Poprzednie edycje konkursu

Konkurs wiedzy o Gdyni - 2017/2018

finał_szkoły podstawowe

finał_szkoły podstawowe

05.05.2017 r.

FINAŁ  


Po pełnym emocji finale Konkursu Wiedzy o Gdyni poznaliśmy najlepszych znawców Gdyni. 
Finał odbywał się odrębnie dla 3 grup wiekowych.   Uczestnicy poza wiedzą historyczną i bardzo współczesną musieli wykazać się refleksem i szybkim przywoływaniem z pamięci nazw ulic, perfekcyjnie kojarzyć zdjęcia osób i pełnione przez nich funkcje, wykazać się doskonałym okiem i po najmniejszym szczególe rozpoznać gdyńskie pomniki, postaci związane z naszym miastem, czy wymienić najwięcej gdyńskich dzielnic, graniczących z innymi gminami i napisać z jakimi.
Organizatorzy zainspirowani grą firmy Trefl – jednego ze sponsorów nagród – postawili przed wyzwaniem uczestników finału w  konkurencji wymienienie w czasie 5 sekund trzech ulic w Śródmieściu, 3 honorowych obywateli Gdyni, 3 przystanków SKM, 3 gdyńskich kościołów, 3 jednostek pływających cumujących całorocznie w Gdyni, 3 gdyńskich muzeów, 3 gdyńskich dzielnic , 3 linii trolejbusowych, czy podać 3 sąsiadów Gdyni, ta konkurencja budziła duże emocje.
W finale zmierzyło się 12 uczestników ze szkół podstawowych, 11 z klas gimnazjalnych oraz 10 uczniów gdyńskich szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs prowadził Zygmunt Zmuda Trzebiatowski wiceprzewodniczący RM, nad formalnym przebiegiem rozgrywki finałowej czuwało jury w skład którego wchodziło aż 2 laureatów najważniejszego gdyńskiego odznaczenia – medalu  im. Eugeniusza Kwiatkowskiego pani Małgorzata Sokołowska, prof. Tadeusz Palmowski oraz pani Natalia Chilimoniuk, pan Jarosław Wojciechowski, Janusz Czarski i wiceprzewodniczący RM Andrzej Bień.

Znamy laureatów każdej z kategorii wiekowych: 
 
Szkoły podstawowe:
Kacper  Pawlicki   Szkoła Podstawowa nr 39 - I miejsce
Filc Aleksandra - Szkoła Podstawowa nr 40 – II miejsce
Słówko Robert - Szkoła Podstawowa nr 47 i Jakub Matwiejczyk - Szkoła Podstawowa nr 26 – III miejsce
 
 
 
Klasy gimnazjalne: 
Borek Zbigniew - Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 3– I miejsce
Czernek Aleksander – XVII Liceum Ogólnokształcące - II miejsce
Chołka Wiktoria - Zespół Szkolno Przedszkolny Nr 2 w Gdyni - III miejsce
 
 
 
Szkoły ponadgimnazjalne:
Sarapuk Kamil - I Akademickie Liceum Ogólnokształcące - I miejsce
Lasoń Mariusz - IX Liceum Ogólnokształcące - II miejsce
Szoja Martyna - III Liceum Ogólnokształcące  - III miejsce
 
Po zakończeniu finału, każdy jego uczestnik otrzymywał upominki i nagrody
 
Organizatorzy dziękują sponsorom nagród dla uczestników. Firmie Invest Komfort, która ufundowała aparaty FujiFilm Instax 9 dla laureatów I miejsca, dla 2 i 3 bony podarunkowe do empiku oraz upominki dla wszystkich uczestników półfinału i  finału. Wyższej Szkole Bankowej, która poza upominkami ufundowała catering dla uczestników finału oraz fotoreportaż ich zmagań. Zarządowi Morskiego Portu Gdynia SA  za nagrody i upominki które otrzymywali uczestnicy półfinałowej oraz finałowej rozgrywki.

