2007

Program Spotkań

IX OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIA
PODRÓŻNIKÓW ŻEGLARZY I ALPINISTÓW
ORAZ
KOLOSY 2006

Dyrektor Programowy - Janusz Janowski

15 - 17 marca 2007 r.
Centrum Gemini - kino Silver Screen
ul. Waszyngtona 21, Gdynia

Imprezie towarzyszą wystawy:
”FotoGlob” w miejscu Spotkań
"Ludomir Mączka - Super Kolos,  żeglarz i geolog" w Gdyńskim Akwarium

DZIEŃ WODY

Czwartek, 15 marca 2007
Godz. 13.00
Otwarcie Spotkań

Godz. 13.30 - 14.00
KAJAKIEM U WYBRZEŻY TURCJI - ŚLADAMI KORABIEWICZA
Jarek Frąckiewicz
Relacja gdańskiego kajakarza z pierwszego etapu morskiej wyprawy po historycznym szlaku Korabiewicza. Będzie to jej mały turecki  fragment od Barbaros, niewielkiego miasta na Morzu Marmara, aż po zatokę Edremit. Trasa licząca prawie 350 km zajęła mu niecałe trzy tygodnie pływania. Kłopoty i niewygody wiązały się z biwakowaniem. Gdy nieuchronnie przychodziło biwakować wśród ludzi, to chcąc nie chcąc, co wieczór był skazany na „portowe życie”. Co krok spotykał się z życzliwym zainteresowaniem i chęcią niesienia bezinteresownej pomocy. Z każdego takiego spotkania rodziła się jakaś anegdota, warta opowieści.

Godz. 14.05 - 14.35  
WYPRAWA ŻEGLARSKO-NURKOWA SVALBARD 2006
Jacek Skirzyński – Cis
Załoga jachtu "Syrenka" prowadziła w temperaturze bliskiej 0°C podwodne poszukiwania śladów wraku jachtu "Otago" w 30-lecie jego utraty u północnych brzegów Wyspy Niedźwiedziej oraz nurkowania u brzegów Spitsbergenu.
Wyprawa odwiedziła polskich polarników w bazie PAN w Hornsundzie, stolicę Svalbardu miasto Longyearbyen i dotarła do osady naukowej Ny-Alesund.

Godz. 14.40 - 15.20   
ŚLADAMI WIKINGÓW Z GDAŃSKA DO ODESSY
kpt. Henryk Wolski - gość specjalny

 „Welet” został zbudowany na wzór łodzi słowiańskiej wykopanej w Gdańsku Orunii w 1932 roku. Szlak od Bałtyku Wisłą, Sanem i Dniestrem do Morza Czarnego był ostatnim, czwartym szlakiem handlowym z czasów Wikingów, którym jeszcze nikt nie przepłynął. Wystartowali 8 maja z Gdańska, aby po wielu perypetiach dotrzeć 5 lipca do Odessy, mając za sobą ponad 2000 km trasy. Historycznie wyprawa była niejako powtórką z historii i to nie tylko wczesno średniowiecznych Wikingów, ale i późniejszej historii Polski – Chocim, Zaleszczyki, Stepy akermańskie....

Godz. 15.25 - 15.55
ŁOWICKI PIELGRZYM, CZYLI KAJAKIEM DO WATYKANU
Kamil Sobol
Celem wyprawy było opłynięcie kajakiem Półwyspu Apenińskiego i dotarcie do Watykanu w hołdzie dla Jana Pawła II. Wyprawa, której trasa. przebiegała wzdłuż wybrzeży Morza Adriatyckiego, Jońskiego, Tyrreńskiego trwała dokładnie 4 miesiące i 2 dni. Cała trasa (ok. 3.000 km) została pokonana składanym  kajakiem „Wayland”.

Godz. 16.00 - 16.30    
HENRI LLOYD ARCTIC DIRECT EXPEDITION 2006
kpt.
Remigiusz B. Trzaska
Na przełomie sierpnia i września 2006 roku odbyła się wyprawa żeglarska na wrocławskim jachcie „Panorama”. Celem było dotarcie do najbardziej na północ wysuniętego obszaru Europy – Archipelagu Ziemia Franciszka Józefa. Żeglowali w otoczeniu lodów niecałe 1000 km od Bieguna Północnego. Przeżyli żeglarską przygodę o najwyższej skali trudności i poznali zagrożone globalnym ociepleniem królestwo niedźwiedzia polarnego.                                                                                                                    

Godz. 16.35 - 17.15   
NAJTRUDNIEJSZY ŻEGLARSKI SZLAK – QNT NORTH-WEST PASSAGE
Projekt nagrodzony Nagrodą im. Andrzeja Zawady w 2005 roku.
Historia wyprawy przez Przejście Północno-Zachodnie, jedną z najtrudniejszych żeglarskich tras na świecie. Załoga jachtu s/y „Stary” jako najmłodsza w historii pokonała trasę z Atlantyku na Pacyfik przez Arktykę. Trasa rejsu wiodła z Zachodniej Grenlandii, przez Arktykę Kanadyjską i północne, intensywnie zalodzone wybrzeża Alaski. W drodze powrotnej, na Północnym Pacyfiku, załoga w czasie silnego sztormu przeżyła wywrotkę jachtu. Wyprawa obfitowała także w inne wydarzenia: jej uczestnicy w czasie pobytu w Arktyce latali na paralotni nad lodowcami, wspinali się na góry lodowe, nurkowali. Rejs przez Przejście Północno-Zachodnie był częścią wciąż trwającej wyprawy wokół Ameryki Północnej. Pełna relacja w przyszłym roku.

