Społeczeństwo

103. Gdyńskie Urodziny Niepodległej tuż-tuż

Tak świętowali mieszkańcy w ubiegłych latach // fot. Karol Stańczak, Michał Puszczewicz, Dawid Linkowski

Tak świętowali mieszkańcy w ubiegłych latach // fot. Karol Stańczak, Michał Puszczewicz, Dawid Linkowski

Tegoroczne Gdyńskie Urodziny Niepodległej, choć inne niż do tej pory, bo bez tradycyjnej parady, z pewnością pomogą przywołać radosną atmosferę, jaka towarzyszyła pierwszym chwilom po odzyskaniu niepodległości. Spacery, oprowadzania muzealne, warsztaty, koncerty, aktywności plenerowe czy akcja sadzenia drzew – świętujmy z dumą i złóżmy hołd wolności, którą możemy cieszyć się już od 103 lat.


– Pandemia zmieniła naszą rzeczywistości i sposób kultywowania ważnych dla nas tradycji. 11 listopada będziemy świętować 103. Gdyńskie Urodziny Niepodległej. Chociaż ponownie nie spotkamy się podczas barwnej i radosnej Parady Niepodległości, to w Gdyni nie zabraknie okazji do wspólnego świętowania i przeżywania tego jakże ważnego dla nas wszystkich dnia. Przygotowaliśmy szereg atrakcji. To m.in. wystawa „Wczoraj i dziś” na placu Grunwaldzkim czy koncert „10 dekad radości”. Swoje gościnne progi bezpłatnie otwierają muzea, a w Gdyńskim Centrum Filmowym tego dnia najważniejsze będzie polskie kino. Zapraszam też na biało-czerwoną wędrówkę po mieście. Wieczorem barwami narodowymi rozbłysną m.in. Urząd Miasta, InfoBox czy iglice kościoła św. Antoniego. Wspólne świętowanie to gdyńska tradycja! – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
11 listopada Gdynię odwiedzą goście z przeszłości. Reprezentanci 10 dekad, świadkowie 103 lat niepodległej Polski zabiorą mieszkańców w sentymentalną podróż. Miasto ogarnie nostalgiczny klimat tego, co minione, lecz co ukształtowało nasze współczesne rozumienie niepodległości. Wspólne świętowanie to okazja do odwiedzenia ciekawych miejsc, spojrzenia na perły modernizmu z niepodległościowej perspektywy, a także spędzenia czasu z rodziną.

Oficjalne obchody 103. Gdyńskich Urodzin Niepodległej rozpoczną się o godz. 10.00.
W muszli koncertowej na placu Grunwaldzkim odbędzie się koncert pod hasłem „10 dekad radości”, podczas którego studenci Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni zaprezentują największe polskie przeboje z lat 1918-2021.
Będzie to też okazja, aby zapoznać się zawodem, który niemal wymarł. Zapraszamy na historyczne spotkanie z repasaczką pończoch, która zdradzi tajniki łatania oczek w rajstopach czy pończochach. Z kolei łasuchy będą mogły wziąć udział w warsztatach kulinarnych z dawnych lat, poznać przepis na blok czekoladowy i odtwarzać ten przysmak z przeszłości. Natomiast najmłodszych i ich rodziców rodzicami zachęcamy do udziału w warsztatach z tworzenia biało-czerwonych wstążeczek.

Ponadto wszyscy zainteresowani będą mogli przyjrzeć się wystawie „Wczoraj i dziś”. Zostaną na niej pokazane zmiany, jakie zaszły na ulicach Gdyni w ciągu 103 lat. Ekspozycję będzie można zobaczyć na placu Grunwaldzkim.
Gdyńskie Urodziny Niepodległej to także okazja do odwiedzenia gdyńskich muzeów, które przygotowały na ten dzień specjalne atrakcje. Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na molo Rybackie przed pomnik Tadeusza Wendy, gdzie zostaną rozdane 103 sadzonki drzew, będące symbolicznymi świadkami historii, a także kotyliony do samodzielnego złożenia. Z kolei Muzeum Marynarki Wojennej organizuje bezpłatne zwiedzanie. Tego dnia będzie można również wejść na pokład okrętu-muzeum ORP „Błyskawica”, który w tym roku przeszedł gruntowny remont.

Będzie też uczta dla kinomanów. Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na „Dzień Kina Polskiego”. W repertuarze znajdą się wyłącznie polskie filmy, w tym kilka absolutnych nowości. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy fabuły, jak i dokumentów.

103. Gdyńskie Urodziny Niepodległej to szansa, aby spojrzeć na wolność i niepodległość z perspektywy zmian i wolności niesionej przez lokalne szczegóły.

