Program

Sobota program PPNT - sala audytoryjna

Sobota, 10 marca 2018 roku
Fotoplastykon

11.10-14.00 | BLOK II
 
Adam Szostek
Najmłodszy sport olimpijski
Adam Szostek nie przestaje wierzyć, że deskorolką może zmienić świat na lepsze. I wygląda na to, że ma rację. O podróży z deską na czterech kółkach pierwszy raz opowiadał na Kolosach 10 lat temu. Od tego czasu zwiedził kawał świata, a skateboarding zdążył stać się sportem olimpijskim. Co robił w ubiegłym roku? Wiosną spędził prawie miesiąc w małej miejscowości w Palestynie i tak zaczarował jej młodych mieszkańców, że ich życie zaczęło się kręcić wokół deski, w październiku zaś prowadził skateboardingowe warsztaty w obozach dla uchodźców w Atenach.
 
Natalia Mileszyk
Taneczne odczarowanie Kolumbii
Tętniąca rytmami cumbii i salsy, smakująca świeżymi owocami i wodą ognistą, pełna dobrych ludzi i trudnych historii – to Kolumbia, którą zachwyciła się podczas swojej podróży Natalia.  Pojechała tam na karnawał, włóczyła się przez 5 tygodni i przyglądała się, jak bawią się ludzie w trzech częściach kraju – w miastach Pasto, Riosucio i Ciénaga.
 
Ola i Tomasz Ramczykowscy
Andamany. Tropikalna zima leśnych ludzi
Archipelag Andamanów, choć politycznie wchodzi w skład oddalonych o ponad 1000 km Indii, geograficznie znacznie bardziej przypomina Birmę. Ola i Tomek, para mazurskich leśników, wybrała się tam pewnej zimy, by poznać swoich miejscowych kolegów po fachu i z ich pomocą z bliska przyjrzeć się tropikalnym lasom rajskich wysp. W Gdyni opowiedzą nie tylko o „niebiańskich plażach”, ale i o tym, jak bardzo zmieniło się życie na Andamanach po tragicznym w skutkach tsunami z 2004 r.
 
Monika Radzikowska
Rakieta na granicy. Rowerem przez Polskę wschodnią
Podróż do miejsc, gdzie zaczyna się Wschód. Ząbki-Węgrów-Lublin-Włodawa-Puszcza Białowieska-Augustów-Grodno-Białystok. Brzmi nieciekawie? Monika Radzikowska w czasie tej podróży spotkała ludzi, którzy słyszą dzwony zapadających się pod ziemię cerkwi, poznała historie ikon płynących Bugiem, dowiedziała się o pustelnikach mieszkających na bagnach i o szeptuchach, które wróżą z chmur, a przez niektórych nazywane są wiedźmami. W Gdyni opowie też o miejscu w środku lasu, gdzie miało powstać Nowe Jeruzalem, i o przedwojennych sektach.
 
Maciej Stromczyński, Grzegorz Ozimiński
Appalachy z północy na południe
Ubiegłoroczni laureaci Nagrody im. Andrzeja Zawady wykonali plan, na realizację którego otrzymali wsparcie, i przeszli Szlak Appalachów, jeden z najdłuższych i najpopularniejszych szlaków pieszych w Stanach Zjednoczonych. 3,5 tys. km, 14 stanów (od deszczowego Maine, przez upalną Pensylwanię, aż po niemal tropikalne Południe) i ponad cztery miesiące w trasie.
 
14.00-14.20 | PRZERWA
14.20-16.35 | BLOK III
 
Lech Flaczyński
Sięgając granic. Powrót z Makalu
Kolejna rodzinna wyprawa laureatów Kolosa 2007. Tym razem Lech (ojciec) i Wojciech (syn) Flaczyńscy podjęli próbę zdobycia Makalu (8463 m). Samodzielnie, bez wsparcia Szerpów, chcieli wspiąć się na swój pierwszy 8-tysięcznik. Po 13 dniach karawany dotarli do bazy i rozpoczęli działalność górską. Na przełęczy Makalu La (7400 m) założyli obóz III, z którego po długim okresie wyczekiwania na dobrą pogodę w końcu ruszyli do ataku szczytowego. O tym, co było dalej, opowiedzą w Gdyni.
 
Piotr Szafruga
Arizona Trail
Ustanowiony stosunkowo niedawno, w 2009 roku, pieszy szlak długodystansowy Arizony liczy 1300 km, prowadzi od granicy z Meksykiem aż po stan Utah i przecina po drodze co najmniej dwa cudy natury – pustynię Sonora oraz Wielki Kanion. Wiosną ubiegłego roku przeszedł go Piotr Szafruga. Doświadczył niezwykłej gościnności mieszkańców Arizony, podziwiał krajobrazy i zachwycił się zapachem pustyni po deszczu.
 
Maksymilian Rębisz
Shackleton w Tatrach
Bardzo oryginalne i arcyciekawe przedsięwzięcie: rekonstrukcja słynnego trawersu gór Georgii Południowej, jakiego w 1916 r. dokonali uczestnicy wyprawy antarktycznej kierowanej przez Ernesta Shackletona, wykonana w... Tatrach! W odpowiednich strojach i ze sprzętem sprzed stu lat rekonstruktorzy pokonali w zimowych warunkach ok. 40 km z Doliny Chochołowskiej do Doliny Pięciu Stawów Polskich.
 
Katarzyna Wiercioch, Hubert Jarzębowski
Ruwenzori. Zdjęcie boga Kitasamby
3-tygodniowa wyprawa w Góry Księżycowe na pograniczu Ugandy i Demokratycznej Republiki Konga. Katarzyna i Hubert zdobyli podczas niej 3 z 6 najwyższych masywów Ruwenzori – Margheritę (5109 m), Mt. Baker (4844 m) oraz Mt. Weissmann (4620 m) – lecz największą wartością okazało się dla nich poznanie ludzi żyjących i pracujących w górach, które już od czasów Ptolemeusza rozpalały wyobraźnię podróżników.
 