Dziękujemy także gdyńskiemu kinu Helios za vouchery i książki, klubowi U7, gdyńskiej lodziarni Miło Mi za zaproszenia na lody, Muzeum Emigracji za gry Batory oraz zaproszenia do odwiedzenia muzeum, Muzeum Miasta Gdyni za ciekawe wydawnictwa, które pozwolą pogłębić wiedzę o naszym mieście, CN Experyment za vouchery umożliwiające laureatom na kreatywne spędzenie czasu, Akademii Marynarki Wojennej za zaproszenie laureatów do poznania bliżej oferty edukacyjnej Uczelni.

Wręczenie nagród głównych zaplanowane zostało na 11 kwietnia podczas Gali Finałowej wieńczącej obchody 92. urodzin Miasta Gdyni, która odbędzie się o godz. 10:00 w CKZiU nr 1 przy ul. Morskiej 79 w Gdyni.

Uczestników finału zachęcamy do pobrania fotoreportażu zdjęć, którego autorem jest pan Marcin Rakowski.

=================================================================================

PÓŁFINAŁ 


Za nami etap szkolny i półfinał - znamy wreszcie finalistów trzeciej edycji Konkursu Wiedzy o Gdyni. Po dzielnych zmaganiach z testami, na które niektórym wystarczyło 6 (!) minut, a innym pełnych 60, nadszedł czas żmudnego sprawdzenia i liczenia. A oto efekt tych prac:
Wśród uczniów szkół podstawowych, zamiast standardowej finałowej dziesiątki, będzie dwunastka, z uwagi na tą samą liczbę punktów kilku osób.

1. Kacper Pawlicki - Szkoła Podstawowa nr 39
2. Robert Słówko - Szkoła Podstawowa nr 47
3. Mikołaj Olczyk - Szkoła Podstawowa nr 18
4. Michał Matysiak - Szkoła Podstawowa nr 39
5. Aleksandra Filc - Szkoła Podstawowa nr 40
6. Jakub Jeżewski - Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny
7. Krystyna Orzechowska - Katolicka Szkoła Podstawowa Zespół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II
8. Wiktoria Cysarz - Katolicka Szkoła Podstawowa Zespół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II
9. Maria Koch - Szkoła Podstawowa nr 40
10. Jakub Matwiejczyk - Szkoła Podstawowa nr 26
11. Weronika Smolana - Szkoła Podstawowa nr 20
12. Karolina Wołejko - Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny


Wśród gimnazjalistów do finału zaprosiliśmy z tych samych powodów 11 osób,

1. Konrad Wojtowicz - d. Gimnazjum 24 przy III LO
2. Aleksander Czernek - d. Gimnazjum nr 1
3. Maciej Dzięgiel - Zespół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II
4. Krzysztof Wilczyński - d. Gimnazjum nr 8
5. Zbigniew Borek - d. Gimnazjum nr 19
6. Marta Dołębska - d. Gimnazjum nr 1
7. Dominik Sarniak - Zespół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II
8. Arkadiusz Koszałka - d. Gimnazjum nr 10
9. Kacper Bober - Zespół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II
10. Wiktoria Chołka - Zespół Szkolno Przedszkolny Nr 2 w Gdyni
11. Natalia Pionke - d. Gimnazjum nr 4

natomiast w gronie uczniów szkół ponadgimnazjalnych – dziesięcioro.

1. Anna Subczyńska - III LO
2. Natalia Niemtz - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2
3. Martyna Szoja - III LO
4. Mariusz Lasoń - IX LO
5. Jakub Ciemiński - XIV LO
6. Marek Gil - V LO
7. Kamil Sarapuk - I ALO
8. Wiktoria Wojciechowska - II LO
9. Gloria Sawicka - IX LO
10. Kinga Kocuniak - Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych

W teście w ramach każdej z grup wiekowych do zdobycia było 30 punktów. Kacper Pawlicki oraz Robert Słówko – najlepsi wśród uczniów szkół podstawowych, uzyskali po 29 punktów, Konrad Wójtowicz, dla którego będzie to trzeci z kolei finał na poziomie gimnazjum uzyskał 24 punkty, a w najstarszej grupie wiekowej Ania Subczyńska wygrała z wynikiem 27 punktów. 

Konkurs po raz kolejny pokazuje, że sukcesu w nim nie osiąga się przez przypadek – świadczy o tym skład finału. W tym dla szkół podstawowych zobaczymy trójkę znajomych sprzed roku – byłoby ich może więcej, gdyby nie absencja ubiegłorocznej zwyciężczyni. W finale gimnazjalnym – wraca 5 osób, w tym ubiegłoroczny zwycięzca – Aleksander Czernek, wśród najlepszych uczniów ponadgimnazjalnych – aż sześć, w tym Ania Subczyńska i Jakub Ciemiński zagrają w nim po raz trzeci. Dla ubiegłorocznego zwycięzcy, Kamila Sarapuka, to też trzeci kolejny finał, ale drugi w szkole ponadgimnazjalnej. Do tej pory wygrywał za każdym razem – tym razem zdecydowanie nie może czuć się spokojny. Do finału po rocznej przerwie dostała się również Kinga Kocuniak.

Ciekawe jest również spojrzenie na szkoły, z których wywodzą się finaliści – tu też co roku mamy w miarę podobny skład i widać wyraźnie pracę nauczycieli z uczniami zainteresowanymi tematyką gdyńską. W finale szkół podstawowych będą 2 osoby z SP 40, 2 z SP 39, 2 z Katolickiej Szkoły Podstawowej z Obłuża i 2 z Katolickiej „od sióstr” oraz po jednej z SP 18, SP 20, SP 26 i SP 47. W gimnazjach (których oficjalnie już nie ma, ale zachowajmy dawną numerację) zdecydowanie rządzi „katolik” z trójką finalistów oraz „jedynka” z dwójką. W najstarszej grupie wiekowej dwie szkoły mają więcej niż jednego reprezentanta – to III i IX LO – po dwie osoby.

======================================================================================

HARMONOGRAM KONKURSU


Finał Konkursu wiedzy o Gdyni odbędzie się 27 marca 2018r.- wtorek - w Parku Naukowo Technologicznym bud III sala E. Rozgrywka odbywa się odrębnie dla każdej grupy wiekowej :
w godzinach 9:00 - 11:00 - uczniowie szkół podstawowych
w godzinach 11:30 - 13:30 - uczniowie klas gimnazjalnych
w godzinach 14:00 - 16:00 - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

Rozgrywka finałowa otwarta jest dla publiczności.


Półfinał Konkursu wiedzy o Gdyni odbędzie się 26 lutego 2018 roku - poniedziałek w Parku Naukowo Technologicznym bud III sala C   /parter/ o godzinie 11:00. Zmagania półfinałowe trwać będą 60 minut.

 Uwadze półfinalistów poza standardową porcja wiedzy o Gdyni polecamy w sposób szczególny postaci komandorów – uczestników procesu komandorów, wiedzę o Porcie Gdynia jako tegorocznym jubilacie oraz wiedzę zapisaną na kamienicach ulicy Świętojańskiej.

Wyniki I etapu konkursu wiedzy o Gdyni zostały rozesłane do szkół. Do półfinałowych zmagań zaproszeni zostali uczniowie z najlepszymi wynikami w każdej gdyńskiej szkole. W zmaganiach półfinałowych uczestniczyć będzie 142 uczniów. Podsumowując I etap konkursu - mamy 65 wyrafinowanych znawców Gdyni uczęszczających do gdyńskich szkół podstawowych, 43 gimnazjalistów z niesamowitą wiedzą o naszym mieście oraz 34 licealistów którzy byli najlepsi w zmaganiach konkursowych.


