2013

2013- 15 lat OSPŻiA

logo KOLOSY 2012

W dniach od 8 do 10 marca w Gdyni odbyły się jubileuszowe 15. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów KOLOSY za rok 2012.

Na prelekcjach odwiedziliśmy obie Ameryki, Bliski Wschód, Afrykę. Nie zabrakło także Europy i Australii. Podróżnicy wprowadzili nas w świat gór, lokalnych kultur i wielu niezwykłych przygód. Zanocowaliśmy na wulkanie, przejechaliśmy rowerem Alaskę. Zajrzeliśmy w głąb Himalajów Birmańskich i dokonaliśmy zimowego wejścia na szczyt G-I.

W ciągu 3 dni zarówno na dużej jak i małej sali zaprezentowaliśmy prawie 100! prelekcji podsumowujących wyprawy, które zakończyły się do grudnia 2012 roku.

Nasi podróżnicy zabrali nas dookoła świata. W piątek z Katarzyną Dobrzyńską odwiedziliśmy m.in. Festiwal Latarni w Seulu, Festiwal Świateł na wyspie Penang w Malezji, chiński Nowy Rok w Brunei. Jak sama o sobie mówi „ja właściwie nie podróżuję, ja żyję w podróży, a to coś zupełnie innego”. Ze znanym już z poprzednich edycji Dominikiem Szmajdą przemierzyliśmy tundrę Jamału. Wieczorem zaś Adam Wiśniewski opowiedział o swoich 6 tysiącach kilometrów przejechanych na rowerze w trakcie eksploracji Oceanii. Kolejny prelegent – znany radiowiec Tomasz Michniewicz – przekonywał, że festiwal wegetariański na Phuket określany przez europejczyków jako makabryczny i przerażający w rzeczywistości jest po prostu niezrozumiały. W tamtejszej kulturze jest to festiwal o przekraczaniu granic możliwości ludzkiego ciała, transie, azjatyckich czarach i o prawdziwym sensie samookoleczania.


Sobotni program prezentował się równie atrakcyjnie. Już przed południem zapoznaliśmy się z pełnymi wrażeń opowieściami załogi jachtu „Anny F.”, która realizując wyprawę Ocean Freeride nie skupiła się na samej żegludze. W trakcie podróży znaleźli czas i sposobność na użycie nart, zestawów do wspinaczki zimowej a także paralotni. Mateusz Andrusiak odbył natomiast podróż za jeden uśmiech i to poza granice Polski. Jego niskobudżetowa wyprawa była pełna ciekawych zwrotów akcji, gdy załapał się na jachtostop na Wyspy Kanaryjskie. Stamtąd ruszył wraz z towarzyszką podróży do Dakaru by kolejno odwiedzić Marrakesz. Po południu mieliśmy okazję poznać szczegóły niezwykle udanej polsko-wenezuelskiej wyprawy Tramen Tepuj 2012, o której opowiedział znany publiczności Spotkań –Michał Kochańczyk.

Niedzielne przedpołudnie uświetniły pokazy fotoplastykonu, gdzie nie zabrakło pokazów znanych z wcześniejszych edycji prelegentów: Piotra Strzeżysz, Magdaleny Skopek czy też Łukasza Nitwińskiego. Wszyscy w latach poprzednich zostali nagrodzeni KOLOSAMI. Popołudniową ceremonię wręczenia nagród poprowadziła Kinga Baranowska i Piotr Pustelnik. Na zakończenie spotkaliśmy się z Ryszardem Pawłowskim – znanym himalaistą, czterokrotnym zdobywcą Mount Everestu oraz dziewięciu innych ośmiotysięczników. Prelekcji towarzyszyła ogólnopolska premiera książki „Ryszard Pawłowski - Czterdzieści lat w górach”.

Po zakończonym pokazie rozlosowaliśmy szereg atrakcyjnych nagród wśród publiczności, która została z nami do końca a wcześniej zagłosowała do niedzielnego popołudnia w punkcie informacyjnym na najciekawszą prelekcję i najlepsze zdjęcie wystawy FOTOGLOB.

Laureatów wszystkich nagród i wyróżnień można poznać tutaj.

ikona