Godz. 17.20 - 17.50   
PIERWSZE POLSKIE NURKOWANIE NA BIEGUNIE PÓŁNOCNYM
Krzysztof Starnawski
Ekipa dokonała pierwszego polskiego nurkowania na Biegunie Północnym oraz wykonała podwodny film i pobrała próbki wody do badań naukowych. Wyprawą kierowali znani z ekstremalnych dokonań: Leszek Czarnecki i Krzysztof Starnawski.

Godz. 17.55 - 18.30
TRATWĄ PRZEZ BAŁTYK–BIS
Michał Kochańczyk

Relacja z rejsu w poprzek Bałtyku drewnianą tratwą "Nord-bis". Latem 2006 roku, w pięćdziesiątą rocznicę pamiętnego rejsu tratwą "Nord", kapitan Andrzej Urbańczyk, słynny polski żeglarz, zorganizował ponowną wyprawę, na podobnej tratwie. Tym razem podwoił dystans wracając tratwą do Polski.
Michał Kochańczyk, wraz z Krystyną i Andrzejem Urbańczykami, uczestniczył w powrotnym rejsie z Visby na Gotlandii do Gdańska. Będzie to pełna dramaturgii opowieść o wodnym przemierzaniu Bałtyku, który już jest prawdziwą statkostradą.

Godz. 18.35 - 19.15    
ARKTYKA 2006
kpt. Tadeusz Natanek, Gerard Natanek, Kazimierz Maucy
W ciągu jednego sezonu (26 lipiec - 9 październik 2006 roku), jacht żaglowy „Nekton” (kecz o dł. 13,6 m), pod polską banderą,  przepłynął Przejście Północno-Zachodnie ze wschodu na zachód. Trasa wiodła: Sept-Îles, Québec, Kanada do Vancouver, British Columbia, Kanada.  Załoga jachtu stanowili: kpt. Tadeusz Natanek, Gerard Natanek, Wiesław Natanek, Łukasz Natanek, Daniel Nogaś, Anna Cieślicka, Kazimierz Maucy.

Godz. 19.20 - 19.40
ŻYCIE WIELKIEJ RZEKI - WYPRAWA KAJAKOWA PARANA 2006
Arek Mytko
Pierwsze polskie, samotne przepłynięcie piątej z największych rzek na świecie - Rio Parana, począwszy od Puerto Iguazu aż do ujścia delty la Plata w Buenos Aires. Tę samą trasę przebyli Wiktor Ostrowski i Lalo Szychowski ponad 40 lat temu. Termin spływu, z uwagi na roczną włóczęgę powiązaną ze wspinaczką w Patagonii, przypadł na koniec jego pobytu na kontynencie południowoamerykańskim. Był to okres największych upałów, gdy temperatury przekraczały 40 stopni w cieniu. W drugiej części podróży szalejące burze zalewały kajak. Rezultat to 2000 km w 43 dni.

Godz. 19.45 - 20.00
Przerwa

FOTOPLASTYKON cz. I

Godz. 20.00 - 20.20 
IMPRESJA FILMOWA – WSPOMNIENIE O KS. DARKU SAŃCE

Godz. 20.25 - 20.45 
500 LAT POSZUKIWAŃ ŹRODEŁ AMAZONKI - Andrzej Piętowski - kierownik wyprawy „Amazon 2000”
Międzynarodowa wyprawa National Geographic "Amazon 2000" wybierając spośród 10.000 dopływów mały potok w południowym Peru - przy pomocy najnowszej technologii GPS ustaliła definitywnie położenie źródła największej rzeki na naszej planecie. Czy ktoś z nas stał się "odkrywcą" źródeł Amazonki? Nikt o zdrowych zmysłach tak nie uważa!  Jakie więc znaczenie miało odnalezienie początku tej wielkiej rzeki?

Godz. 20.50 - 21.10  
Z CHASZCZY NA FIESTY, CZYLI KAJAKIEM PRZEZ KASTYLIĘ
Celina Mróz, Wiesław Michalak
Pełen przygód kajakowy spływ rzeką Duero przez centralną Hiszpanię, ze wschodu na zachód. Po tygodniu samotności w nadrzecznych zaroślach, niczym w dorzeczu Amazonki, ruszyli z akordeonem i śpiewem na rynki miasteczek.

Godz. 21.15 – 21.35
BAJKAŁ – ZACHODNIM BRZEGIEM
Piotr Opacian
Historia samotnego rejsu kajakiem wzdłuż brzegów Morza Syberii, jak słusznie nazywają to jezioro tubylcy. Historia pełna nieoczekiwanych spotkań w przepięknej scenerii, raz to olchońskich stepów, raz to nadleńskiej tajgi. To także samotna walka z żywiołem tocząca się na tle relaksacyjnej muzyki Mihaila Sokolova.

Godz. 21.40 - 22.00
ZAMBIJSKIE BEZDROŻA
Michał Kochańczyk
W listopadzie 2006 Michał Kochańczyk przemierzył znaczny obszar zambijskich bezdroży, mieszkał w tamtejszych wioskach, zapoznał się z pracą polskich misjonarzy. Również spłynął na pontonie bystrzami rzeki Zambezi poniżej Wodospadów Wiktorii.

Godz. 22.05 - 22.30
DANAKIL - WULKANICZNE SZLAKI ETIOPII
Agnieszka i Łukasz Wroczyńscy
Slajdy pochodzą z jednej z pierwszych polskich wypraw na wulkan Erta Ale, z jeziorem płynnej lawy wewnątrz krateru. Wulkan leży na pograniczu Etiopii i Erytrei, w sercu Kotliny Danakilskiej, która uchodzi za najgorętsze miejsce na Ziemi. Tę wulkaniczną pustynię zamieszkuje wojownicze plemię Afarów. Wszystko to sprawia, że kraina ta należy do bardzo rzadko odwiedzanych miejsc.

Godz. 22.35 - 22.55
PARK NOEL KEMPFF MERCADO NA WSCHODNIEJ ŚCIANIE BOLIWII
Kinga Cholewińska i Łukasz Toczyski
Park Noel Kempff opisywany w przewodnikach jako najbardziej odległy i niedostępny park narodowy na świecie. Dociera tu niewielu podróżników a cywilizacja w postaci stacji benzynowej i sklepu zatrzymała się 250 km od tego miejsca. 

Godz. 23.00 - 23.30
ARCHEOLOGICZNA PODRÓŻ DO PERU CZĘŚĆ 2 – NEVADO COROPUNA ŚWIĘTA GÓRA INKÓW
Katarzyna Masin

Archeologia wysokogórska to najtrudniejsza odmiana tej dziedziny nauki.Odnajdywanie stanowisk archeologicznych i prowadzenie prac badawczych na wysokości ponad 6000 m to wręcz tytaniczny wysiłek. W filmie pokazano ekspedycje archeologiczną pod wulkan Nevado Coropuna.

DZIEŃ PODRÓŻY

Piątek, 16 marca 2007
Godz. 9.00 - 9.30     
JEDZIEMY NA WYCIECZKĘ  BIERZEMY MISIA W TECZKĘ
Romek i Jonasz Zańko
Od pięciu lat w każde wakacje 10-letni Jonasz i jego ojciec wyruszają w bliższą lub dalszą podróż. Tym razem autostopem przemierzyli Rosję, Syberię, Mongolię i Chiny, aby dotrzeć do Tybetu. Do plecków obok ubrań zapakowali kilkaset pluszaków, które rozdali dzieciakom napotkanym w podróży. Podczas wyprawy dorabiali rysowaniem obrazków i występami na ulicach odwiedzanych miast, ponieważ z domu zabrali zaledwie 300 $. Gościli w mongolskich jurtach i tybetańskich domach, kosztując lokalną oryginalną kuchnie: końskie ”smakołyki”  w Mongolii i gotowany ziemniak w klasztorze w Rongbuk. Ponad 2 miesiące podróży, wielu spotkanych ludzi, wiele przejechanych kilometrów i wiele misi, które pozostały na drodze.

Godz. 9.35 - 10.05    
WYPRAWA ROWEROWA Z POLSKI NAD BAJKAŁ
Tomasz Protas
Najdalszym punktem wyprawy była wyspa Olchon. Blisko 3 miesięczna podróż uświadomiła mu jak wielkim krajem jest Rosja i pokazała nie tylko walory krajobrazowe, ale również bogactwo kulturowe.

Godz. 10.10 - 10.40  
RIDERS ON THE STORM
Mikołaj Książek

Wyruszyli pomarańczowym Mercedesem z 1977 roku, który był „darem mocy” za niecałe 1000 zł. Ich marzenie było właściwie proste: kupić Pakistańską ciężarówkę i sprowadzić ją do Polski. Mikołaj Książek i Katarzyna Gembalik chcieli by dzięki ich poczynaniom ludzie mogli dostrzec takie kraje jak Pakistan i Afganistan z innej strony, gdyż to nie tylko, zgodnie z narzuconym propagandowym ślinotokiem, wylęgarnia terrorystów lub karteli narkotykowych a wspaniałe miejsca zapomnianych tradycji ludowych, odmiennej moralności i innego spojrzenia na człowieka, rodzinę, miejsce w ziemskim padole. Świat nie objęty paragrafami, nie sklasyfikowany i nie zamknięty w ramy. Świat instynktowny i w jakiś niewypowiedziany sposób bliższy życia niż wszystko co oferuje nam cywilizacja zachodu. Ponad cztery  miesiące tułaczki podczas której towarzyszyły im beztroskie chwile na pustynnych bezdrożach oraz momenty siermiężnej walki z bezwzględną  drogą i stanem technicznym 30 letniej ciężarówki.

