 23.10
REJS ŻEGLARSKI DUNAJ 2005
Bartosz Janic, Szymon Ciemnicki
Postanowili przepłynąć Dunaj omegami. Realizację podjętego wyzwania rozpoczęli w Kresms. Fala powodziowa na rzece i wartki nurt utrudniały żeglugę. Czas mijał jednak szybko, podobnie jak kilometry rzeki. Minęli Tulln, Wiedeń, Bratysławę, by potem płynąć już po węgierskim Dunaju. Ruch jak na autostradzie: barki, wodoloty i cała masa statków pasażerskich. Skończyli za Budapesztem. Wspaniała przygoda i wiele doświadczeń.

Godz. 23.20 - 23.50
UCIECZKA Z NOWEGO ORLEANU
Tomasz Świnder
Rejs z Nowego Orleanu rozpoczęty w dniu oficjalnego otwarcia sezonu huraganów. Zatoka Meksykańska, florydzki kanał Okachobee, Bermudy, Północny Atlantyk, Azory , Gibraltar, Maroko z zakończeniem na Majorce. Dwa sztormy, trzy miesiące, 6000 mil morskich. Samotnie na 8,5 metrowym jachcie "Lucyfer".

DZIEŃ PODRÓŻY
piątek, 17 marca 2005

Prowadzący: Dariusz Podbereski

Godz. 9.00 - 9.15
DZIEWIĘTNASTY POŁUDNIK
Eugeniusz Dmochowski
Wyprawa przez Polskę wzdłuż 19-go południka (około 700 km) to kontynuacja pieszych wędrówek przez Europę z lat ubiegłych. Swoista próba spięcia ich zachodniej części (od Częstochowy, przez Wrocław, Rzym, Lourdes, Santiago de Compostella, Fatimę do Faro - w latach 1992 do 2004) z częścią wschodnią (od Mikoszewa, przez Wilno, Moskwę i Niżnyj Nowgorod do Kazania - w latach 2003 i 2004). Zatem do przejścia całej Europy pozostał jeszcze około 850 km odcinek Kazań - Ural. Niespieszny spacer przez Polskę może być równie interesujący, jak wędrówki po innych krajach świata.

Godz. 9.20 - 9.50
CINQUECENTO DO PAKISTANU I KASZMIRU
Jolanta Czupik
W czasie 58 dni pokonali odległość 27 000 km w trudnych warunkach drogowych i atmosferycznych, przez kraje całkowicie odmienne kulturowo, samochodem typowo miejskim. Udowodnili, że dalekie wyprawy nie muszą być organizowane przez profesjonalistów lub znane firmy.

Godz. 10.00 - 10.30
NORYLSK - MIASTO ZAMKNIĘTE
Daniel Klawczyński
Cel podróży - Norylsk - należy do najdalej wysuniętych na północ miast na Ziemi. Sytuacja mieszkańców, tego niezwykłego osiedla, nigdy nie była łatwa. Przeszłość wiązała się ściśle z istnieniem GUŁAG-u, a tym samym również z obecnością Polaków. Obecnie Norylsk jest zamknięty dla cudzoziemców. Chęć poznania tego, jak żyje się w jednym z najzimniejszych miast świata, była jednak nieodparta.

Godz. 10.40 - 11.10
WPŁYWY PERSKIE W KULTURZE SUAHILI
Aleksandra Szymczyk
Pomysł wyjazdu zrodził się podczas jednej ze wspólnych, bezsennych nocy przy kawie i papierosie. Był połączeniem pasji dwóch studentek Orientalistyki, którym teoria nigdy nie wystarcza. Niemalże nie mając środków własnych, postanowiły wybrać się do Kenii i Tanzanii, by zweryfikować tam książkową wiedzę na temat wpływów perskich na wschodnim wybrzeżu Afryki.

Godz. 11.20 - 11.50
PRZEZ BRAMY PIEKIEŁ DO KRAINY LODU
Grzegorz Gontarz
Na cel swojej kolejnej wyprawy rowerowej obrali Islandię. Wyspę pochodzenia wulkanicznego, miejsce unikalne, gdzie krajobrazy są często określane mianem "księżycowych". Ze względu na ostre warunki klimatyczne, rzeźbę terenu, kraina ta pozostaje jednym z najbardziej niedostępnych miejsc w Europie. Przez 42 dni przemierzyli prawie 4000 km, byli tam, gdzie prawdopodobnie rowerem jeszcze nikt nigdy nie dotarł. Zdobyli szczyt Hvannadalshnukur. Poznali kraj i jego osobliwości.

Godz. 12.00 - 12.40
DWA LATA W DRODZE
Piotr Czekanowski, Monika Kozak
Miała trwać kilka miesięcy, a wypełniła im dwa lata życia. Podróż po kilku, skrajnie różnych krajach leżących na trzech kontynentach - Afryka Wschodnia i Południowa, Australia i Oceania, Azja Południowo-Wschodnia. Mieli poznać kawałek świata, a lepiej poznali siebie. Uczestniczyli w animistycznych obrzędach, tropili miejscowe rękodzieło i dzikie zwierzęta. Chorowali na malarie i zdobywali szczyty jednocześnie propagując ideę jazdy autostopem po bezdrożach na przemian z łataniem motocyklowych opon i wysiadywaniem metalowych ławek w lokalnych środkach lokomocji. Bez pośpiechu, bez terminu, bez sztywnych ram.

Godz. 12.50 - 13.30
AUTOSTOPEM NA DENALI
Marek Klonowski
Wyruszył z Nowego Jorku rowerem z zamiarem dotarcia na Alaskę. Po 4 dniach jednak zmienił środek transportu na autostop. Przez parę tygodni ścina drzewa i tym sposobem zarabia na jedzenie oraz brakujący sprzęt wspinaczkowy. 1 maja rozpoczyna pierwszy w historii, solowy trawers Mt. McKinley. Po niemal 3 tygodniach zupełnej samotności (jedyna osoba po północnej stronie Denali) dociera na szczyt. Później łowi łososia w Bristol Bay, wędruje pośród niedźwiedzi w Katami N.P oraz Denali N.P. Następnie opuszcza Alaskę i rusza w autostopową drogę powrotną. Dociera do Kalifornii, skąd po kilku dniach wraca pociągiem do NY, odnajduje rower i po 6 miesiącach tułaczki wraca do kraju.

Godz. 13.30 - 14.00 Przerwa

Prowadzący: Bogdan Kwiatek

Godz. 14.00 - 14.30
SAMOTNA WYPRAWA ROWEROWA W HIMALAJE
Piotr Strzeżysz
Latem 2005 roku udało mu się zrealizować samotną, rowerową wyprawę w Himalaje. Pokonał wówczas kilka najwyżej położonych, przejezdnych przełęczy świata. A przede wszystkim był pierwszym Polakiem, który na najwyżej położoną drogową przełęcz świata - Khardung - wjechał dwukrotnie na rowerze - z obu stron: północnej i południowej.

Godz. 14.40 -15.10
MOTOAFRYKA 2005
Maciej Swinarski
Celem ich wyprawy był przejazd na motocyklach z Polski, przez Afrykę Wschodnią, do Przylądka Dobrej Nadziei. Motocykliści wyruszyli z Gdańska na początku września i dotarli do Cape Town pod koniec grudnia. Na trasie 17 krajów, dużo endurzenia, bratania się z tubylcami i wakacyjno-afrykańskich atrakcji - safari w Serengeti, rafting w źródłach Nilu i bunji-jumping nad Wodospadami Wiktorii.

Godz. 15.20 - 16.00
CANNING STOCK ROUTE EXPEDITION 2005
Jakub Postrzygacz
Pierwsze w historii przemierzenie rowerem najdłuższego szlaku terenowego świata, Canning Stock Route, bez wsparcia z zewnątrz. Wyprawa rozpoczęła się w osadzie Halls Creek na północy Australii. Stąd skierował się na południowy zachód, przecinając Pustynię Tanami, Pustynię Gibsona oraz Wielką i Małą Pustynię Piaszczystą. Po 33 dniach samotności i ponad 2100 przejechanych kilometrów dotarł do końca szlaku w miejscowości Wiluna, na przeciwległym krańcu kontynentu.

