Aktualności

26. Kolosy zakończone. Do zobaczenia za rok!

Największe owacje podczas Kolosów zebrała laureatka Super Kolosa Elżbieta Dzikowska. Fot. Mateusz Dietrich

Największe owacje podczas Kolosów zebrała laureatka Super Kolosa Elżbieta Dzikowska. Fot. Mateusz Dietrich

Liczba zgłoszonych do Kolosów projektów świadczy o tym, że za nami bogaty w podróżnicze dokonania rok. Najwięcej projektów zgłoszono w kategorii Podróże – 43. Kolosa za Barren Land Expedition 2023 otrzymali zeszłoroczni laureaci Nagrody im. Andrzeja Zawady - Karolina Gawonicz i Michał Łukaszewicz. Najdłuższe i najgłośniejsze owacje na stojąco zebrała laureatka Super Kolosa – Elżbieta Dzikowska. Pod względem frekwencji festiwal wrócił do przedpandemicznych czasów, ściągając do Gdynia Areny 18 tys. osób i 7 tys. w sieci.


Zawsze przychodzi taki smutny moment, gdy trzeba sobie powiedzieć: „Święta, święta i po świętach”. 26. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów „Kolosy” były świętem niezwykłym, więc pasjonaci podróży zaczęli już odliczanie do 27. edycji festiwalu. Jakie były zakończone w niedzielę, 24 marca „Kolosy”?
- Niesamowite inspiracje, wspaniałe prezentacje, wystawy, po prostu święto podróżnicze. Bardzo dziękuję wszystkim prelegentom, którzy inspirowali nas do tego, by ruszyć w świat, by przekraczać granice, by przekraczać kolejne progi. Dziękuję też publiczności, bo przez te trzy dni przez Gdynia Arenę przewinęło się 18 tysięcy osób, a dodatkowo 7 tysięcy obejrzało transmisję w internecie na stronie gdynia.pl – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, prywatnie zapalony podróżnik.


Dwóch mężczyzn na scenie.
Michał Guć, wiceprezydent Gdyni i Janusz Janowski, dyrektor Kolosów. Fot. Mateusz Dietrich


Taka liczba widzów oznacza frekwencyjny powrót do lat przedpandemicznych. Nie powinno to dziwić, bo miniony rok obfitował w podróżnicze dokonania, o czym świadczy liczba zgłoszonych do nagród projektów.

- Myślę, że nagrody w tym roku były chyba dobrze trafione. Niektórzy nagrodzeni, może nawet większość, byli po raz pierwszy lub drugi w ogóle na Kolosach. Także ewidentnie trafiło do kolosowej historii nowe pokolenie. A rok był naprawdę trudny w wyborze. Bo choćby do nagród podróżniczych zgłoszone zostały 43 projekty. Nie mogliśmy nawet tylu tu zaprosić. Trzeba było wybrać kilkanaście najciekawszych, najbardziej intrygujących i świeżych. I te były prezentowane – podsumowuje Leszek Cichy, członek Kapituły Kolosów. - Drugie spostrzeżenie - jakość prezentacji naprawdę poprawia się absolutnie z roku na rok. To jest nie tylko jakość samego filmu czy slajdów, ale też opowieść, która się wokół tego toczy. Widać, że to są ludzie, którzy już zostali, częściowo przez Kolosy, wprowadzeni na wyższy poziom.


Starszy mężczyzna wręcza zagrodę młodemu mężczyźnie.
Maciej Kimel odbiera Kolosa w kategorii Alpinizm od Leszka Cichego. Fot. Mateusz Dietrich

Od Zawady do Kolosa & Dzikowska Show


Spośród 43 zgłoszeń w kategorii Podróże największe uznanie Kapituły zdobyła wyprawa Karoliny Gawonicz i Michał Łukaszewicza Barren Lands Expedition 2023. Na tę ekspedycję para otrzymała rok temu od Gdyni Nagrodę im. Andrzeja Zawady dla młodych podróżników - 15 tys. zł.

- Oczywiście był to bardzo istotny element wyprawy, tak samo jak nasze wsparcie, które dostaliśmy z Royal Geographic Society w Londynie. I oba te wsparcia finansowe umożliwiły nam tę wyprawę. Bez tego ona zwyczajnie by się nie odbyła – mówi Michał Łukasiewicz.


Odbierając w zeszłym roku Nagrodę im. Zawady nie mogli się spodziewać, że przyniesie ona Kolosa, gdyż nigdy nie wiadomo, czy sama wyprawa się powiedzie. A projekt Gawonicz i Łukaszewicza był ambitny. Zaplanowali i zrealizowali samodzielną, niezmotoryzowaną przeprawę kanu przez drugą na świecie największą połać niezamieszkałej dziczy: kanadyjskie Barren Lands.

Młoda kobieta i młody mężczyzna na scenie z nagrodami podrózniczymi.
Karoliny Gawonicz i Michał Łukaszewicza z Kolosem za Podróż Roku. Fot. Mateusz Dietrich


- Jesteśmy na Kolosach po raz trzeci i tak naprawdę człowiek zawsze myśli o swoim projekcie jako tym specjalnym. Ale tak naprawdę nigdy się nie spodziewasz, bo wszyscy tutaj prelegenci mieli niesamowite przecież wyprawy i każdy włożył w to naprawdę dużo serca. Także zdecydowanie niespodzianka! - komentuje Karolina Gawowicz.

