Aktualności

Już za chwilę rozpoczną się Kolosy

Mat. prasowe

Mat. prasowe

04.04.2022 r.

Trzy dni, dwa finały, jeden kierunek: Gdynia! Już 22-24 kwietnia odbędą się 24. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów – Kolosy za rok 2021. Tym razem wyjątkowo pod koniec kwietnia, za to jak zwykle w pięknej hali Gdynia Arena, z udziałem publiczności i z pełnym przeglądem wszystkiego, co najciekawsze i najważniejsze w polskich podróżach w minionym roku. Zapraszamy!Jeśli wydaje Wam się, że z powodu pandemii polscy podróżnicy, grotołazi czy alpiniści nie mieli wiele do roboty w 2021 roku, to będziecie zaskoczeni. Okołocovidowe restrykcje może i utrudniały prowadzenie aktywności eksploracyjnej i ograniczyły zasięg działania, z pewnością jednak nie złamały ducha, ani nie wpędziły kandydatów do Kolosów w lenistwo. Co najwyżej… rozbudziły pomysłowość.

Polska na długo


Wśród wypraw nominowanych w tym roku do Kolosów, których prezentacje zobaczymy w Gdyni, znalazło się kilka wyjątkowo interesujących przedsięwzięć zrealizowanych w Polsce. Łukasz Supergan – a jakże! – przeszedł zimą wszystkie pasma polskich Sudetów i Karpat (ponad tysiąc kilometrów z Gór Izerskich w Bieszczady), ultramaratończyk Artur Kujawiński przebiegł dystans blisko czterech tysięcy kilometrów wzdłuż granic naszego kraju, Jacek Stępień przemierzył podobną trasę, tyle że nieco mniej śpiesznie – marszem, nie biegiem, a Małgorzata Lebda biegła wzdłuż Wisły od jej źródeł aż do ujścia.

Stary, ale jary


Ubiegłoroczne dokonania prelegentów Kolosów pokazują, że wciąż sporo do zrobienia jest również w innych zakątkach Europy.

Na Starym Kontynencie swój azyl przed kolejnymi falami pandemii znaleźli m.in. Jerzy Arsoba, który pieszo okrążył Portugalię, Agnieszka Dziadek (Kolos 2019 w kategorii Wyczyn roku), która przemierzyła Chorwacki Szlak Długodystansowy, czy Ola Orlikowska, która z rowerowej pętli po Europie przywiozła… kota Fryderyka.

O swoich wyprawach opowiedzą również Ewa Chwałko i Dorota Szparaga – pierwsza z nich samotnie przemierzyła cały Łuk Karpat z południowego wschodu na północny zachód, druga w podobny sposób potraktowała Alpy: czerwonym szlakiem Via Alpina z Triestu do Monako.

Niemożliwe nie istnieje


Czy to już wszystko? Oczywiście, że nie! W Gdyni zobaczymy także pokazy z tak dobrze znanych z Kolosów wypraw „na koniec świata”. Czy to rozpoczętych jeszcze przed rokiem 2020, czy też dowodzących, że niemożliwe nie istnieje. Bo jak inaczej interpretować wyprawę Michała Worocha (Kolos 2018 w kategorii Wyczyn rok) i Bartosza Mrozka, którzy jesienią ubiegłego roku zamienili wózki, na których poruszają się na co dzień, na specjalnie zaprojektowane łaziki elektryczne i… ruszyli w Himalaje? No właśnie. Jakub Rybicki opowie o podróży rowerem przez Kanadę i Stany Zjednoczone szlakiem GDMBR (Great Divide Mountain Bike Route), Mateusz Wrazidło zaprezentuje zaskakujące wyniki swojej kilkuletniej eksploracji Wyżyny Gujańskiej, a Joanna Tomczak pokaże, jak jej (się) szło z Meksyku do Kanady trasą słynnego PCT (Pacific Crest Trail).

W skałach i na falach


Program tegorocznych Kolosów zadowoli również miłośników wspinaczki i żeglarstwa. Dla tych pierwszych gratką będzie prezentacja Anny Tybor, która zjechała na nartach ze szczytu Manaslu (8163 m), raport z zimowego Karakorum, gdzie Marcin Tomaszewski i Damian Bielecki wytyczyli nową drogą na wielkiej, eksponowanej ścianie Uli Biaho Gallery w dolinie Trango, relacje z najważniejszych ubiegłorocznych wypraw jaskiniowych, opowieść Moniki Witkowskiej o „jej” najpiękniejszych, najtrudniejszych i najciekawszych górach, a także spotkanie z Januszem Onyszkiewiczem, jedną z legend polskiego himalaizmu, autorem m.in. pierwszego wejścia (wspólnie z żoną Alison Chadwick-Onyszkiewicz, Wandą Rutkiewicz i Krzysztofem Zdzitowieckim) na Gaszerbrum III, wówczas – w roku 1975 – najwyższy niezdobyty szczyt świata. Janusz Onyszkiewicz będzie gościem specjalnym Kolosów. W podobnej roli wystąpi w Gdyni Fiann Paul, pochodzący z Polski islandzki multirekordzista Guinnessa, specjalizujący się w wioślarstwie oceanicznym i arktycznym.

Będzie też mowa o bohaterach słynnych polskich wypraw żeglarskich: Wacławie Liskiewiczu, który zorganizował i poprowadził pierwszy polski rejs na Spitsbergen, i Jerzym Knabe, członku załogi jachtu Śmiały, który 65 lat temu, jako pierwsza polska jednostka opłynął pod żaglami Amerykę Południową. Co więcej, Super Kolosa za całokształt dokonań otrzyma w tym roku kapitan Joanna Pajkowska, wybitna żeglarka, która trzy razy opłynęła świat jachtem, w tym jako pierwsza Polka samotnie i bez zawijania do portów.

Co, gdzie, kiedy?


24. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów – Kolosy za rok 2021 odbędą się w dniach 22-24 kwietnia, od piątku do niedzieli, w hali Gdynia Arena. Wstęp wolny.

Oprócz prezentacji wypraw – nie tylko nominowanych do nagród – oraz uroczystego wręczenia Super Kolosa, Kolosów za podróżnicze dokonania roku w pięciu kategoriach: Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Podróże, Wyczyn, Żeglarstwo, Nagrody im. Andrzeja Zawady dla młodych podróżników, Nagrody Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby dla podróżnika seniora i Nagrody Macieja Kuczyńskiego za najciekawszą debiutancką książkę o tematyce podróżniczej, w programie imprezy znajdą się również seminaria, warsztaty, spotkania z autorami książek i wydawcami oraz salon sprzętu outdoorowego. Z sobotnich prezentacji na dużej sali w hali Gdynia Arena zostanie przeprowadzona transmisja online.

Organizatorami 24. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są: miasto GDYNIA i Agencja MART. Sponsorem Strategicznym OSPŻiA jest miasto GDYNIA, a Sponsorem Głównym PORSCHE.


Pełny program imprezy dostępny jest pod adresem: https://www.gdynia.pl/o-gdyni/program-5,8639

/storage/uzytkownicy/p.jaloszewski@gdynia.pl/2022/2022-04-14 Kolosy program/Kolosy 2022.pdf