103. Gdyńskie Urodziny Niepodległej

Harmonogram:
Cały dzień – wystawa „Wczoraj i dziś” – plac Grunwaldzki,
Cały dzień – Dzień Kina Polskiego – Gdyńskie Centrum Filmowe,
– w godz. 9.00-17.00 – Muzeum Marynarki Wojennej – bezpłatne zwiedzanie,
– godz. 9.45 – złożenie kwiatów przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego – plac Wolnej Polski,
– godz. 10.30 – uroczysta msza święta w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – ul. Armii Krajowej 26,
– w godz. 11.00 – 103 drzewa w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – pomnik Tadeusza Wendy, molo Rybackie.
Wydarzenie organizuje Muzeum Miasta Gdyni.
Szczegóły tutaj.
– w godz. 11.30-15.30 – Życie gdyńskie w czasach niepodległości – ul. 10 Lutego (różne lokalizacje),
– godz. 12.00 – uroczystość przed pomnikiem Polski Morskiej,
– godz. 12.00 – Teatr Muzyczny (pl. Grunwaldzki 1), Nowa Scena – aktorzy Teatru Muzycznego: Katarzyna Więcek, Katarzyna Wojasińska, Filip Bieliński, Andrzej Śledź, Tomasz Więcek będą czytać poezję niepodległościową. Pieśni patriotyczne wykona chór szkolny ze Szkoły Podstawowej nr 21 pod kierownictwem Izabeli Pilarskiej.
– w godz. 12.30-15.30 – warsztaty „Zaginione w czasie” (kulinaria, repasacja, kokardy narodowe) – plac Grunwaldzki,
– godz. 13.00 – koncert „10 dekad radości” (wykonanie: studenci Studium Wokalno-Aktorskiego) – plac Grunwaldzki, muszla koncertowa,
– w godz. 14.00-16.00 – ORP „Błyskawica” – bezpłatne zwiedzanie,
– w godz. 16.00-23.00 – biało-czerwone podświetlenie budynków – różne lokalizacje: Urząd Miasta Gdyni, iglice kościoła św. Antoniego, InfoBox, Muzeum Miasta Gdyni, budynek Dowództwa Marynarki Wojennej.

Świętujmy koncertowo

11 listopada o godz. 19.00 w kościele pw. św. Antoniego (ul. Ujejskiego 40) odbędzie się Koncert Niepodległościowy Chóru Symfonia z towarzyszeniem Kameralnej Orkiestry Smyczkowej.
Dyryguje: Bogna Swiłło.
Wstęp wolny.
***
11 listopada o godz. 16.30 w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza (ul. Lniana 19) odbędzie się Koncert Patriotyczny w wykonaniu chóru Miriam pod dyr. Gabrieli Grygiel-Bagińskiej.
Wstęp wolny.
***
Klub Marynarki Wojennej zaprasza na koncert „Dla Niepodległej”, który odbędzie się 11 listopada o godz. 17.00 w Sali Kolumnowej. Wystąpią: Żeński Chór Kameralny Cantate Corde z Gdyni pod dyr. Małgorzaty Bednarek oraz Uczniowie Szkoły Muzycznej.
Wejściówki do odebrania 8 listopada od godz. 12.00 w Klubie Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1).
Wydarzenie w reżimie sanitarnym.

Idziemy do teatru
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza (ul. Bema 26) zaprasza 11, 12, 13 i 14 listopada na „Dziady” Adama Mickiewicza w reż. Krzysztofa Babickiego. 11 listopada rolą Gustawa Konrada Piotr Michalski świętować będzie jubileusz 30-lecia pracy artystycznej.
„Dziady” to ponadczasowa opowieść o szalonej miłości i niespełnieniu. Arcydzieło polskiego romantyzmu. Metafizyka, historia, więź wspólnoty. Ponadczasowa opowieść o szalonej miłości i niespełnieniu. O bohaterach, którzy zmagają się ze swoją tożsamością narodową. O nienawiści i zemście, które są przekleństwem jednostek i narodów.
Uzupełnieniem i poszerzeniem oferty repertuarowej są listopadowe warsztaty do „Dziadów” pt. „Obraz społeczeństwa polskiego w „Salonie warszawskim” i we współczesności”, prowadzone przez pedagog teatru Annę Zalewską-Uberman, kierowane do młodzieży szkół średnich, która obejrzy spektakl. Warsztaty są wliczone w cenę biletu na spektakl.
Kontakt mailowy: edukacja@teatrgombrowicza.art.pl.

  • ikonaOpublikowano: 09.11.2021 08:00
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.11.2021 16:30
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona