Aktualności

Podziękowania dla mieszkańców osiedla Zamenhofa - Opata Hackiego

Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia i Marcin Wołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta, dziękują mieszkańcom za wieloletnie zaangażowanie w działania rewitalizacyjne na osiedlu ZOH // fot. Aleksandra Dylejko

Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia i Marcin Wołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta, dziękują mieszkańcom za wieloletnie zaangażowanie w działania rewitalizacyjne na osiedlu ZOH // fot. Aleksandra Dylejko

Niedzielne „Ballady osiedlowe” – niezwykły spektakl Teatru Gdynia Główna stały się okazją do podziękowania mieszkańcom osiedla Zamenhofa – Opata Hackiego na Chyloni za ich zaangażowanie w rewitalizację. W minionym tygodniu rewitalizacja ZOH wraz z budynkiem Centrum Sąsiedzkiego Przystań Opata Hackiego 33 otrzymały  główną nagrodę w konkursie „Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku 2019”, w kategorii „Integracja międzypokoleniowa i opieka społeczna”.
 
„Ballady osiedlowe. Koncerty Miasto z Marzeń” powstały w efekcie rozmów z mieszkańcami gdyńskich dzielnic. Jedną z nich była Chylonia i dwa tutejsze osiedla: Meksyk i Zamenhofa – Opata Hackiego. Zwieńczeniem pracy artystów Teatru Gdynia Główna są koncerty plenerowe organizowane po to by mieszkańcy, którzy podzielili się swoimi opowieściami, mogli ich wysłuchać w formie ballad i w niecodziennej scenerii. Na niedzielę, 27 września, zaplanowano występ na osiedlu ZOH, w pobliżu Przystani Opata Hackiego 33. Do tych planów życie dopisało jednako zupełnie nowe wątki.

W środę, 23 września, podczas gali konkursu „Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku 2019” rewitalizacja ZOH wraz z budynkiem Centrum Sąsiedzkiego Przystań Opata Hackiego 33 otrzymały  główną nagrodę w kategorii „Integracja międzypokoleniowa i opieka społeczna”.

W niedzielę, kilka godzin przed rozpoczęciem spektaklu, z powodu złych prognoz, zdecydowano o przeniesieniu występu do Teatru Gdynia Główna. Tu na widzów, mieszkańców zrewitalizowanego osiedla Zamenhofa – Opata Hackiego, czekali Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia oraz Marcin Wołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta, by jeszcze raz przekazać dobre wieści i osobiście podziękować im za wieloletnie zaangażowanie w działania rewitalizacyjne.

- To zaangażowanie jest siłą rewitalizacji. Mówiliśmy o tym, gdy w maju ubiegłego roku otwieraliśmy wspólnie Przystań Opata Hackiego 33 i w grudniu, gdy podczas Mikołajek cieszyliśmy się z zakończonej rewitalizacji. Za nami długi proces, przez który przeszliśmy wspólnie, dlatego ta nagroda jest także dla Państwa, jest Państwa własnością – podkreślił Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Statuetka będzie się znajdować w Bibliotece Chylonia przy ul. Opata Hackiego 33, w Przystani pojawi się też pamiątkowa tablica. Serdecznie Państwu gratuluję. Dziękuję zespołowi Teatru Gdynia Główna za „Ballady osiedlowe”, za to że powstały w bliskiej współpracy z mieszkańcami.

- Już w roku 2005, gdy zaczęliśmy rozmawiać o rewitalizacji, o potrzebie kompleksowych zmian, wiedzieliśmy, że nie mogą się one ograniczyć tylko do infrastruktury, że powinny objąć też działania kulturalne i społeczne – przypomniał Marcin Wołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni. – Pamiętam też jak wyczekiwane były przez Mieszkańców inwestycje. Dziś, gdy większość zmian w sferze materialnej już jest za nami przyszedł czas, by się bawić. Bardzo się cieszę z Państwa aktywności, że mimo przeciwności pogodowych dotarliście dziś do teatru. Mam nadzieję, że to nie koniec nagród, które zbieramy w związku z rewitalizacją Zamenhofa-Opata Hackiego.

Osiedle Zamenhofa - Opata Hackiego jest jednym z sześciu obszarów objętych od roku 2017 roku Gminnym Programem Rewitalizacji. W roku 2018 roku zaczęły się działania inwestycyjne, w efekcie których powstała nowa przestrzeń publiczna, przyjazna wszystkim użytkownikom i dająca wiele możliwości ciekawego spędzania czasu. Przebudowano i zmodernizowano praktycznie całą infrastrukturę podziemną.

Od 2008 roku na ZOH prowadzone są działania społeczne, angażujące lokalną społeczność. Pozyskanie na rewitalizację ZOH dofinansowania unijnego dało zupełnie nowe możliwości pracy z mieszkańcami. W maju 2019 otwarto dla nich Przystań Opata Hackiego 33, łączącą funkcję centrum sąsiedzkiego i biblioteki.

Artyści Teatru Gdynia Główna są stałymi gośćmi na osiedlu Opata Hackiego – Zamenhofa. W roku 2017 zjawili się tu z projektem „Gdynia re:aktywacja”, zapraszając m.in. na integracyjne warsztaty rodzinne i warsztaty improwizacji, a w 2018 - z projektem „Ulica Mistrzów”, w którego ramach bezimienny ciąg komunikacyjny między blokami przy ulicach Zamenhofa i Opata Hackiego stał się sceną. W grudniu 2019 r., podczas Mikołajek na ZOH, prezentowali w przestrzeni osiedla fragmenty „Pieśni o końcu świata” na podstawie „Potopu” Salci Hałas. Najnowsze przedsięwzięcie, które powstało z udziałem mieszkańców osiedla, to właśnie „Ballady osiedlowe”.

Niedzielny spektakl zakończył się bisem.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 28.09.2020 12:58
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.09.2020 10:01
  • ikonaZmodyfikował: Aleksandra Dylejko
ikona