Od prezydenta

Bądźmy razem! Apel do właścicieli lokali usługowych

Bądźmy razem! Apel do właścicieli lokali usługowych // fot. Michał Puszczewicz/ Karol Stańczak

Bądźmy razem! Apel do właścicieli lokali usługowych // fot. Michał Puszczewicz/ Karol Stańczak

20.04.2020 r.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zwraca się z apelem do właścicieli lokali usługowych na wynajem o pomoc dla lokalnych przedsiębiorców poszkodowanym przez trwającą pandemię koronawirusa. Chodzi o obniżkę, prolongatę lub anulowanie czynszu za czas, kiedy dany lokal był zamknięty. Jednocześnie prezydent przypomina, że miasto wprowadziło szeroki program wsparcia dla gdyńskich firm.

Szanowni Państwo,

Sytuacja, w której się obecnie znajdujemy, jest bardzo trudna i tak niezwykła, że nawet najstarsze pokolenie nie pamięta podobnej. Nie działają sklepy w wielkich galeriach handlowych, ani małe punkty usługowe, zamknięte są restauracje i zwykłe małe bary, nie pracuje fryzjer na rogu, ani pani kosmetyczka z sąsiedniej ulicy. Nie ma ruchu nawet tam, gdzie wciąż można handlować – w księgarniach, kwiaciarniach i cukierniach. Wszystko zamarło na naszych oczach.

Jesteśmy skoncentrowani na ochronie zdrowia swoich bliskich i swojego, na własnej pracy. Wielu z nas pomaga, nie szczędząc czasu, sił, ani środków. Lawina ludzkiej solidarności daje oparcie i nie pozwala, by zwątpienie zwyciężyło nadzieję. Jednak trudno o optymizm, gdy przychody wynoszą zero, a czynsz za lokal trzeba zapłacić jak zawsze. Za każdym nieczynnym szyldem może kryć się rodzina bez środków do życia albo likwidacja miejsc pracy.

Uruchomiliśmy program wsparcia dla gdyńskich firm i zwolniliśmy z czynszu w naszych lokalach tych przedsiębiorców, którym nie wolno działać. Pomagamy też pozostałym, zmniejszając czynsz o połowę i wprowadzając ulgi i odroczenia, także w podatkach i opłatach lokalnych. Wiemy, że realnie uszczupli to budżet naszego miasta, ale nie mogliśmy tego nie zrobić. Jest to bowiem po pierwsze pomocna dłoń, ale po drugie – strategiczna walka o przetrwanie. Jeśli rozpoczną się masowe zwolnienia pracowników i upadki firm, będą to nie tylko ludzkie dramaty. Zbiednieje na tym nasze miasto, my wszyscy.

Samorząd jest wspólnotą wszystkich mieszkańców i dlatego proszę Państwa o podobne działania. Jeśli są Państwo właścicielami lokali na wynajem, mogą Państwo pomóc, obniżając, prolongując zapłatę lub nawet anulując czynsz za czas, kiedy lokal był zamknięty. Możliwości jest wiele, zachęcam do dialogu i szukania takich rozwiązań, które być może uratują byt niejednej rodzinie. Szczególnie proszę o takie działania władze spółdzielni mieszkaniowych i zarządy wspólnot mieszkaniowych. To w Państwa zasobach działa bardzo wiele mikro i małych, często jednoosobowych firm. Warto dokonać analizy możliwości i zacząć pomagać już dziś. Wiem, że to trudne decyzje, wymagające rozważnej kalkulacji. Apeluję o to jako włodarz miasta, które umie się dzielić i pomagać. Mamy do czynienia z sytuacją bez precedensu. Wierzę, że wspólnie pomożemy gdyńskim firmom wyjść obronną ręką z tego kryzysu. Wymaga to odwagi i obustronnego zaufania, o które Państwa proszę. W ostatecznym rozrachunku na szali pozostaje normalność naszych rodzin i przetrwanie tego trudnego czasu. Z Państwa pomocą mamy szanse to osiągnąć.

Z wyrazami najwyższego szacunku, a przede wszystkim życzeniami zdrowia,

Wojciech Szczurek
Prezydent Miasta Gdyni