- To była nasz druga wyprawa arktyczna, kiedyś przepłynęliśmy rzeką Mackenzie, teraz przepłynęliśmy Barren Lands. Cytując klasyka, jak Adam Małysz chcieliśmy oddać dwa równe skoki, nie usunąć się w tył i to po prostu zadziałało – śmieje się jej partner.

Starsza kobieta odbiera nagrodę podróżniczą od innej kobiety.
Super Kolosa Elżbiecie Dzikowskiej wręczyła Joanna Pajkowska. Fot. Mateusz Dietrich
 

Mimo wrażenia, jakie zrobiła na Kapitule i widzach ekspedycja Barren Lands, najgłośniejsze brawa i najdłuższe owacje na stojąco zebrała Elżbieta Dzikowska, laureatka Super Kolosa za wybitny wkład w poznawanie świata i przekazywanie tej wiedzy innym. Owacje zarówno w czasie prezentacji, jak i gali. Podczas odczytywania przez Dominika Baca długiej laudacji, bohaterka dała prawdziwy show, jak na gwiazdę programów telewizyjnych przystało, przerywając często z humorem tekst laudacji i wywołując salwy śmiechu.

- A pan gdzie był w ostatniej podróży? - pytała Dzikowska, ponownie przerywając odczyt.

- W Kolumbii – odparł zdziwiony Bac.

- A, to widać, że zainspirowałam – śmiała się ekspertka m.in. od Ameryki Południowej.

Laureaci drugiego finału


Grupa osób z nagrodami na scenie.
Laureaci nagród i wyróżnień drugiego finału Kolosów. Fot. Mateusz Dietrich


W niedzielę nagrody i wyróżnienia otrzymali:


 • SUPER KOLOS: Elżbieta Dzikowska za wybitny wkład w poznawanie świata i przekazywanie tej wiedzy innym.
 • ALPINIZM KOLOS: Wadim Jabłoński i Maciej Kimel za wytyczenie nowej drogi, w stylu alpejskim, na Chobutse o wys. 6686 m w Himalajach Rolwalingu.
 • ALPINIZM WYRÓŻNIENIE: Paweł Hałdaś, Marcin Tomaszewski za wytyczenie pierwszej w historii drogi w stylu big wall zimą na Grenlandii na dziewiczej ścianie Oqatssut.
 • EKSPOLRACJA JASKIŃ KOLOS: Wyprawa Hoher Göll 2023 Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego kierowana przez Mateusza Golicza za uzyskanie deniwelacji 1025 metrów w Gamssteighöhlensystem.
 • EKSPOLRACJA JASKIŃ WYRÓŻNIENIE: Wyprawa KANIN 2023 Sekcji Taternictwa Jaskiniowego Klubu Wysokogórskiego Kraków, kierowana przez Pawła Ramatowskiego za osiągnięcie w jaskini Studnia pod Nową Bazą głębokości - 935 metrów.
 • PODRÓŻE KOLOS: Karolina Gawonicz i Michał Łukaszewicz za odpowiedzialność, szacunek do świata, skromność, wrażliwość i znakomite przygotowanie dokumentacyjne niezwykle trudnej wyprawy przez kanadyjskie ziemie Barren Lands.
 • PODRÓŻE WYRÓŻNIENIE: Tomasz Owsiany za reporterski chłodny dystans, nieuleganie pokusom sensacji i egzotyzacji, za wielowątkowe badanie powiązań społeczno-ekonomicznych mieszkańców Paragwaju w dobie gwałtownych przemian.
 • WYCZYN KOLOS: Michał Kozok za wyprawę Australia siłami natury. Za wiarę we własne siły człowieka i pokonanie 14 440 kilometrów przez bezdroża Australii.
 • WYCZYN WYRÓŻNIENIE: Tomasz Sobania za Bieg do Grecji, tam i z powrotem, 3600 km w 93 dni.
 • WYCZYN WYRÓŻNIENIE: Anna Żak za „Solo motocyklem dookoła Afryki”.
 • WYCZYN WYRÓŻNIENIE: Dorota Rasińska-Samoćko za kolejny istotny krok ku Podwójnej Koronie.
 • NAGRODA SPECJALNA KOLOSÓW dla uczestników patagońskiej wyprawy Krakowskiego Klubu Wysokogórskiego w 40. rocznicę I polskiego wejścia na szczyt Cerro Fitz Roy nową drogą.
 • NAGRODA SPECJALNA KOLOSÓW dla "Fundacji Światowe Jamboree" za zorganizowanie sztafety „Jednośladami Andersa”.
 • NAGRODA DZIENNIKARZY: Julita Ilczyszyn za prezentację „Biegi Pustynne na 5 kontynentach”.
 • NAGRODA GRAND PRIX WYSTAWY FOTOGLOB: Agnieszka Grenz za zdjęcie „Gruzja”.
 • NAGRODA PUBLICZNOŚCI ZA NAJLEPSZĄ PREZENTACJĘ: Tomasz Sobania za prelekcję „Bieg do Grecji (tam i z powrotem) – 3600 km w 93 dni”.
 • NAGRODA PUBLICZNOŚCI ZA NAJLEPSZE ZDJĘCIE WYSTAWY FOTOGLOB: Arkadiusz Wójcik za zdjęcie „Zielone Pola”.

 • ikonaOpublikowano: 24.03.2024 22:54
 • ikona

  Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 25.03.2024 08:41
 • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także