Godz. 10.45 - 11.15 
EL CAMINANTE
Mieczysław Małek
Kilka miesięcy przygotowań, doba w samolotach i 7 miesięcy na kontynencie południowoamerykańskim, tak innym od jego ojczystej ziemi. Droga do Ushuai - najdalej wysuniętego na południe miasta świata - to ponad 3000 km prostej, monotonnej trasy, gdzie po obu stronach dominuje równinny krajobraz Patagonii, tylko czasami zakłócony kilkoma farmami na linii horyzontu. Rower okazał się jedynym słusznym sposobem wędrowania, tam gdzie każdy zakręt, przełęcz, dzień podróży zostawał głęboko w sercu. Droga, która uczy, ludzie którzy inaczej patrzą na wędrowca, który miesiącami kręci bezdrożami ich krajów, no i radość poznania, która nie opuszczała go nawet wtedy, gdy przyszło mu zmagać się z patagońskim wiatrem, który nie pozwalał kręcić szybciej niż 4 km/h.

Godz. 11.20 - 11.50  
PROWADZIŁ JĄ LOS - KINGA FREESPIRIT
Alicja Rusiecka
Podróż przez Afrykę była realizacją marzenia Kingi o kontynencie, który ominęła podczas wcześniejszej  wędrówki dookoła świata. Teraz również “prowadził ją los” i jak rzadko komu dał możliwość spotkania z prawdziwym i pełnym obliczem Afryki. Kinga przejechała autostopem trzynaście afrykańskich krajów. Zmarła w trakcie podróży z powodu malarii. Przedtem jednak wykupiła z niewoli i zawiozła do rodzinnej wioski dziewczynkę z Ghany. Dzięki temu, do dziś Akua mieszka z bliskimi i uczy się w szkole w swym kraju, a postawa życiowa Kingi inspiruje wiele osób, które dziś kontynuują zapoczątkowaną przez nią misję.

Godz. 11.55 - 12.25
KORONA GÓR POLSKI
Kamil Marek
Celem wyprawy było pobicie rekordu Polski w szybkości zdobywania Korony Gór Polski, czyli 28 najwyższych szczytów ważniejszych pasm górskich Polski. Czas liczyli od rozpoczęcia podejścia na Łysicę w Górach Świętokrzyskich, natomiast zatrzymali w chwili dotarcia ostatniego z nich na szczyt Śnieżki. Wszystko zakończyło się pomyślnie. Korona została zdobyta w rekordowym czasie 8 dni 12 godzin 25 min.

Godz. 12.30 - 13.00    
SAMOTNA WYPRAWA ROWEROWA DO TYBETU
Piotr Strzeżysz
Celem wyjazdu było bliższe poznanie kultury tybetańskiej, jak również skonfrontowanie własnych wyobrażeń i posiadanych informacji o Tybecie z zastaną rzeczywistością. Podczas podróży Piotr przejechał samotnie trzy tysiące kilometrów na rowerze, docierając do bazy pod Mount Everestem, pokonując po drodze kilka, ponad pięciotysięcznych  przełęczy. Odwiedził także miejsca, o których nie ma nawet wzmianki w przewodnikach.

Godz. 13.05 – 13.35
TIBESTI - CZAD 2006
Arkadiusz Milcarz
Kolejna szalona wyprawa laureata Kolosa sprzed dwóch lat do Afryki. Tym razem Arun dotarł w pasmo gór Tibesti. Dramatyczne zdarzenia: próba przewrotu podczas wyborów prezydenckich, kucie studni za jedzenie i pobyt w areszcie w Zuarke (północny Czad) uświadomiły mu jak bardzo płynna jest granica między tym co ważne a tym co nie i jak szybko nasza europejskość rozpuszcza się w temperaturze 50 stopni.

Godz. 13.40 - 14.10
SAMOTNA WYPRAWA ROWEROWA ALTIPLANO 2006
Grzegorz Szyszkowski
Altiplano to miejsce wyjątkowe. Jest to jeden z najtrudniej dostępnych rejonów świata, nazywany również Tybetem Andów. Ze względu na bardzo dużą wysokość, wiatr, brak wody i często dróg, jazda rowerem jest tam sporym wyzwaniem. W trakcie samotnej podróży, w skrajnie trudnych, pustynnych warunkach Grzegorz Szyszkowski przemierzył rowerem, jadąc cały czas na dużej wysokości, dystans 2033 km, osiągając aż 5636 m. Dotarł do trudno dostępnych rejonów Andów, zdobył dwa sześciotysięczniki, przejechał największą na świecie słoną pustynię.

Godz. 14.10 – 14.30
Przerwa 

Godz. 14.30 - 15.00
PODRÓŻ ZA UŚMIECH - AUTOSTOPEM DOOKOŁA ŚWIATA
Kamila Szymanowska
Wyprawa autostopem dookoła świata - w rok, bo taki jest czas dziekanki na studiach. „Stopem” przez Azję Południowo-Wschodnią, Australię, Nową Zelandię i Amerykę Południową. Do Europy z Brazylii też "na stopa" legendarnym szkunerem polarnym „Seamaster”. Ekstremalnie niskobudżetowa podróż po najpiękniejszych miejscach świata, pełna zwariowanych przygód i wspaniałych doświadczeń.

