2009

11. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów oraz Kolosy 2008 - laureaci

Laureatami wyłonionymi w głosowaniu publiczności zostali:

Laureaci wystawy FOTOGLOB

I miejsce zajął Piotr Milaniak

Wyróżniono  Szymona Gontarza

W konkursie na NAJCIEKAWSZĄ PRELEKCJĘ


I miejsce zajęli Jola i Jarek Kania za prelekcję "Podróż poślubna dookoła świata"

Na wyróżnienie zdaniem widzów zasłużyli Wiesław Michalak i Jarosław Frąckiewicz za prelekcję "Ałtaj bliski sercu"Nagroda Dziennikarzy

Henryk Widera za koncertowy rejs dookoła Europy na maleńkim jachcie „Gawot”Laureatami prestiżowych nagród przyznawanych przez KAPITUŁĘ zostali:


NAGRODA IM. ANDRZEJA ZAWADY

Członkowie AKT Watra na kontynuację wielkiego wyczynu rozpoczętego przez Polaków niemal 30 lat temu i dokończenie  eksploracji wciąż niezdobytej części kanionu Colca w Peru. Grant w wysokości 10 tys. zł na zrealizowanie tej wyprawy wręczył Pan Prezydent Wojciech Szczurek oraz Pani Anna Milewska.KOLOSY ZA ROK 2008


KATEGORIA PODRÓŻE

KOLOS

Jakub Pająk za 1500-kilometrową podróż w charakterze pomocnika karawany wielbłądów transportującej sól z Timbuktu do Taoudeni i z powrotem. 6 tygodni w prymitywnych warunkach koczowniczego życia na Saharze.


WYRÓŻNIENIE

Arkadiusz Ziemba, Piotr Sudoł, Zbigniew Sas za podróż rowerami przez dżungle i góry Madagaskaru do wsi Ambinanitelo śladami Arkadego Fiedlera.KATEGORIA WYCZYN ROKU

KOLOS

Marek Klonowski i Tomasz Mackiewicz za wyczerpujący trawers Mount Logan, najwyższego szczytu Kanady, dokonany w pionierskim stylu podczas 40-dniowej podróży przez największe lodowce Alaski i Jukonu.


WYRÓŻNIENIE

Piotr Strzeżysz za wyprawę „Que te vaya bien!”. 9 tygodni samotnej rowerowej, zimowej podróży  przez Andy. Łącznie pokonanych 40 km przewyższeń i 4000 km drogi.

 

Andrzej Muszyński, Paweł Wojtyszyn, Tomek Gola za wyprawę Mukongo Minkebe Expedition. Poruszając się w gęstwinie ścieżkami słoni przeszli wraz z tragarzami niemal dziewiczą puszczę w Gabonie.

 

Grzegorz Gontarz, Szymon Gontarz, Piotr Zaśko za wyprawę „Zielony lądolód: Grenlandia 2008”, w trakcie której dokonali 665-kilometrowego trawersu przez lodową czapę największej wyspy świata.
KATEGORIA ŻEGLARSTWO

KOLOS

Tomasz Lewandowski za samotne opłynięcie świata, bez zawijania do portów, trasą przez Przylądek Horn, w kierunku ze wschodu na zachód. Żeglarzowi towarzyszył pies Wacek.


WYRÓŻNIENIE

Henryk Widera za koncertowy rejs dookoła Europy na maleńkim jachcie „Gawot”. Gdy w październiku, po przepłynięciu 8 tys. mil morskich, powrócił do Szczecina, miał 78 lat.KATEGORIA EKSPLORACJA JASKIŃ

KOLOS

Kolosa otrzymują wyprawy Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego, które w 2008 roku doprowadziły eksplorację systemu Hochschartehoehlen w masywie Goel w Austrii do głębokości 1189 m, przez co stała się najgłębszą jaskinią w całości wyeksplorowaną przez Polaków. Kolosa odebrał inicjator i wielokrotny kierownik eksploracji, Zbigniew Rysiecki.


WYRÓŻNIENIE

Dla grotołazów ze Speleoklubu Tatrzańskiego za odkrycie i wyeksplorowanie do głębokości 295 m jaskini Siwy Kocioł w masywie Małołączniaka w Tatrach Zachodnich.

 

Wyprawa Rapa Nui 2008 kierowana przez Andrzeja Ciszewskiego za wykonanie dokumentacji 320 jaskiń na Wyspie Wielkanocnej.

 


KATEGORIA ALPINIZM

KOLOS

Kinga Baranowska za zdobycie w ciągu jednego roku dwóch ośmiotysięczników: Dhaulaghiri oraz Manaslu. Na oba wspięła się jako pierwsza Polka.


WYRÓŻNIENIE

Michał Król, Andrzej Sokołowski, Przemysław Wójcik za wytyczenie i pokonanie w stylu alpejskim nowej, trudnej drogi na północnej ścianie Pharilapcha w  Himalajach Nepalu. Nazwali ją Dzień Niepodległości.
KATEGORIA SUPER KOLOS


Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz
za samotne opłynięcie świata w latach 1976-1978 jako pierwsza kobieta na świecie.
Nagroda Specjalna - KOLOSY 2008


dla Marka Kalmusa za zasługi na polu propagowania unikalnej, duchowej i materialnej, kultury Tybetu a także prawa jego mieszkańców do własnej tożsamości narodowej 
 

laureaci Kolosów 2008, fot.: Adrian Larisz


fot. Adrian Larisz

ikona