Aktualności

Mieszkańcy testują Witomino-Radiostację

Testowanie pomysłów dla Witomina-Radiostacji

Testowanie pomysłów dla Witomina-Radiostacji

Międzynarodowa grupa studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej w rozpoczęła piątkowe południe - 26 maja - testowanie propozycji rozwiązań architektonicznych w rewitalizowanej części osiedla Witomino – Radiostacja. Recenzentami są mieszkańcy dzielnicy. Choć blisko połowa studentów używa w rozmowie języków obcych, bariera językowa nie stanowi problemu. Architektura jest uniwersalna, nie ograniczona granicami i kulturowymi różnicami. W sobotę, 27 maja, od godziny 12 do 20 odbędzie się druga część testowania. Mieszkańców Witomina zapraszamy do spotkań i dyskusji o przyszłości osiedla.
 
- Nad naszym projektem pracujemy od początku lutego – informuje Martyna, studentka IV roku Wydziału Architektury na Politechnice Gdańskiej. - Nasza grupa liczy blisko 40 osób, połowa studentów pochodzi z zagranicy. Dużo czasu poświęciliśmy na przygotowanie propozycji zmian w przestrzeni architektonicznej na rewitalizowanej części osiedla Witomino – Radiostacja, dziś i w sobotę będziemy wspólnie z mieszkańcami testować nasze pomysły.
 
Wcześniej studenci kilkakrotnie odwiedzili osiedle. Rozmawiali z mieszkańcami, sporządzili makiety zabudowań na Witominie – Radiostacji, pomiędzy budynkami znaleźli miejsca, gdzie warto zaprojektować przestrzeń dla mieszkańców. Zaproponowali przebudowę dawnych kortów za stadionem piłkarskim, gdzie może powstać wybieg dla psów, miejsce piknikowe i teren do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Na ulicy Chwarznieńskiej, za komisariatem Policji, widzieliby trawnik do zabawy dla najmłodszych i wypoczynku dla starszych. Na zapleczu ulicy Strażackiej, za świetlicą Vitava, najchętniej wybudowaliby plac zabaw z huśtawkami, miejsce na grilla dla rodziców i wygodne ławki dla seniorów.

Właśnie w tych miejscach powstały - rękami studentów - prototypy tych rozwiązań. Przydatne okazały się np. stare opony, deski, leżaki plażowe, barierki i trochę zielonej farby. To wszystko oceniają sami mieszkańcy. Studenci pytają, przyglądają się, dyskutują i skrzętnie notują wszelkie uwagi, sugestie i propozycje.
 
Na ulicy Strażackiej huśtawki z opon i leżaki okupują dzieciaki. Od razu widać, że nowe elementy na ich skrawku dzielnicy dostarczyły wiele zabawy. Starsi przechodzą obok chodnikiem. Wystarczy jedno pytanie studentów o wrażenie… Potok pomysłów, postulaty o oświetlenie, przycinkę drzew zacieniających okolicę. Przeważają propozycje placu dla najmłodszych, niektórzy poszukują lokalizacji wybiegu dla psów.
 
Wybieg dla psów, według koncepcji studentów, miałby tymczasem powstać na dawnych kortach tenisowych, nieopodal lasu. Pan Paweł – mieszkaniec Witomina przyprowadził na miejsce dwa psy i zasypał studentów porcją cennych uwag. Jeżeli wybieg, do o dużej powierzchni. To dla psów jest bardzo ważne, bo przestrzeń czworonogi potrzebują do relaksu. Obok powinny powstać miejsca do ćwiczeń, ale raczej bardziej zaawansowanych, np. street – workout. Pan Paweł studentom życzył powodzenia, jego porady mają dla architektów dużą wartość.
 
Na zapleczu budynków 4-8 przy ul. Chwarznieńskiej, na prowizorycznym boisku, nie ustawała gra w podwórkową piłkę nożną. Grają raczej młodsi - dziewczyny na równi z chłopcami. Na pytanie: co tu robicie? padła jasna i bardzo dojrzała odpowiedź: – Chcemy pokazać, że potrzebujemy miejsca do zabawy, że drogi na osiedlu nie zawsze muszą być dla samochodów.
Obok boiska powstawał kolorowy obraz okolicy szkoły, dzieciaki zużyły najwięcej farby koloru zielonego.
 
Zapraszamy do spotkania z młodymi architektami jeszcze w sobotę, 27 maja, w godzinach 12-20. Pogoda zachęca do wyjścia na spacer, warto odwiedzić trzy witomińskie lokalizacje i testować propozycje zmian w dzielnicy.

Podsumowanie testowania pomysłów studentów architektury PG - w nowym tygodniu.
 
 

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 26.05.2017 21:31
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.12.2018 15:17
  • ikonaZmodyfikował: Aleksandra Dylejko
ikona

Zobacz także