Godz. 15.05 - 15.35
DOOKOŁA MORZA TASMANA
Wazari Team
Zaprawieni w walce z warunkami atmosferycznymi po wyprawie rowerowej na Islandii, tym razem zmierzyli się z trudami australijskiej i nowozelandzkiej zimy. W czasie 63 dni przemierzyli ponad 14 000 km. Rowerami pokonali górzyste tereny Antypodów, z kolei samochodem wjechali w głąb pustyni Simpson’a, Sturt’a oraz Tirari. Przy pomocy kajaków dostali się na bezludne wyspy w rejonie Whitsunday, gdzie poznali piękno podwodnego świata. Śladami Strzeleckiego weszli na Górę Kościuszki, a także na wzór Mark’a Inglisa’a próbowali zdobyć niedostępny zimą – najwyższy szczyt NZ – Mt. Cook. W wyprawie brali udział: G. Gontarz, Sz. Gontarz, K. Wasilewski i A. Witkowski.
 
Godz. 15.40 -16.10
ROWEREM NA URAL DO MIEJSCA ZESŁANIA OJCA
Agnieszka Martinka

Na Ural pojechała z potrzeby serca. Chciała odnaleźć miejsce zesłania jej Ojca, kopalnię węgla w Połowine na Uralu. Wyprawę zaplanowała w ciągu sekundy, w chwilę po przeczytaniu – po raz kolejny – wspomnień Taty. Od postanowienia do realizacji minął rok. Wyprawę zorganizowała w 60. rocznicę szczęśliwego powrotu Ojca, ze Związku Sowieckiego do Polski. Swoich towarzyszy podróży zesłał jej los. Agnieszkę Koper poznała w Mołdawii, na rowerowym szlaku do Odessy. Tomek Świątek trafił na jej ślad poprzez „Szybszą niż lew”. Z Lublina do Jekaterynburga i z Brześcia do Lublina przejechała na rowerze w sumie 4500 km, pociągiem z Jekaterynburga do Brześcia 2600 km. Podróż trwała 45 dni, z czego 41 na siodełku. O swojej wyprawie mówi: "Była to podróż w głąb Rosji i ludzkich serc".

Godz. 16.15 - 16.45 
WSPOMNIENIE O KAZIMIERZU NOWAKU
Łukasz Wierzbicki
Kazimierz Nowak z Poznania w latach 1931-1936 odbył niezwykłą wyprawę do Afryki, jako pierwszy człowiek na świecie przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem, pokonując 40 tys. km pieszo, rowerem, konno, czółnem oraz na grzbiecie wielbłąda. W listach i na zdjęciach z podróży, obok osobistych przeżyć, uchwycił niezwykłą kulturę, bogactwo przyrody i życie duchowe kontynentu afrykańskiego, pozostawiając po sobie jeden z najbardziej fascynujących materiałów opisowych Afryki kolonialnej. Relacje te zostały zebrane i opublikowane dopiero kilkadziesiąt lat po śmierci podróżnika w książce „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”. W listopadzie 2006 roku Ryszard Kapuściński odsłonił w Poznaniu tablicę pamiątkową poświeconą temu niezwykłemu podróżnikowi.

Godz. 16.50 - 17.40
Z PLECAKIEM NA SIEDEM KONTYNENTÓW
Wojtek Dąbrowski- gość specjalny
Gdański podróżnik dotrze na Spotkania prosto ze swojej siódmej podróży dookoła świata. Odwiedził dotąd 220 krajów na siedmiu kontynentach. Podróżuję od wielu lat, z konieczności, przeważnie samotnie i z plecakiem, bo tak jest najtaniej. Opowie o tych miejscach na globie do których trampowi dotrzeć najtrudniej.

Godz. 17.45 - 18.15   
RTW - 20 miesięcy zakręconego świata
Kamil Michnol

Dwadzieścia miesięcy nienormalnego życia. Wielbłądem przez Saharę, statkiem na Antarktydę, żaglowcem przez Morze Bałtyckie, pociągiem towarowym przez Mauretanie, pieszo przez tajemniczą Republikę Mnichów. Z drżącym sercem w czasie trzęsienia ziemi w Pakistanie, z roztańczonymi nogami na południowoamerykańskim candombe, z wiatrem na twarzy stopując dźwigiem przez Patagonie. Od lepkiego powietrza Amazonii po mroźne podmuchy Antarktydy. Kawałek zakręconego świata, mnóstwo spełnionych marzeń.