Godz. 16.00 - 16.50
WYCIECZKI W ZIMNE KRAJE
Wojtek Moskal
Od czasu jak okazało się, że choroba morska nie pozwoli mu spełnić się w roli typowego oceanografa (a z mozołem studiował 10 lat) zajął się chodzeniem po zamarzniętym morzu (prawdopodobnie aż tak bardzo się nie kiwa). Wprawdzie nie za każdym razem było to morze, ale zawsze jakiś zimny kraj - od Antarktydy po Alaskę. Ma to szczęście, że z pracy również wysyłają go, by kuł przeręble, łapał robaki i mierzył temperaturę pod lodem. Zaangażował się w działalność Greenpeace, spędził 2 lata w ich stacji na Antarktydzie. Odwiedził Eskimosów na Grenlandii i dużo czasu spędził w swoim ulubionym miejscu - na Spitsbergenie. O tych rejonach poopowiada i z tych rejonów pokaże obrazki.

Godz. 17.00 -17.50
OKRUCHY ŚWIATA
Andrzej Urbanik
Andrzej Urbanik pragnie podzielić się wrażeniami z wyjazdów odbytych w ciągu ostatnich kilkunastu latach, na prawie wszystkie kontynenty. Będą więc widoki z tropikalnych wysp, ale także z mroźnych zakątków naszej planety. Wszędzie tam, autor pokazu, wędrował jako "niskobudżetowy" podróżnik nie zważając na niewygody i niebezpieczeństwa. Pragnął po prostu poznać świat takim, jaki jest naprawdę.

Godz. 18.00 - 18.50
PAPUA 2005
Żaneta i Jacek Govenlock
Wyprawa na Nową Gwineę miała na celu poznanie życia i obyczajów papuaskich plemion Dani, Yali, Korowai i Kombai w Papui Zachodniej (Irian Jayi). Większa połać wyspy pokryta jest nieprzebytą dżunglą, bez jakichkolwiek dróg. Aby dostać się do odciętych od cywilizacji plemion Papuasów, wyczarterowali od lokalnych misjonarzy samolocik. Z jego pomocą dostali się w niedostępne rejony centralnej Irian Jayi. Stamtąd wyruszyli na trekking od wioski do wioski i zrozumieli wówczas, dlaczego wyprawy w te regiony określane są w literaturze jako podróże w "epokę kamienną" oraz "do krainy ostatnich ludożerców".

Godz. 19.00 - 19.50
POBOCZA AFRYKI
Marek Śliwka
Podpatrywanie świata stało się dla niego sposobem na życie. W poszukiwaniu guza i przygody przemierzył tysiące kilometrów i przetarł wiele dziewiczych szlaków. Do wielu miejsc przybył jako pierwszy, polski podróżnik. Realizując życiową pasje, dotarł miedzy innymi, do ginącego plemienia, na pograniczu Nigerii i Kamerunu. Pieszo brnął przez zdradliwą dżunglę Gabonu. Z pokładu chybotliwej pirogi podglądał, zapomniane przez Boga i ludzi, malijskie wioski nad Nigrem. Kiedy tylko może, ucieka od zgiełku i blichtru. Stara się podejrzeć obraz świata od drugiej strony - strony cieni, bez retuszu.

Godz. 20.00 - 20.30
BAJKAŁ - BŁĘKINTNE OKO PLANETY
Piotr Mrugasiewicz, Piotr Wojtyła
Po 17 dniach zmagań ze śniegiem, wiatrem, niskimi temperaturami, szczelinami w lodzie i własną słabością, przejechawszy 800 km po lodzie dotarli wreszcie do północnego krańca jeziora. Tym samym, jako pierwsi Polacy przejechali na rowerach po powierzchni zamarzniętego Bajkału.

