2016

Program Gdynia Arena - sala seminaryjna

SALA SEMINARYJNA
Gdynia Arena, ul. Kazimierza Górskiego 8

Piątek, 11 marca 2016 r.

11.45-13.15
Warsztaty dla dzieci i rodziców
Centrum Nauki EXPERYMENT
Zabawa w podróż

Gdyńskie Centrum Nauki EXPERYMENT to niezwykła pracownia doświadczalna dla małych i dużych odkrywców-amatorów. Na Kolosach otworzy swoje gościnne „laboratorium". Będzie się w nim można dowiedzieć, jak działa kompas, pobawić się w wyznaczanie azymutów, ułożyć dźwiękową mapę świata, a z pomocą mapy nieba, spróbować znaleźć Gwiazdę Polarną.


13.30-14.30
Spotkanie z autorką
Anna Czerwińska-Rydel (wyd. Na Szczyt)

Premiera książki Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce

14 szczytów, 14 dróg, 14 marzeń i 14 zwycięstw. Jak opowiedzieć o takiej pasji? Zdobyć koronę to adresowana do młodych czytelników książka, która w barwny i atrakcyjny sposób (świetne ilustracje wykonała Marianna Oklejak) przedstawia historię złotej ery polskiego himalaizmu. Podczas spotkania, autorka, Anna Czerwińska-Rydel, opowie o swojej pracy nad tekstem, przybliży postać Jerzego Kukuczki, a także przeczyta fragmenty książki.


16.00-16.20
Radio Gdańsk
Odkrywanie Pętli Żuławskiej

Pętla Żuławska to liczący ponad 300 km, niezwykle atrakcyjny przyrodniczo szlak wodny, prowadzący przez deltę Wisły i Zalew Wiślany. Jest piękna, malownicza i zaskakująca, przez wielu jednak wciąż nieodkryta. Dziennikarze Radia Gdańsk od kilku lat próbują to zmienić, popularyzując wśród słuchaczy ten jeden z najbardziej wyjątkowych zakątków północnej Polski. Do odkrycia Pętli Żuławskiej będą się starali zachęcić także publiczność Kolosów.


17.00-17.40
Tija Grebieniow, Zbyszek Pawlak
Ej, odbudujmy Nepal!

„Lepiej przeżyć jeden dzień jak tygrys, niż 100 dni jak owca" - mówi nepalskie przysłowie. Tija i Zbyszek, dwoje przyjaciół zakochanych w Nepalu, jego kolorach i krajobrazach, opowiedzą, jak fascynacja tym odległym krajem zamieniła się u nich w pasję i chęć niesienia pomocy jego mieszkańcom, po tym jak w kwietniu 2015 r. Nepal doświadczył tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi. Od tamtej chwili, każdemu, kogo spotkają, jednym głosem powtarzają: „Ej, odbudujmy Nepal!".


18.00-18.40
Olek Doba
Atlantyk po raz trzeci, czyli pomysł na siedemdziesiątkę

Najbardziej rozpoznawalny w tej chwili polski podróżnik w ubiegłym roku nie tylko odpoczywał po swojej drugiej wyprawie transatlantyckiej, zbierał laury i spisywał wspomnienia, ale również przygotowywał się do następnej ekspedycji. Ponieważ na Kolosy Olek przyjeżdża od samego początku, nie może go zabraknąć także i teraz. Opowie o tym, co zamierza już niebawem, i gdzie najprawdopodobniej spędzi swoje 70. urodziny.


19.00-19.50
Spotkanie z autorem
Maciej Krupa
Kroniki zakopiańskie

Zbiór opowieści o ludziach i zdarzeniach z historii Zakopanego, Tatr i Podtatrza, „reportaże z przeszłości" wioski, a potem miasteczka, które powstało u stóp Tatr. Prywatna historia Zakopanego - subiektywna i emocjonalna, odległa od akademickiej dyscypliny, ale prawdziwa. Autor chętniej wybiera włóczęgów niż sportowców, chętniej pisze o wizjonerach niż o statecznych obywatelach, o górskich wycieczkach niż o akademiach ku czci.


20.00-20.50
Warsztaty
Władysław Labuda
Jak podróżować za darmo

Z seminarium prowadzonego przez praktyka mającego za sobą podróż dookoła świata, dowiemy się, dlaczego odwaga jest najważniejsza, a przekraczając granice komfortu, wcale nie musimy przekraczać granicy bezpieczeństwa. A także: od czego i kiedy zacząć planować wyprawę, jak utrzymać odpowiednią mobilizację i motywację, co zrobić, by być skutecznym w działaniu, jak wyjść cało z podróży i wreszcie - po jej zakończeniu - co robić dalej. O tym, jak nie płacić za noclegi, transport, i wyżywienie, oczywiście też będzie mowa. Wszystko na sprawdzonych przykładach.


Sobota, 12 marca 2016 r.

 

14.00-15.40
Leszek Cichy
Kto był pierwszy na Mount Evereście?

Czy aby na pewno najwyższą górę świata jako pierwsi zdobyli Edmund Hillary i Tenzing Norgay? Na wierzchołku stanęli w roku 1953. To wiemy. Lecz co wydarzyło się na Evereście 29 lat wcześniej? Czy w 1924 roku George Mallory dotarł do szczytu? O tej, jednej z najbardziej fascynujących kontrowersji w historii himalaizmu, opowie człowiek, który na Evereście również był pierwszy, tyle że zimą - Leszek Cichy. Materiał do tej arcyciekawej prezentacji opracował wspólnie z Piotrem „Szalonym" Korczakiem, jednym z najwybitniejszych polskich wspinaczy skałkowych l. 80 i 90. XX w., bohaterem wielokrotnie nagradzanego filmu w reżyserii Marcina Koszałki pt. Deklaracja nieśmiertelności.


15.50-16.50
Beata i Łukasz Kaczmarkowie
Trening uzupełniający dla wspinaczy i nie tylko

Wykład pary fizjoterapeutów, oficjalnych partnerów kadry narodowej we wspinaczce sportowej, autorów wydanej w grudniu 2015 r. książki Trening uzupełniający dla wspinaczy i nie tylko. W trakcie prezentacji Beata i Łukasz Kaczmarkowie omówią najważniejsze kwestie teoretyczne i pokażą wybrane ćwiczenia. Wyjaśnią, dlaczego uzupełnianie treningu specjalistycznego jest tak istotne, oraz w jaki sposób chroni on przed kontuzjami i przeciążeniami, a także wpływa na poprawę osiąganych wyników sportowych.


17.10-18.20
Marcin Dobas
Tajniki fotografii podróżniczej

O tym, jak sprawić, by zdjęcia, które robimy podczas wyjazdów, były jeszcze lepsze, opowie ratownik górski, pilot wycieczek, a przede wszystkim fotograf, wielokrotnie nagradzany za swoje prace (m.in. w konkursie European wildlife photographer of the year), specjalizujący się w fotografii podróżniczej, krajobrazowej, przyrodniczej oraz podwodnej. Marcin Dobas podzieli się swoimi doświadczeniami zdobytymi zarówno w trakcie swoich licznych samotnych wyjazdów, jak i podczas „fotowypraw", którymi kierował.


18.40-19.25
Bartosz Stróżyński, Paweł Drozd, Jacek Hawrylczak
Zapraszamy do Trójki: Trzy sztuki w Antarktyce

W lutym 2017 r. do Antarktyki wyruszy polski zespół, w skład którego wchodzą Olaf Lubaszenko (aktor i reżyser), Adam Nowak (Raz Dwa Trzy) oraz Bartosz Stróżyński (fotograf). Antarktyczny rejs polskich twórców na pokładzie jachtu żaglowego będzie transmitowany na antenie Programu III Polskiego Radia. W trakcie wyprawy Adam Nowak zagra premierowo utwór napisany podczas podróży, Olaf Lubaszenko wyreżyseruje film, a Bartosz Stróżyński wykona cykl fotografii techniką sprzed 100 lat. Całość relacjonować będzie reporter Trójki, Paweł Drozd.


19.40-21.00
Warsztaty
Monika Witkowska
Tanie podróżowanie

Czy można spędzić dwa tygodnie w Australii za jedyne 50 dolarów? Można. Trzeba tylko wiedzieć jak. Monika Witkowska, dziennikarka i podróżniczka, wie i chętnie się tą wiedzą podzieli. Opowie o tym, jak zaoszczędzić na transporcie, gdzie szukać tanich noclegów i jak nie dać się okraść. Wszystko to przeplatając anegdotami ze swojego życia, w większości spędzonego w drodze.


Niedziela, 13 marca 2016 r.

12.00-13.00
Niezwykły rejs Henryka Widery (44' film dokumentalny)

Urodzony w 1930 r. Henryk Widera to postać pod każdym względem nietuzinkowa. Niegdyś pierwszy skrzypek szczecińskiej Opery i Operetki, po przejściu na emeryturę oddał się żeglarskiej pasji. Podróżując coraz dalej na maleńkim jachcie „Gawot", dotarł najpierw na Wyspy Kanaryjskie, a potem okrążył Europę. W ubiegłym roku, choć skończył 85 lat (!) znów wyruszył w rejs. Do Prowansji.

 

ikona