Społeczeństwo

Bądź w kontakcie z Wymiennikownią!

Maciej Jesionowski i Maciej Bukowski na zajęcia, które prowadzą dla młodzieży z Wymiennikowni, zapraszają do sieci // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

Maciej Jesionowski i Maciej Bukowski na zajęcia, które prowadzą dla młodzieży z Wymiennikowni, zapraszają do sieci // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

- Nie spotykamy się osobiście, ale wciąż macie w nas wsparcie. Piszcie do nas, dzwońcie – jesteśmy zawsze, gdy nas potrzebujecie – zapewniają młodzież animatorki Młodzieżowego Centrum Innowacji Społecznych i Designu Wymiennikownia. I choć można wyjść na spacer do lasu czy pojeździć na rowerze, namawiają: zostańcie w domu i skorzystajcie z materiałów, które specjalnie przygotowali i udostępnili w sieci prowadzący zajęcia impro, rysunku, kpopu i breakdance.

Młodzieżowe Centrum Innowacji Społecznych i Designu Wymiennikownia (z siedzibą na Chyloni) to miejsce, które daje młodzieży okazję nie tylko do rozwijania pasji w gronie rówieśników i uczenia się od nich czegoś nowego, ale też do rozmów. O codzienności, o tym co cieszy i trapi. Także teraz, gdy w Wymiennikowni nie odbywają się zajęcia, a ich uczestnicy utrzymują z sobą i animatorkami kontakt telefoniczny, mailowy czy za pośrednictwem komunikatorów.

- Nie wahajcie się do nas pisać i dzwonić, pracujemy normalnie, choć zdalnie – zachęca Martyna Winnicka, animatorka „Wymiennikowni”.Możemy tak jak zawsze razem żartować, rozmawiać o sukcesach i problemach, tyle że przez telefon czy w wersji elektronicznej. Jeśli jest coś, o czym chcielibyście teraz porozmawiać – czekamy! Jak zawsze znajdziemy wspólnie rozwiązanie, sposób postępowania. Rozmowy, które prowadzimy regularnie na temat zajęć, nie muszą być jedynymi.

Z animatorkami kontaktują się stali uczestnicy zajęć w WM, ale też osoby chętne do zorganizowania nowych spotkań w przyszłości. – Dziękujemy za te propozycje, każdą przyjmujemy i zachowujemy, ale dziś naprawdę bardzo trudno przewidzieć, kiedy i w jakiej formule będziemy znów się spotykać – zastrzega Martyna Winnicka.

Młodzieżowe Centrum Innowacji Społecznych Wymiennikownia to miejsce w Gdyni zupełnie wyjątkowe. - Od ponad pięciu lat młodzi ludzie spotykają się przy ul. Kartuskiej, by się od siebie wzajemnie uczyć, by się inspirować, by wspierać i razem działać. Są tu i gośćmi, i gospodarzami i z obu ról świetnie się wywiązują – zauważa Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Czas odosobnienia, w jakim teraz jesteśmy, to wyzwanie dla społeczności takich jak ta, która powstała wokół Wymiennikowni. Internet nie zastąpi panującej tam atmosfery, ale korzystajmy z tego, co przygotowują w sieci osoby prowadzące zajęcia. Zwłaszcza, że dotyczą rzeczy jak niezwykłych, jak improwizacja czy breakdance.

Choć trzygodzinne zajęcia impro odbywają się w Wymiennikowni od dłuższego już czasu, prowadzący je Maciej Jesionowski przygotował filmy, w których zaczyna od zupełnych podstaw. Chodzi o to, by wszyscy zaintrygowani czy zainteresowani znaleźli odpowiedź na pytania: czym jest impro i czy jest dla mnie.

- Impro jest dla każdego. Warto je poznać choćby po to, by być świadomym konsumentem – mówi Maciej Jesionowski. Impro zajmuje się od 10 lat, od czterech prowadzi zajęcia w Wymiennikowni. – Zajęcia przygotowują nas do tego, byśmy mogli dać sobie radę w sytuacjach zaskakujących, nagłych, na które nie byliśmy przygotowani. Uczymy się kreatywności i odwagi w wystąpieniach publicznych, w kontaktach z innymi ludźmi. To coś, co może się przydać w całym życiu.



Lekcje on line, które w każdy wtorek o godz. 18.00 pojawiają się na facebookowym profilu Wymiennikowni, pozwalają poznać podstawowe zagadnienia związane z impro. Maciej Jesionowski przedstawia coraz bardziej szczegółowe zasady i techniki – to doskonała baza do tego, by z czasem móc trenować podczas spotkań. Wskazuje też rzeczy, które być może robimy na co dzień, a które blokują kreatywność czy komunikację z innymi. Jeżeli natomiast ktoś jest tylko fanem biernym – ogląda, ale sam w impro nie występuje dowie się, dlaczego niektórzy tak dobrze radzą sobie na scenie.

Impro on line to nie wszystko. W poniedziałki o godz.18.00 Maciej Bukowski, student pierwszego roku grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, uczy rysunku. Do Wymiennikowni trafił kilka lat temu, jeszcze jako uczeń technikum. - Wiedziałem że są zajęcia rysunku i to mnie zainteresowało, bo bardzo lubię rysować. Postanowiłem, że zostanę na dłużej - i zostałem – mówi. - Zajęcia prowadzę od początku roku. Staram się, żeby było ciekawie, żeby nie było nudy, żeby zawsze pojawiało się coś nowego. 



W udostępnianych na profilu WM około 30-minutowych filmach przekazuje najważniejszą wiedzę na dany temat tak, by była zrozumiała dla każdego, by zadanie nie było za trudne i by każdy mógł je wykonać. Do uczestnictwa zachęca też osoby zupełnie „świeże”, które jeszcze nie do końca wiedzą czy rysunek jest dla nich. - Ale jak człowiek nie spróbuje, to się nie nauczy - podkreśla. -  Cieszy mnie każda osoba zaangażowana. Każda która wie, że chce rysować.

W środy swoimi materiałami dzielą się grupa taneczna GLOSSY, XEN_US oraz NAERO – razem z nimi można nauczyć się podstawowych kroków do piosenek kpop. Z kolei w czwartki filmiki udostępniają bboye, więc to może być dobry moment, żeby zacząć przygodę z breakdancem. To aktywności, do których potrzebny jest wygodny strój i… kawałek podłogi.

Każdy, kto chce się zaangażować i szerzej podzielić swoją pasją – udostępnić tutorial, filmik z prezentacją, zdjęcia jakiejś kolekcji może kontaktować się przez e-mail wymiennikownia@lis.gdynia.pl.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 24.04.2020 13:07
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.04.2020 13:13
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona