Aktualności

Młodzi kręcą na Witominie

Warsztaty filmowe dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 35 na Witominie // mat. Dom Filmowy

Warsztaty filmowe dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 35 na Witominie // mat. Dom Filmowy

Biorą do ręki kamerę, na uszy zakładają słuchawki, wcielają się w role – i kręcą. Młodzi ludzie z Witomina pod okiem filmowców z Domu Filmowego, robią filmy. O sobie, o swojej dzielnicy, o ważnych dla siebie sprawach. Co najważniejsze jednak, uczą się znaczenia współpracy, poznają znaczenie odpowiedzialności i przekraczają własne granice. Premierę miał właśnie kolejny film stworzony przez młodych ludzi.
 
Zaczęło się w roku 2019 od projektu „Pokaż dokument” – w szkołach podstawowych nr 12 i 35 na Witominie (ta druga działa na obszarze rewitalizacji) powstały filmy dokumentalne o młodzieży. Uczniowie klas siódmych i ósmych, pod okiem Pauliny Pohl i Kryspina Pluty z Domu Filmowego, stworzyli filmy dotyczące spraw młodych ludzi: ich pasji, przyjaźni, zainteresowań.

Rok później powstały spoty społeczne mówiące o ekologii: wszechobecności śmieci i wpływu plastiku na nasze życie.
- Twórcami każdego scenariusza byli młodzi ludzie z witomińskich szkół. My, Dom Filmowy, wspieramy ich pomysły: pełnimy role opiekunów, mentorów – podkreśla Paulina Pohl. - Wykorzystujemy film, bo to dobry sposób nabywania kompetencji miękkich, potrzebnych do współpracy w grupie. Młodzież sama przekonuje się, że swoje pomysły filmowe mogą wcielić w życie tylko jako zespół.
W zajęciach filmowych biorą udział dzieci w różnych życiowych sytuacjach – nie zawsze łatwych. Miewają trudności w nauce, borykają się z kryzysem rodzinnym, mają kłopoty z odnalezieniem się w grupie. Praca nad filmem i wszystkie związane z nią zagadnienia to sposób na pokazanie, że można inaczej. Sposób skuteczny, bo dość szybko nauczyciele zauważają, że dzieciom zaczyna się chcieć, stają się bardziej obowiązkowe, otwierają się na innych.
- Plan zdjęciowy czasami trwa nawet 5-6 godzin. Dla 12-13-latków to nie lada wyzwanie, ale są w stanie się z nim zmierzyć i mu sprostać, chociaż oczywiście pojawiają się kryzysowe sytuacje – przyznaje Paulina Pohl. – One też są potrzebne: młodzi ludzie uczą się, że kryzys i konflikt mogą przerodzić się w coś dobrego. Towarzyszymy im w tych kryzysach i uczymy, jak sobie z nimi radzić.
Na planie filmowym każdy ma do spełnienia konkretne zadanie. Jest więc reżyser, operator kamery, dźwiękowiec, aktorzy.



Filmy nagrane przez młodzież z Witomina można obejrzeć na stronie Domu Filmowego
- Młodzi ludzie na planie przechodzą samych siebie – zauważa Kryspin Pluta. - Stają przed kamerą i grają postaci, którymi w prawdziwym życiu nie są. Czasami są źli do szpiku kości, czasami robią rzeczy kompletnie im obce, czasami muszą być – wbrew swojej naturze – otwarci i odważni.
Teraz – we współpracy z Laboratorium Innowacji Społecznych i Radą Dzielnicy Witomino – Dom Filmowy realizuje projekt „Witoman”. To poszukiwania super bohaterów Witomina. Najmłodsi uczniowie tworzą animacje poklatkowe, starsi nagrywają filmy fabularne i dokumentalne. Od kilku tygodni trwa też współpraca z Centrum  Aktywności Seniora na Witominie: najstarsi mieszkańcy dzielnicy będą dzielić się ciekawymi historiami, wskazywać intrygujących bohaterów – a to wszystko ma zostać utrwalone na filmie.
- Działania kulturalne, jak te podejmowane na Witominie przez Dom Filmowy, dobrze wpisują się w nasze pojmowanie rewitalizacji społecznej. Sięgamy po różne metody, działamy na różne sposoby, by wyposażyć młodych ludzi, ale także ich rodziców czy dziadków, w kompetencje potrzebne w dorosłym życiu, jak odpowiedzialność czy umiejętność współpracy – mówi Aleksandra Markowska, dyrektor Laboratorium Innowacji Społecznych. – Już dziś zapraszam Państwa do Przystań Widna 2A, która zostanie otwarta na Witominie w przyszłym roku i gdzie będą mogli Państwo skorzystać z bogatej oferty zajęć, nie tylko filmowych, realizowanej w ramach projektu Gdynia OdNowa. A jeszcze przed otwarciem Przystani będziemy zapraszać mieszkańców do uczestnictwa we wspólnych wydarzeniach w przestrzeni osiedla.

Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji: - Na gdyńskich obszarach rewitalizacji prowadzimy działania wspierając mieszkańców w przezwyciężeniu życiowych trudności, zdobyciu nowych umiejętności, zaangażowaniu się w życie osiedla czy dzielnicy. To bardzo ważna część procesu: zmiana społeczna podnosząca jakość życia - w szerokim znaczeniu. Objęta rewitalizacją zachodnia część dawnej dzielnicy Witomino Radiostacja to miejsce z dużym potencjałem, w którego podkreśleniu mają pomóc właśnie działania społeczne. Poprzez projekty, do których już teraz zapraszamy mieszkańców, jak wspólne tworzenie murali z nowymi symbolami Witomina czy filmowe poszukiwania Witomana, bohatera dzielnicy, chcemy odczarować to miejsce. Sprawić, by przestało być postrzegane jak typowe blokowisko, ale miejsce ze swoim klimatem, warte odwiedzenia.

Projekt Gdynia odNowa: Rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020


Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 25.11.2021 15:45
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.11.2021 10:36
  • ikonaZmodyfikował: Ksenia Pisera
ikona