16.35-16.55 | PRZERWA
16.55-19.10 | BLOK IV
 
Dominik Bac
Indianie Kolumbii
Kolumbia jest domem dla prawie 1,5 mln Indian. Część z nich mieszka dziś w miastach, ale wciąż można dotrzeć również do tych, którzy opierają się nowoczesności. Claudia Cardenas i Dominik Bac od kilku lat nieśpiesznie i systematycznie poznają Indian, którzy nadal kultywują tradycje swoich przodków. Opowiedzą o Wayuu z pustynnego półwyspu Guajira, o żyjących w tropikalnym lesie Indianach Embera oraz o nazywanych ostatnimi nomadami Amazonii Indianach Nukak, których pierwszy kontakt z cywilizacją miał miejsce dopiero pod koniec XX w.
 
Krzysztof Błażyca
Krew Aczoli
Reporter, członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego, dziesięć lat po okrutnej, zapomnianej przez świat wojnie, wraca do północnej Ugandy, by pytać o nią jej świadków i uczestników. Czym była krwawa rebelia rozpętana przez Josepha Kony’ego i jego Armię Oporu Pana? W imię czego i kto brał w niej udział? Jaki wpływ wydarzenia sprzed dekady mają na życie współczesnych Ugandyjczyków? Krzysztof Błażyca, autor wystawy fotograficznej prezentowanej w ubiegłym roku w hali Gdynia Arena, wraca na Kolosy, by opowiedzieć o swojej nowej książce.
 
Bartosz Twaróg
Aborygeni australijscy. 230 lat oporu i walki o sprawiedliwość
Reporterska relacja z półrocznego pobytu wśród aborygeńskich rodzin i aktywistów w Sydney i Nowej Południowej Walii. Bartosz Twaróg uczestniczył w tradycyjnych spotkaniach-gawędach, protestach i politycznych zgromadzeniach. Poznał dramatyczne historie życia rdzennych mieszkańców Australii i dokumentował, jak formuje się polityczna samoświadomość Aborygenów oraz jak wcielają oni w życie marzenia o niezależności i samorządności.
 
Bogusław Hynek
HRP – samotnie przez Wysokogórski Szlak Pirenejów
Haute Randonnée Pyrénéenne liczy ponad 800 km i jest podzielony na 41 etapów. Jego przejście zajmuje zwykle 45 dni. Szlak prowadzi z nad Atlantyku do Morza Śródziemnego, a suma jego przewyższeń przekracza 40 tys. m. Biegnie blisko grani głównej całego łańcucha Pirenejów, a jego przejście wymaga dużej samodzielności, obycia z ekspozycją i sporych umiejętności nawigacyjnych. Bogusław Hynek „uwinął” się z HRP w 33 dni. Bez wsparcia z zewnątrz i bez korzystania ze schronisk. Kosztowało go to m.in. 12 kg żywej wagi.
 
19.10-19.30 | PRZERWA
19.30-21.10 | BLOK V
 
Dorota Chojnowska, Selim Saffarini
Oman na bambusowych rowerach
Bambusowy rower jest zaraźliwy. Dwa lata temu Dorota Chojnowska wystąpiła na Kolosach z opowieścią o swojej samotnej wyprawie na własnoręcznie wykonanym rowerze do Iranu. Na jednej podróży nie poprzestała. W ubiegłym roku dołączył do niej Selim, który również zbudował sobie bambusowy rower, i wspólnie wyruszyli odkrywać Oman. A ponieważ Selim mówi płynie po arabsku, dowiedzieli się o życiu jego gościnnych mieszkańców wyjątkowo dużo.
 
Daria Urban-Kostyk, Wojciech Kostyk
Nowa Zelandia z południa na północ
2 tys. km pieszo górskimi szlakami Nowej Zelandii i drugie tyle przejechane autostopem. Daria i Wojciech, zamiast się śpieszyć, szukali kryjących się w trawie ptaków, pływali z delfinami i wpatrywali się w rozgwieżdżone niebo. Odwiedzili też wioskę Hobbitów i przekonali się, że szlak może prowadzić głównym nurtem rzeki, a podróżowanie z ubitym dzikiem na miejscu pasażera to dla Nowozelandczyków nic nadzwyczajnego.
 
Agata Gorączko, Katarzyna Kujawa
„Idziemy dla Michała”. Kungsleden – królewski szlak Szwecji
Dwie dziewczyny, założycielki fundacji „Idziemy dla”, latem 2017 r. w zaledwie 16 dni przeszły mierzący 440 km szlak pieszy z Abisko do Hemavanu na dalekiej północy Szwecji. Marsz utrudniały im bagniste odcinki i chmary komarów, ale wspaniała dzika przyroda wynagradzała widokami (i spotkaniami – m.in. z reniferami i łosiami) każdą niedogodność. Agata i Katarzyna królewskim szlakiem szły w szczytnym celu – zbierając fundusze na rehabilitację ciężko chorego Michała Wawrzyniaka.


*****
Pokazy odbywające się w Dużej Sali hali Gdynia Arena będą transmitowane w trzech salach Centrum Konferencyjnego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98, budynek III) – w sali kinowej na parterze oraz w salach D i E na I piętrze (łącznie 422 miejsca). Na transmisje zapraszamy w piątek od 11.00 do 22.20, w sobotę od 10.00 do 22.00 i w niedzielę od 10.00 do 15.40 (każdego dnia sale będą otwierane na 30 minut przed początkiem transmisji).