Przystań Gdynia

Weź udział w badaniu relacji sąsiedzkich!

Badanie „O sąsiedzkości w Gdyni i życiu w dzielnicach” potrwa do 4 października. // materiały Laboratorium Innowacji Społecznych

Badanie „O sąsiedzkości w Gdyni i życiu w dzielnicach” potrwa do 4 października. // materiały Laboratorium Innowacji Społecznych

Co sprawia, że w dzielnicy dobrze się żyje? Jak można rozwijać relacje sąsiedzkie i czy wpłynął na nie czas pandemii? Laboratorium Innowacji Społecznych prowadzi właśnie konsultacje społeczne, których wyniki mają pomóc lepiej dopasować ofertę gdyńskich centrów sąsiedzkich do oczekiwań mieszkańców i mieszkanek.

„O sąsiedzkości w Gdyni i życiu w dzielnicach” to ogólnomiejskie konsultacje społeczne, których celem jest poznanie potrzeb mieszkańców i mieszkanek Gdyni związanych z życiem w dzielnicach, rozwojem relacji sąsiedzkich i kierunkiem, w jakim powinna się rozwijać sieć Przystani – centrów sąsiedzkich. Badanie potrwa od 13 września do 4 października.
- Sąsiedzkie relacje są ważne dla rozwoju lokalnych społeczności. Kiedy przestajemy być anonimowi i zaczynamy się zaprzyjaźniać, dbanie o sąsiedztwo przychodzi łatwiej. Dlatego ważne jest, by o nie dbać. Taką możliwość dają np. domy sąsiedzkie w Przystaniach, gdzie można wziąć udział lub samodzielnie poprowadzić różnego typu zajęcia oraz nawiązać nowe przyjaźnie. Zależy nam, by miejsca te stały się swoistymi sercami dzielnic, dlatego tez oferta i możliwości domów sąsiedzkich powinny być dopasowane do potrzeb sąsiadów – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Do udziału zaproszeni są wszyscy mieszkańcy i mieszkanki Gdyni, bez względu na wiek. W badaniu można wziąć udział na trzy sposoby:

• wypełniając formularz konsultacyjny w wersji elektronicznej na Gdyńskiej Platformie Dialogu (www.konsultujemy.gdynia.pl) lub w wersji papierowej dostępnej w Przystaniach (Lipowa 15 przy ul. Lipowej 15 oraz Opata Hackiego 33 przy ul. Opata Hackiego 33 od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-20.00, a także w Przystani Śmidowicza 49 przy ul. Śmidowicza 49 od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-20.00).

Wypełniony formularz można zostawić w Przystaniach, dostarczyć osobiście do Laboratorium Innowacji Społecznych ul. Żeromskiego 31 (wejście od ulicy Derdowskiego) w Gdyni lub wysłać na adres e-mail: konsultacje@lis.gdynia.pl.

• Udzielając pogłębionego wywiadu, który przeprowadzą animatorzy domów sąsiedzkich. Osoby chętne mogą zgłosić się jeszcze do 29 września: osobiście w Przystani (Lipowa 15, Opata Hackiego 33, Śmidowicza 49 luba mailowo: lipowa15@lis.gdynia.pl, opatahackiego33@lis.gdynia.pl, smidowicza49@lis.gdynia.pl).

• Wysyłając opinie i uwagi na adres e-mail: konsultacje@lis.gdynia.pl.

Zebrane uwagi dadzą wskazówki, jak prowadzić działania i programy w ramach rozbudowującej się sieci centrów sąsiedzkich oraz jak angażować gdynianki i gdynian w ich współtworzenie. Proces wskaże również jakie są potrzeby mieszkańców i mieszkanek w zakresie rozwijania relacji sąsiedzkich i aktywności sąsiedzkich w dzielnicach, a także w jaki sposób mieszkańcy i mieszkanki postrzegają w poszczególnych dzielnicach czynniki (szczególnie społeczne i przestrzenne), wpływające na tożsamość w dzielnicach i chęć spędzania w nich czasu i podejmowania aktywności.

Raport z badania zostanie opublikowany w listopadzie.

Więcej informacji o działaniach sieci centrów sąsiedzkich Przystań dostępnych jest na stronie internetowej www.przystan.gdynia.pl. Szczegółowe informacje o badaniu relacji sąsiedzkich znajdują się natomiast na Gdyńskiej Platformie Dialogu, www.konsultujemy.gdynia.pl.

Konsultacje są elementem projektu "Przystań. Model centrów sąsiedzkich w dzielnicach Gdyni – praktyka wdrożeniowa" realizowanego przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 i Funduszu Spójności. 
 

  • ikonaOpublikowano: 14.09.2021 09:44
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.09.2021 12:47
  • ikonaZmodyfikował: Ksenia Pisera
ikona