Godz. 18.20 - 18.50    
MOUNTBIKE EXPEDITION – DUSZAK TEAM
Wyprawa rowerowo-trekkingowa w Kaukaz
Zapaleni rowerowi i górscy podróżnicy tym razem wybrali się w podróż dookoła Morza Czarnego. Ich głównym celem były góry Kaukaz. Oprócz trekkingu po najwyższych szczytach Kaukazu za cel obrali sobie także przetarcie wysokogórskich szlaków rowerowych. Udało im się wjechać rowerami aż na wysokość 3412 m  i tym samym zdobyć nieoficjalny rowerowy dach Europy. Podczas 55-cio dniowej wyprawy przejechali 7 tysięcy kilometrów, podczas których dziesięciokrotnie przekroczyli wysokość 2000 m.

Godz. 18.55 - 19.25    
BIELUGA EXPEDITION
Przemysław Maciążek i Katarzyna Tołwińska
BIELUGA Expedition to wyprawa samochodowa 4x4, a zarazem projekt informacyjny, poświęcony krajom basenów mórz: Azowskiego, Czarnego i Kaspijskiego. Podczas I części wyprawy uczestnicy dotarli górskimi, stepowymi i pustynnymi bezdrożami Eurazji, poprzez Kaukaz i serce buddyjskiej Kałmucji, do wybrzeży Morza Kaspijskiego. Część II wiodła wokół Morza Czarnego, przez Mołdawię, gruziński wysoki Kaukaz i Swanetię, południowe pasma wulkaniczne, skaliste pogranicze Turcji, Iranu, Iraku i Syrii oraz Bułgarię i Rumunię.

Godz. 19.25 - 19.45    
Przerwa

FOTOPLASTYKON  cz. II


Godz. 19.45 - 20.10 
20-STO MINUTOWE KŁAMSTWO O IRLANDII
Marek Klonowski
Irlandia, choć tak bliska dla Polaków w dzisiejszych dziwnych czasach, skrywa wiele zagadek… Poprzez motywy wspaniałej i charakterystycznej przyrody oraz niesamowitych  ludzi, pokaz próbuje przybliżyć prawdziwą Irlandię. Jedzmy do Irlandii i zobaczmy jej prawdziwe oblicze, piękne oblicze. Sami podejmijmy decyzje co jest kłamstwem a co prawdą.

Godz. 20.15 - 20.35
PARALOTNIE NAD SPITSBERGENEM
Robert Machel
Sześciomiesięczna wyprawa 2 paralotniarzy z Trójmiasta: Roberta Machela i Jarka Zajączkowskiego zaowocowała lotami na Spitsbergenie. Ekstremalnie trudna pogoda, bezludne obszary, brak funduszy, sponsorów i sprzętu zmusiła ich do półrocznej pracy i wyczekiwania na nieliczne okazje do latania.

Godz. 20.40 - 21.10
MOTOKARPATY 2006 – MOTOCYKLOWA WYCIECZKA PRZEZ KARPATY UKRAIŃSKIE I RUMUŃSKIE
Maciej Swinarski
Po MotoAfryce 2005 postanowili wyskoczyć na motocyklach w Karpaty. Bez wiz, z małą ilością dewiz, z mapą kupioną w księgarni pod domem ruszyli w drogę. Po dwóch dniach jazdy znaleźli się w przecudownych, dzikich górach – widoki i klimat wyjątkowy na skalę światową, dostępny dla każdego.

Godz. 21.15 - 21.35
CHILE, BOLIVIA 2006
Arkadiusz Marucha
Fotograficzna relacja z odbytej w listopadzie 2006r. wyprawy do Chile i Bolivii. Malownicze laguny Altiplano, gejzery, salary, ... i oczywiście Atacama.

Godz. 21.40 - 22.00
ARKTYKA – WYPRAWY PRZYRODNICZO-FOTOGRAFICZNE
Mateusz Moskalik 
Mateusz jest z zawodu badaczem rejonów polarnych, ale także zapalonym przyrodnikiem, podróżnikiem i fotografem. Arktyka jest miejscem, do którego postanowił zorganizować kilka wypraw przyrodniczo-fotograficznych. W pokazie chce przybliżyć życie zwierząt z tych rejonów w naturalnym środowisku.

Godz. 22.05 - 22.25 
AMERYKA CENTRALNA – OBSZAR KONTRASTÓW
Michał Witkiewicz 
Trasa miesięcznej wędrówki wiodła przez osiem krajów Ameryki Centralnej – od Meksyku po Panamę. Podczas pokazu zostaną przedstawione zarówno regiony chętnie odwiedzane przez turystów, jak i te, do których rzadko kiedy dociera ludzka stopa. Poznamy kulturę, florę i faunę tego regionu.

Godz. 22.30 - 22.50 
NEPAL-INDIE
Krzysztof Gruba
"Nepal-Indie" to audiowizualna prezentacja odsłaniająca podróż, którą autor odbył jesienią 2005 roku. Razem z nim przemierzamy obydwa kraje podziwiając barwną i niezwykłą kulturę ludów je zamieszkujących. Możemy podziwiać starożytne zabytki, mieszankę wyznań i oryginalną, lokalną kuchnię, gdyż materiał jest tak sugestywny, że aż przyciąga zapachem. Ścieżkę dźwiękową stanowi ezoteryczne nagranie muzyki świątynnej, która została nabyta u stóp Himalajów, od mnichów boga Hanumana.

Godz. 22.55 - 23.15  
DOOKOŁA MORZA CZARNEGO
Justyna Zorn i Roman Miotke
W czasie podróży przemierzyli Turcję, Iran i Kaukaz. Jest to fascynujący region na styku wielu kultur. Większość czasu spędzili z mieszkańcami, dzięki czemu mogli dokładniej poznać lokalną kuchnię i zwyczaje, poczynając od kurdyjskiego wesela przez święto 12 Imama a skończywszy na obchodach święta maryjnego w Gruzji.

Godz. 23.20 - 23.40
W ODWIEDZINACH U CHINGIS CHANA
Joanna Antkiewicz
Pokaz jest zapisem przeżyć towarzyszących podróży przez Mongolie, którą autorka odbyła w sierpniu 2006. Podczas podróży miała ona okazję dotknąć rdzenia wciąż żywej, koczowniczej tradycji, a także poznać piękne krajobrazy oraz skorzystać z mongolskiej gościny. W wyniku serdecznego przyjęcia przez gospodarzy autorce udał się jej plan poznania gorących serc potomków dzikich najeźdźców.
DZIEŃ GÓR
Sobota, 17 marca 2007 
Godz. 9.20 -  9.50  
Niespodzianka

Godz. 9.55 - 10.25   
POWRÓT DO MIYAR
Michał Król
Dolina Miyar, znajdująca się w indyjskim stanie Pradesh, jest jednym z najbardziej odludnych i najsłabiej eksplorowanych zakątków Himalajów. Dotąd wspinało się tu jedynie ok. 20 ludzi. Wiele szczytów pozostaje niezdobytych, niektóre nie są nawet nazwane. Wielkie ściany podobne do osławionych Turni Trango w Karakorum, wyrastają tu na wysokość 6000 m. Samo dotarcie w głąb Doliny ma wymiar eksploracji, a na niektórych lodowcach do dziś nie przeprowadzono nawet rekonesansu. Dolina Miyar ma ok.100 km długości i jest miejscem niezwykle trudno dostępnym. Tutejsza kapryśna pogoda jest porównywalna do groźnej aury Patagonii. Wejście do doliny jest możliwe jedynie przez 4 miesiące w roku, później burze śnieżne i opady odcinają ją od świata...
 
Godz. 10.30 - 11.00
SHIVLING 2006 – OLSZTYŃSKA WYPRAWA ALPINISTYCZNA
Małgorzata Jurewicz
Jesienią 2006 roku w Indiach działała wyprawa, której celem było zdobycie szczytu Shivling o wysokości 6543 m położonego w Himalajach Garhwalu. W wyprawie udział wzięli członkowie KW Olsztyn – Katarzyna Skłodowska, Małgorzata Jurewicz, Marek Pawłowski oraz Klubu Matragona – Paweł Garwoliński. Baza została założona 7 września, zaś Shivling zdobyli wszyscy uczestnicy w dniu 18 września. Było to jednocześnie pierwsze polskie kobiece wejście na ten szczyt. Jesienią tego roku planowana jest wyprawa na siódmy co do wielkości szczyt świata - Dhaulagiri  (8167 m) położony w Nepalu. Jest to jeden z najtrudniejszych szczytów ośmiotysięcznych. Dotychczas nie stanęła na nim żadna Polka, co oznacza, że w razie zdobycia Dhaulagiri byłoby to pierwsze polskie kobiece wejście na ten szczyt.

Godz. 10.05 - 11.35
DOLINA AK SU, WIELKIE ŚCIANY KIRGIZJI
Adam Pustelnik
Sześcioosobowa wyprawa AKG Łódź miała na celu wspinaczki w dolinie Ak-Su w rejonie Karawszyn, na południu Kirgizji. Działała w mniejszych 2-3 osobowych zespołach. Udało się poprowadzić nową, klasyczną drogę o nazwie „Amba” na piku Ortotrubek (3850 m), a także w szybkim dwudniowym ataku zdobyć Pik Sliesowa (4250 m) drogą „Pierestrojka”. Celem planowanej na ten rok wyprawy jest eksploracja doliny Thagas w Karakorum. Jest to rejon wyjątkowo ciekawy dla alpinistów, do niedawna zamknięty dla turystów i słabo zbadany. W dolinie znajduje się wiele dziewiczych granitowych turni.

Godz. 11.40 - 12.10 
HAGENGEBIRGE 2006
Dariusz Bartoszewski
Wyprawa HAGENGEBIRGE 2006 odbyła się w kiepskich warunkach pogodowych. Mimo to udało się osiągnąć główny cel wyprawy jakim było pogłębienie Jaskini w Czerwonych Kamieniach. Osiągnięto głębokość około -700 m. Jaskinia posiada dalsze ciągi korytarzy, dlatego będzie kontynuowana jej dalsza eksploracja w przyszłym roku. Dodatkowym osiągnięciem wyprawy było odkrycie kilku nowych, mniejszych jaskiń.

Godz. 12.15 – 12.55
PIERWSZY POLSKI "ŚNIEŻNYJ BARS"
Marcin Hennig
 Marcin jako pierwszy i do tej pory jedyny Polak uzyskał tytuł "Śnieżnyj Bars" (pol. Śnieżna Pantera). Zaszczytny rosyjski tytuł nadawany jest wspinaczom, którzy zdobyli wszystkie 7-tysięczniki byłego ZSRR tj. Khan Tengri i Pik Pobiedy w Tien-shanie oraz Pik Lenina, Pik Korżeniewskiej i Pik Somoni w Pamirze. Dokonał tego podczas trzech wypraw, które odbył w latach 2004-2006. Projekt zakończył zdobyciem w sierpniu 2006 roku Piku Pobiedy w Tien-sanie.

Godz. 13.00 - 13.30 
TIAN XING 2006
Marcel Nawrot
Na zaproszenie organizacji Hong Meigui do Chin wyjechała 6-cio osobowa grupa grotołazów z Polski. Celem był udział w międzynarodowej wyprawie eksploracyjnej w rejonie Tian Xing, gdzie znajdują się najgłębsze jaskinie Chin. Brali udział w 19 akcjach jaskiniowych, w tym najważniejszej- biwak, na którym po połączeniu jaskiń Lan Mu Shu i Qikeng Dong powstał najgłębszy system jaskiniowy Chin ( Tianxing Dongxuexitong – Tianxing System; - 983m). Ponadto działali w trzech innych jaskiniach, będąc najliczniejszą i najdłużej działającą ekipą.

Godz. 13.35 - 14.05 
DOLINA COCHAMO
Bogusław Kowalski

Bogusław Kowalski i Jerzy Stefański byli pierwszymi Polakami eksplorującymi Dolinę Cochamo w północnej Patagonii. Rejon ten znajduje się w pobliżu miasta Puerto Montt i nazywany jest Yosemite Ameryki Południowej. Największym sukcesem wyprawy do Doliny Cochamo było poprowadzenie nowej tysiącstumetrowej drogi "Wielkie Pęknięcie" w sąsiadującej Dolinie Barrancas, na niezdobytej wcześniej ścianie, którą alpiniści nazwali El Monstruo. 18 lutego, około godziny czternastej weszli w ścianę i wspinali się aż do zmierzchu. Następnego dnia pokonali pozostałą część ściany i o zachodzie słońca stanęli na wierzchołku.

Godz. 14.10 - 14.30  
KITZ 2006
Jakub Nowak
Wyprawa Krakowskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego miała miejsce od 19 marca do 7 kwietnia 2006 r. W tym czasie grupa czternastu grotołazów odkryła 300 m korytarza i studni w najgłębszej części austriackiej Jaskini Feichtner Schacht, pogłębiając ją do -1145 m. Jaskinia została poznana dotąd na długości 5,1 km, a pod względem głębokości stała się szóstą jaskinią Austrii i najgłębszą, niewapienną na ziemi. 

Godz. 14.35 - 15.15  
MAKALU 2006
Anna Czerwińska
W ubiegłym roku jako pierwsza Polka zdobyła piąty co do wysokości szczyt świata - Makalu (8463 m). Makalu wznosi się w odległym, trudnodostępnym rejonie Nepalu, przy granicy z Tybetem, który w odróżnieniu od Everestu nie został skomercjalizowany. Według różnych źródeł na szczyt Makalu weszło nie więcej niż 200 osób. Na zawsze pozostało tam 22 alpinistów.

Godz. 15.20 - 15.50   
PERU 2006 - NOWA DROGA NA MITURAJU
Mariusz Nowak i Alfred Sosgórnik
Spędzili trzy tygodnie w Cordillera Huayhuash w bazie północno-zachodniej nad jeziorem Jauacocha. Przez dziesięć dni przenosili pod ścianę sprzęt, borykając się z orientacją i huraganowymi wiatrami. W końcu 15 lipca 2006 przeszli nową drogę filarem zachodniej 700-metrowej ściany Mituraju 5750 m n.p.m. Trudności drogi zostały wycenione na ED WI 5, M5+ ,,  czas przejścia wyniósł 14 h. Zejście odbyło się zjazdami ścianą. Było to drugie w historii wejście na Mituraju. Drogę nazwali „Obsesionado con la gloria”, czyli „Mania Wielkości”.

Godz. 16.00 - 17.00 
POLSKA ZIMOWA EKSPLORACJA HIMALAJÓW
Krzysztof Wielicki

Godz. 17.00 - 17.30
Przerwa

Godz. 17.30
Koncert – Ikenga Drummers

Godz. 18.00
UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIE KOLOSÓW ZA DOKONANIA 2006 ROKU, SUPER KOLOSA "ZA CAŁOKSZTAŁT" I NAGRODY IM. ANDRZEJA ZAWADY

Godz. 20.00
WOJCIECH CEJROWSKI SHOW

Godz.  21.30
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PUBLICZNOŚCI NA NAJCIEKAWSZĄ PREZENTACJĘ ORAZ ZDJĘCIE WYSTAWY FOTOGLOB, LOSOWANIE UPOMINKÓW DLA PUBLICZNOŚCI

Uwaga !
Organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie.

źródło: www.kolosy.pl

 

ikona