FOTOPLASTYKON cz. 1

Prowadzący: Bogdan Kwiatek

Godz. 20.40 - 21.00
PODRÓŻ DO PRZESZŁOŚCI-GRUZJA I ARMENIA
Joanna i Stanisław Strelnik
Wyprawa odbyła się we wrześniu 2005 roku i trwała 3 tygodnie. Trasa obejmowała zarówno znane atrakcje turystyczne (Davit Gareja, Vardzia, Tbilisi, jezioro Sevan), jak i mniej popularne miejsca w południowej Armenii i wschodniej Gruzji. Podróż była powrotem do przeszłości - możliwością odwiedzenia krajów zrujnowanych po upadku ZSRR i zniszczonych przez wojny, które bardzo powoli się odbudowują, zachowując swoją unikalną specyfikę.

Godz. 21.05 - 21.25
ROK Z ŻYCIA W ARKTYCE
Mateusz Moskalik
� Zdjęcia wchodzące w skład tych pokazów zostały wykonane podczas dwóch wypraw naukowych na Spitsbergen (zimowanie na Polskiej Stacji Polarnej w fiordzie Hornsund w sezonie 2003/2004, oraz uczestnictwo w wyprawie naukowej w rejonie Spitsbergenu i Wyspy Edge'a w sierpniu 2005 roku). Pokazy nie zawierają w sobie tematyki eksploracyjnej, lecz ukazują przyrodę tego rejonu. Głównym problemem jaki sobie stawiam podczas robienia zdjęć jest przedstawienie przyrody Arktyki i stąd taka tematyka pokazu. Chciałbym aby ten pokaz stał się dopełnieniem tego co na wcześniejszych Kolosach pokazywali inni Polarnicy...

Godz. 21.30 - 21.50
� BO NIE WAŻNY JEST CEL, WAŻNA JEST DROGA
Olga Wąsowicz, Anna Wielechowska
W czasie samodzielnej, 6-miesiecznej wyprawy dwie 22-latki odwiedziły 8 Państw Ameryki Centralnej i Południowej. Bez rozsądku, zbędnych przygotowań i wiary kogokolwiek pojechały na drugą stronę świata. Z wielkimi plecakami i skromnym budżetem podróżowały i żyły najczęściej z prostymi, ale bardzo otwartymi i ciepłymi ludźmi. Uczyły się hiszpańskiego, pływały w jaskiniach, próbowały wspinać na 6 tysiączniki, podziwiały podwodny świat i obserwowały składające jaja żółwice.

Godz. 21.55 - 22.15
DOOKOŁA NOWEJ ZELANDII
Piotr Walas
Przedstawienie zdjęć i opisanie przebiegu wjazdu do Nowej Zelandii z krótkim postojem w Hong-Kongu. Trasa przebiegała przez Auckland, Cape Reinga, Taupo, Rotorua, East Cape, Mt. Maunganui, Napier, Wellington, Picton, Nelson, Milford Sound, Queenstown, Christchurch.

Godz. 22.20 - 22.50
ARCHEOLOGICZNA PODRÓŻ DO PERU
Katarzyny Masin
Film powstał w ścisłej współpracy z Ośrodkiem Badan Prekolumbijskich Uniwersytetu Warszawskiego. Przedstawia podróż w nieznane, i nie pokazywane dotąd w żadnej telewizji na świecie, wykopaliska archeologiczne prowadzone przez polskich naukowców w Peru, m.in o tajemniczym stanowisku Tablada de Lurin oraz o starożytnej stolicy państwa Chancay. Zobaczymy również słynne geoglify i niezwykłą kolekcje zabytków kultury Nasca. Zgromadzono ją w muzeum Włoskiej Misji Archeologicznej, która współpracuje z polskimi archeologami.

Godz. 22.55 - 23.15
TAM GDZIE PONIOSŁY NAS MARZENIA
Agata Ślimak
Relacja z miesięcznej podróży po Azji. Zaprezentowane zostaną zdjęcia z Indii, Nepalu oraz Tybetu chińskiego ukazujące zarówno życie miejscowej ludności, architekturę jak i niepowtarzalne widoki. Ze względu na wiele przygód, nieoczekiwany ich przebieg i zaskakujące wydarzenia (np. stan wyjątkowy w Nepalu), wyprawa okazała się niezwykle ciekawa.

23.20 - 23.40 NIESPODZIANKA

DZIEŃ GÓR
sobota, 18 marca 2006

Prowadzący: Dariusz Podbereski

Godz. 9.00 - 9.30 Niespodzianka

Godz. 9.40 - 10.10
ISTOR O NAL - SZCZYT MARZEŃ
Przez wszystkie lata eksploracji Hindukuszu przez Polaków, wielokrotnie omijany Istor o nal (7403 m) nie doczekał się polskiego wejścia. Rejon zupełnie dziki i zapomniany o czym świadczy tylko kilka wypraw przez ostatnie 10 lat. Młody zespół opowie o swoich zeszłorocznych dokonaniach w górach Tien Szan i przedstawi projekt, którego celem jest pierwsze wejście na szczyt marzeń"

Godz. 10.20 - 10.40
HAGENGEBIRGE 2005 - NOWE PERSPEKTYWY
Dariusz Bartoszewski
Była to czwarta wyprawa w austriacką część masywu Hagengebirge organizowana przez Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego i Sekcję Grotołazów Wrocław. Eksploracja nowo odkrytej jaskini, która otrzymała nazwę "W Czerwonych Kamieniach", doprowadziła do serii rozwiniętych kaskad na głębokości -352m. Dwójka szturmowa zjechała jeszcze ok. 50 metrów niżej. Schodząc w nieznane zatrzymała się nad kolejną około 30 metrową studnią.

Godz. 10.50 - 11.20
KOLEJNY - 1000 W FEICHTNERSCHACHTHÖHLE
Andrzej Ciszewski
Siódma wyprawa Krakowskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego przekroczyła -1000 m w kolejnym pionowym ciągu Feichtnerschachthöhle. Bardzo trudna i niebezpieczna eksploracja doprowadziła do głębokości - 1087m. Dalszą eksplorację przerwała piętnastometrową studnią, na pokonanie której zabrakło już czasu.

Godz. 11.20 - 11.50
DROGA NA OŚMIOTYSIĘCZNIK
Adam Sikora
Film o letniej wyprawie Polskiego Klubu Alpejskiego na Shisha Pangma.

Godz. 12.00 - 12.20
EXPEDITION J2-2005
Marcin Gala
Od 2001 roku polscy grotołazi uczestniczą w organizowanych przez Amerykanina Billa Stone'a międzynarodowych wyprawach eksploracyjnych w masyw Sierra Juarez w południowym Meksyku. Badają tam jeden z największych na świecie systemów krasowych o deniwelacji przekraczającej 2,5 km. W 2004 roku prowadząc poszukiwania nowych otworów na terenie pokrytym dżunglą, powyżej wioski El Ocotal, znaleźli nową jaskinię - J2. Podczas eksploracji tej jaskini w 2005 roku, osiągnęli głębokość 1101m.

Godz. 12.30 - 12.50
ZAZERKALYE 2005
Łukasz Wójtowicz, Artur Nowak
Podczas międzynarodowej wyprawy eksploracyjnej "Zazerkalye 2005" organizowanej przez moskiewski Speleoklub "Cavex" pogłębiono jaskinię Woronią-Krubera do -2140m. Uczestniczący w niej polscy grotołazi: Artur Nowak (Speleoklub "Gawra" Gorzów) i Łukasz Wójtowicz (Speleoklub "Bobry" Żagań) osiągnęli głębokość -2080m ustanawiając w ten sposób nowy rekord Polski.

Godz. 13.00 - 13.50
EVEREST BEZ TLENU
Marcin Miotk
5 czerwca 2005 roku Marcin Miotk jako pierwszy Polak wszedł na Mount Everest (8850 m) bez dodatkowego tlenu. Było to wejście w stylu sportowym - Marcin wchodził solo i bez pomocy Szerpów wysokościowych - od strony tybetańskiej. Do tej pory bardzo wąskie grono wspinaczy na świecie dokonało tej sztuki. I aż do tego roku nie było wśród nich żadnego Polaka. Marcin Miotk dokonał tego wyczynu w szczególnie trudnych warunkach pogodowych. Według oficjalnych statystyk, tak złej aury nie było pod Everestem od 45 lat! Huraganowe wiatry i ekstremalnie niskie temperatury powodowały, że tylko nieliczni weszli na szczyt.