======================================================================================

ETAP SZKOLNY  


30 listopada realizujemy I etap Konkursu wiedzy o Gdyni. Bardzo nas cieszy takie zainteresowanie konkursem. Dziękujemy bardzo szkołom, a w szczególności nauczycielom przygotowującym i zachęcającym uczniów do zainteresowania się naszym miastem. Bez Państwa nie udałoby się zmobilizować do startu w konkursie aż 1129 uczniów gdyńskich szkół.

Miło nam również, że jak co roku nagrody dla najlepszych Młodych Znawców Gdyni  fundować będą:

Invest Komfort


Port Gdynia

Wyższa Szkoła Bankowa======================================================================================

Gdynia, moje miasto - okno na świat


Podobnie jak w ubiegłym roku serdecznie zachęcamy uczniów gdyńskich szkół do udziału w konkursach o tematyce gdyńskiej. Projekt ,,Gdynia, moje miasto - okno na świat” odwołuje się do różnych zainteresowań, talentów i aktywności, ale wszystkie łączy Gdynia jako punkt wyjścia.

Harmonogram działań w Międzyszkolnym Projekcie Edukacyjnym ,,Gdynia, moje miasto - okno na świat” z okazji  92. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich                                                                                                             

Konkurs Termin zgłoszeń Zgłoszenia przyjmuje Termin konkursu
1. konkurs poezji śpiewanej i recytacji (utwory o Gdyni i morzu, szanty) do 16 grudnia 2017 r. CKZiU Nr 1 w Gdyni bibliotekackziu1@gmail.com przesłuchania -  styczeń 2018 r.  
w  CKZiU nr 1 w Gdyni
2. mowa na cześć Gdyni (laudacja na cześć Gdyni Jubilatki) do 19 stycznia 2018 r. V LO
joannasamaszko@gmail.com
przesłuchania  w V LO (luty 2018r.)
3. konkurs wiedzy o Gdyni (historia, topografia, architektura, kultura, Gdynia w filmach, przyroda Gdyni) do 20. listopada 2017 r. Biuro Rady Miasta m.anuszek@gdynia.pl pierwszy etap – 30.11.2016 w szkołach macierzystych; drugi etap 26 luty 2018 r.; finał w połowie marca 2018 r.
4. gra miejska do 30 listopada 2017 r. VI LO
bibliotekavilo@tlen.pl
Gra odbędzie się w lutym 2018 r.Do udziału konkursach zapraszamy uczniów począwszy od klasy IV Szkoły Podstawowej, poprzez gimnazjalistów do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Mamy nadzieję, że po tym, jak udały się w poprzednie edycje konkursów i wywołały dużo dobrych emocji, w tym roku komplet gdyńskich szkół zamelduje się na linii startu. Jest to bowiem dobra okazja, by w gdyńskim stylu, z uśmiechem i atrakcyjnymi nagrodami  rozwijać zainteresowania młodego pokolenia naszym miastem.
 • półfinał foto A. Bolda-Górna
 • finał_szkoły podstawowe
 • finał_szkoły podstawowe
 • finał_szkoły podstawowe
 • finał_szkoły podstawowe
 • finał_szkoły podstawowe
 • finał_szkoły podstawowe
 • finał_szkoły podstawowe
 • finał_szkoły podstawowe
 • finał_szkoły podstawowe
 • finał_klasy gimnazjale
 • finał_klasy gimnazjale
 • finał_klasy gimnazjale
 • finał_klasy gimnazjale
 • finał_klasy gimnazjale
 • finał_klasy gimnazjale
 • finał_klasy gimnazjale
 • finał_klasy gimnazjale
 • finał_klasy gimnazjale
 • finał_klasy gimnazjale
 • finał_klasy gimnazjale
 • finał konkursu wiedzy o Gdyni
 • finał konkursu wiedzy o Gdyni
 • finał konkursu wiedzy o Gdyni
 • finał_szkoły ponadgimnazjalne
 • finał_szkoły ponadgimnazjalne
 • finał_szkoły ponadgimnazjalne
 • finał_szkoły ponadgimnazjalne
 • finał_szkoły ponadgimnazjalne