Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Poprzednie edycje konkursu

Po 4 finale Konkursu Wiedzy o Gdyni (2018/2019)

konkurs

konkurs

Jak długo trwał Rejs Niepodległości „Daru Młodzieży”? Kim byli Danuta Baduszkowa czy Ignacy Oziewicz? To tylko kilka pytań, z którymi musieli się zmierzyć uczestnicy Konkursu Wiedzy o Gdyni. Rywalizowali w nim gdyńscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Finałowy pojedynek na wiedzę i umiejętności odbył się 13 kwietnia 2019 r. w Konsulacie Kultury.
Najlepsi okazali się: Kamil Sarapuk i Aleksandra Filc.

W konkursowe szranki stanęło 20 finalistów. To gdyńska młodzież, która rywalizowała w dwóch kategoriach. W pierwszej grupie mierzyło się 10 uczniów szkół podstawowych. W drugiej wystartowała kolejna 10 - gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadpodstawowych. Konkurs poprowadził wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni – Andrzej Bień. Wspierali go także inni gdyńscy radni, m.in. Elżbieta Sierżęga, Marika Domozych, Zenon Roda czy Grzegorz Taraszkiewicz. A nad formalnym przebiegiem rozgrywki finałowej czuwało jury w składzie: Małgorzata Sokołowska - znana autorka książek o Gdyni, Natalia Chalimoniuk z Towarzystwa Miłośników Gdyni, prof. Tadeusz Palmowski z Uniwersytetu Gdańskiego, Wojciech Jankowski z Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Jarosław Wojciechowski oraz Michał Miegoń.

Zakres pytań, na które odpowiadali finaliści Konkursu Wiedzy o Gdyni, był szeroki. Uczestników pytano nie tylko o historię miasta. Musieli oni znać również gdyńską topografię, zabytki i inwestycje. Nie zabrakło też kilku pytań o ciekawostki i ostatnie miejskie wydarzenia. W konkursie ważne było jednak nie tylko jak najlepsze rozwiązanie testu wiedzy. Na zawodników czekały też różnego rodzaju zadania. Aby je wykonać musieli zaangażować zmysły. Z zasłoniętymi oczami układali wyraz: Gdynia, a także rozpoznawali obiekty architektoniczne naszego miasta tylko po ich kształcie. Były też m.in. kalambury.
Publiczność kibicowała zawodnikom, ale sama również aktywnie włączyła się do konkursu i chętnie odpowiadała na pytania. A za poprawne odpowiedzi otrzymywała nagrody.
Kiedy uczestnicy zmierzyli się już ze wszystkimi przygotowanymi dla nich zadaniami, przyszedł czas na werdykt. W kategorii szkół podstawowych najlepsza okazała się Aleksandra Filc ze Szkoły Podstawowej nr 40. Drugie miejsce zajęła Maja Mocarska ze Szkoły Podstawowej nr 18. Trzecią lokatę zdobył natomiast Szymon Sass ze Szkoły Podstawowej nr 31.

Z kolei w kategorii szkół ponadpodstawowych największą wiedzą o Gdyni wykazał się Kamil Sarapuk z I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. Zwyciężył on w konkursie już po raz czwarty z rzędu. Drugie miejsce wywalczył Mariusz Lasoń z IX Liceum Ogólnokształcącego. Trzecią pozycję zajął Edgar Pawłowski z III Liceum Ogólnokształcącego.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody. Zwycięzcy dostali dodatkowo hulajnogi, natomiast zdobywcy drugich i trzecich miejsc – słuchawki i głośniki ufundowane przez firmę Invest Komfort

Konkurs zorganizowała Rada Miasta Gdyni,
którą wspierali partnerzy:

Invest Komfort  

Zarząd  Morskiego Portu Gdynia S.A. 

Wyższa Szkoła Bankowa     


 a także inne firmy i instytucje:
Miło Mi -wytwórnia lodów tradycyjnych, 

kino Helios

Centrum Nauki Experyment,  

Muzeum Miasta Gdyni,

Muzeum Emigracji

Kolibki Adventure Park,  

  OPEC   

PEWiK 

 Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej w Gdyni. 


Dziękujemy za ufundowanie nagród dla uczestników finałowej rozgrywki!

       
====================================================================================

Harmonogram konkursu wiedzy o Gdyni w roku szkolnym 2018/2019 
I etap - w gdyńskich szkołach - 14 grudnia 2018
II etap - półfinał - 28 lutego 2019 - PPNT budynek III sala C godz. 12:00
III etap - finał -13 kwietnia 2019

Uwaga!
Konkurs będzie realizowany w 2 grupach wiekowych odrębnie dla uczniów szkół podstawowych oraz dla klas gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych łącznie.

Termin zgłoszeń uczniów z gdyńskich szkół  mija 3 grudnia 2018. Nauczycieli przygotowujących swoich uczniów do konkursów prosimy o podanie liczby uczniów, tym samym liczby testów, które zostaną dostarczone do szkół. Informację proszę przesyłać do Magdaleny Anuszek m.anuszek@gdynia.pl

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 08.11.2018 12:22
  • ikona

    Autor: Magdalena Anuszek (m.anuszek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.02.2020 14:27
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona