– Szczerze mówiąc nie do końca wierzyłam, że zaproponowana budowa ogrodu deszczowego tuż przed moim domem pomoże uporać się z kałużami i podtapianiem budynku w trakcie dużych opadów deszczu – mówi pani Małgorzata, której podwórko graniczy z ogrodem na Śliwkowej. – Dlatego przez ostatnie dwa dni ze zdziwieniem oglądałam, jak w praktyce działa ten nasz ogród. Nie ma ani jednej kałuży, a woda, po raz pierwszy, nie wdzierała się na moją posesję – cieszy się sąsiadka.
Wszystko to za sprawą projektu, który wykonał arch. Maciej Faust z MM Studio z Gdyni. W centralnej części placu przy ul. Śliwkowej, zostały zasadzone rośliny, które poza atrakcyjnym wyglądem, naturalnie pochłaniają duże ilości wody. Całe podłoże terenu o powierzchni blisko 300 metrów kwadratowych, również zostało przygotowane specjalnie z myślą o łatwym przepuszczaniu deszczówki.
– Nasz plac po przebudowie, to teraz prawdziwy zielony dywan – zachwala pani Kazimiera, która także mieszka tuż przy ogrodzie deszczowym. – Miło się na to wszystko patrzy, przychodzą sąsiedzi z innych części osiedla, a teraz, w wakacje, każdego wieczora przy ogrodzie jest pełno dzieciaków. Siedzą dookoła, jeżdżą na rowerach, hulajnogach i deskorolkach. A my pilnujemy, żeby nikt nie deptał zieleni, żeby ogród był piękny codziennie – tłumaczy pani Kazimiera.
Budowa ogrodu deszczowego, w ramach rewitalizacji osiedla Meksyk w Gdyni Chyloni została ukończona w czerwcu br., a na efekty nie trzeba było długo czekać. 17 i 18 lipca upłynął w Gdyni pod znakiem ulewnych deszczy. Ogród przy ulicy Śliwkowej praktyczny egzamin zdał na „szóstkę”. Deszczówka szybko wsiąkała w ziemię, omijając sąsiadujące budynki. Jedyny ślad, który pozostał po obfitych opadach, to powracająca do pełnego rozkwitu roślinność i owady czerpiące nektar z rozwiniętych pąków kwiatów.
Ogród deszczowy przy ulicy Śliwkowej jest pierwszą tego typu inwestycją na rewitalizowanym osiedlu Meksyk w Gdyni. – Przy okazji budowy Węzła integracyjnego Gdynia–Chylonia Etap II północny, planujemy budowę kolejnych ośmiu takich ogrodów – mówi Marcin Wołek, radny miasta i członek Komitetu Rewitalizacji. – Ryzyko podtopień domów dotyczy bowiem także innych ulic, a mieszkańcy podczas konsultacji ten problem bardzo mocno podkreślali. W przeciągu najbliższych dwóch lat, po zakończeniu wszystkich działań rewitalizacyjnych, osiedle Meksyk bardzo pozytywnie zmieni swój dotychczasowy obraz, wypięknieje między innymi dzięki wpisanym w otoczenie ogrodom deszczowym, takim, jak ten przy ulicy Śliwkowej.
Gdyński samorząd wspiera mieszkańców, przedsiębiorców, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe w tworzeniu własnych ogrodów deszczowych. 27 czerwca, podczas sesji Rady Miasta, rajcy zdecydowali o uruchomieniu specjalnego dofinansowania dla takich inicjatyw. Wsparcie to może wynieść nawet 10 tysięcy złotych, a trwałość inwestycji musi wynosić co najmniej 5 lat.
Opublikowano: 19.07.2018 15:33
Autor: Katarzyna Mejna (k.mejna@lis.gdynia.pl)
Zmodyfikowano: 20.07.2018 12:39
Zmodyfikował: Katarzyna Mejna