Godz. 14.00 - 14.20
KANIN 2005 - PRZEZ MĘKĘ DO SUKCESU
Paweł Ramatowski
Podczas siedmioletniego okresu działalności w słoweńskim masywie Kanin, leżącym w Alpach Julijskich członkowie Sekcji Taternictwa Jaskiniowego KW Kraków osiągneli ogromny sukces, jakim było doprowadzenie do wyeksplorowania drugiego pod względem głębokości trawersu jaskiniowego świata. Trawers ten, którego deniwelacja sięga 1297 m, a długość przekracza 5 km tworzy system jaskiniowy Poljska jama (BC4) - Mała Boka. System powstał w wyniku połączenia obu jaskiń w 2005 roku. Jego całkowita deniwelacja wynosi 1319 m, przy długości 8,2 km.

Godz. 14.30 - 15.20
WSZYSTKO PRAWIE O WYPRAWIE
Realizacja Darek Załuski
Film nakręcony podczas ubiegłorocznego wyjazdu na K2. Pokazuje kolejne etapy organizacji wyprawy w góry wysokie. Po filmie rozmowa z uczestnikami wyprawy.

Godz. 15.30 - 16.20
FITZ ROY - PATAGOŃSKIE REMINISCENCJE
Wiesław Burzyński, Michał Kochańczyk
Pięciu Polaków: Piotr Lutyński (kierownik wyprawy), Wiesław Burzyński, Mirosław Falco-Dąsal, Jacek Kozaczkiewicz i Michał Kochańczyk w Wigilię 1984 roku weszło na wierzchołek Fitz Roya 3415 m w Patagonii, jeden z najtrudniejszych do zdobycia szczytów świata. W ciągu dwunastu dni wytyczyli nową drogę wspinaczkową na północnej ścianie Fitz Roya, w najbardziej wietrznej krainie na świecie. Przed widzami pełna napięcia relacja z wyprawy, zorganizowanej przez Klub Wysokogórski w Krakowie.

Godz. 16.30 - 17.00
KAZIK
realizacja Marcin Koszałka - pokaz premierowy
Film o początkach taternictwa jaskiniowego w Polsce.

Godz. 17.00 - 17.30 PRZERWA

Godz. 17.30
KONCERT PAWŁA ORKISZA
Paweł Orkisz - lider krakowskiej Cafe Metafora, autor i wykonawca piosenek żeglarskich, turystycznych, nastrojowych ballad poetyckich oraz jeden z najbardziej znanych w Polsce wykonawców pieśni Okudżawy, Wysockiego, Cohena i in. W latach 80. napisał kilka przebojów: "Przechyły", "Piosenka z szabli", "Księżycówa", "Pociąg" i in. Był laureatem Bazyny, Yapy, Giełdy w Szklarskiej Porębie i in. Nagrał 11 CD, z piekną, nastrojową muzyką: "Ballady o miłości", "Fale nadziei", "Przechyły", "Nie zginęła póki my" itp.

Godz. 18.00
UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIE KOLOSÓW ZA DOKONANIA 2005 ROKU, SUPER KOLOSA "ZA CAŁOKSZTAŁT" I NAGRODY IM. ANDRZEJA ZAWADY.
Prowadzący: Włodzimierz Machnikowski

FOTOPLASTYKON cz. II

Prowadząca: Agnieszka Wroczyńska

Godz. 20.00 - 20.25
POWRÓT W PAMIR TADŻYCKI
Sławomir Wróblewski, Marcin Hennig
Wojna w Tadżykistanie zamknęła dostęp do tego kraju i do najwyższych szczytów Pamiru Zachodniego. Po długim okresie separacji otwarto granice Tadżykistanu. Film i pokaz slajdów pokazują pierwszą, po piętnastu latach, wyprawę Polaków w Pamir Tadżycki na dwa siedmiotysięczne szczyty, Pik Korzeniewskiej i Pik Somoni (Kommunizma). W wyprawie udział wzięła ośmioosobowa ekipa pod patronatem Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto. Oprócz akcji górskiej zobaczymy też urok nieskażonej niczym przyrody i surowego piękna jednego z najbiedniejszych państw WNP.

Godz. 20.30 - 20.50
WYPRAWA W GÓRY RUWENZORI
Michał Kochańczyk
Wyprawa Klubu Wysokogórskiego "Trójmiasto" w góry Ruwenzori w Afryce, w chyba najpiękniejsze góry na świecie. Tonące w chmurach, pokryte mgłą, leżące na granicy Ugandy i Kongo, najwyższe pasmo górskie Afryki, uchodzi za jeden z najtrudniejszych terenów do penetracji w całej wschodniej Afryce. Przeprawa przez piętra wilgotnego lasu równikowego, gęstych zarośli bambusowych, przez rozległe obszary bagienne, piętro lobelii i senecji w krainę lodowców na Margheritę 5109 m, najwyższy szczyt Ruwenzori.

Godz. 20.55 - 21.15
ZAKAUKAZIE - NA KRAŃCACH EUROPY
Stanisław Rzyski
Slajdy przedstawiają nie tylko najciekawsze miejsca Gruzji i Armenii, ale także życie codzienne w tym odległym zakątku Europy. Liczne konflikty zbrojne sprawiły, że ten zachwycający pod względem przyrodniczym i kulturowy region jest mało dostępny, choć niezwykle interesujący. Podczas prezentacji usłyszymy informacje o historii, kulturze, przyrodzie regionu oraz szereg anegdot związanych z niebezpiecznymi i zabawnymi przygodami, które przytrafiły się podczas podróży.

Godz. 21.20 - 21.40
ANGOLA INCOGNITA
Agnieszka i Łukasz Wroczyńscy
Turystyczne szlaki jak dotąd omijają Angolę, afrykański kraj po niedawno zakończonej, niemal 30-letniej wojnie domowej. Nasza prezentacja powstała po pobycie w Centrum Zdrowia Św. Łukasza w Kifangondo i przedstawia nieznane szerzej oblicze Angoli - krajoznawcze perełki takie jak drugie co do wielkości wodospady Afryki, barwne i trudne realia życia mieszkańców oraz działalność pomocową misjonarzy z Polski w tym kraju.

Godz. 22.00
ZAKOŃCZENIE SPOTKAŃ
Ogłoszenie wyników plebiscytu publiczności na najciekawszą prezentację i zdjęcie wystawy FotoGlob i losowanie nagród dla osób biorących udział w głosowaniu.

 

Uwagi:
Organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie. Opisy powstały na podstawie materiałów dostarczonych przez samych prelegentów.
Wstęp na wszystkie dni Spotkań wolny !

Organizatorzy: UM Gdynia
Agnieszka Krasińska
tel. 058 66 88 152
e-mail: a.krasinska@gdynia.pl

MART
Janusz Janowski
012 285 04 59
e-mail: janowski@kolosy.pl 

Organizowane od 1999 r. Spotkania, to największe forum polskich i polonijnych środowisk podróżniczo-eksploracyjnych. Podczas imprezy prezentowane są wartościowe polskie dokonania, poprzedniego roku, w kategoriach: podróże, żeglarstwo, alpinizm, eksploracja jaskiń i wyczyn roku. Na Spotkania są także zapraszani, jako goście honorowi i prelegenci, autorzy największych polskich eksploracji XX wieku.


Spotkania służą popularyzacji niekomercyjnej działalności odkrywczej i eksploracyjnej oraz wzajemnej integracji środowisk. Do 2002 r. Spotkania były tylko miejscem nominacji do Nagrody Kolosy, autorom największych dokonań minionego roku. Od 2003 r. Spotkania wieńczy uroczystość wręczenia Kolosów, statuetek wzorowanych na posagach z Wyspy Wielkanocnej. Nagrody przyznaje Kapituła ekspertów i dziennikarzy specjalistycznych mediów.

  • ikonaOpublikowano: 16.10.2006 00:00
  • ikona

    Autor: Lidia Rumel-Czarnowska

ikona