Konkurs wiedzy o Gdyni

Półfinał IX edycji Konkursu Wiedzy o Gdyni

Uczestnicy konkursu Wiedzy o Gdyni przygotowują się do rozpoczęcia

Konkurs Wiedzy o Gdyni. fot. Michał Sałata

17 stycznia odbyła się IX edycja Konkursu Wiedzy o Gdyni. Jego tematyka obejmuje szeroko rozumiane zagadnienia związane z naszym miastem. Pojawiły się między innymi pytania dotyczące historii Gdyni, topografii miasta, ważnych postaci dla lokalnej społeczności, instytucji kultury i sportu czy zabytków znajdujących się na terenie miasta. Nie zabrakło też ciekawostek z życia samego miasta.


Celem konkursu jest rozwijanie wśród uczniów zainteresowań związanych z historią, teraźniejszością oraz tożsamością. Pytania zostały ułożone przez ekspertów i pasjonatów miasta.

Konkurs już po raz dziewiąty organizuje Biuro Rady Miasta Gdyni. Patronat nad nim objęła przewodnicząca Rady Miasta Gdyni – Joanna Zielińska.


Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. Fot. Michał Sałata

– Chcemy aby młodzież znała swoje miasto. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że nie jest to konkurs historyczny. Celem jest przede wszystkim zachęcenie młodych ludzi, aby poznawali uroki swojego miasta. Najważniejsze, aby pokochali miasto, tak jak my je kochamy – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni Elżbieta Sierżęga wraz z uczennicami z II LO z Gdyni. Fot. Michał Sałata


– Przez ostatnie dziewięć lat konkurs ewaluował. Zarówno pod kątem treści pytań jak również formę zadawania pytań. Wyświetlają się one na ekranie projektora. Bardzo nas cieszy, że tak liczna grupa młodzieży bierze udział w tym konkursie. To, że młodzi ludzie chcą zgłębiać tajemnice swojego miasta też jest bardzo budujące. Liczymy, że dzięki temu, później jako dorośli ludzie będą z naszym miastem bardziej związani – zauważyła Elżbieta Sierżęga, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni, organizatorka tego wyjątkowego wydarzenia.

– Organizacja jest bardzo dobra. Na duży plus jak dla nas. Nasze bibliotekarki były bardzo pomocne. Wielkie podziękowania dla nich z naszej strony – dodają uczennice z II LO z Gdyni.


Pierwszy etap odbył się 30 listopada 2023 roku. Wzięło w nim udział niespełna 700 uczestników. Do dzisiejszego etapu zakwalifikowało się aż 119 z nich (70 uczestników ze szkół podstawowych oraz 49 uczestników ze szkół ponadpodstawowych). Za pomyślne napisanie testu przez naszych drogich uczniów na sali kciuki trzymały także radne: Anna Myszka, Elżbieta Raczyńska oraz Marika Domozych.


Filip Szematowicz, uczestnik reprezentujący X LO z Gdyni. Fot. Michał Sałata

– Jestem zadowolony z siebie. Pytania były łatwe choć najgorsze były te z przedziałów czasowych. Informacji do konkuru szukałem w ksiażkach, od osób starszych oraz z różnych stron internetowych o tematyce naszego miasta – z zadowoleniem powiedział Filip Szematowicz, uczeń X LO z Gdyni.
Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Można śmiało powiedzieć, że młodzi ludzie interesują się swoją małą ojczyzną, dzięki temu odpowiedzi na nawet najtrudniejsze pytania nie stanowiły dla nich żadnego problemu.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 17.01.2024 10:31
  • ikona

    Autor: Michał Sałata (michal.salata@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.04.2024 10:00
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona