Połączenia telefoniczne z urzędem chwilowo utrudnione Połączenia telefoniczne z urzędem chwilowo utrudnione
Społeczeństwo

Budżet Obywatelski. Mamy rekord!

Mieszkanki i mieszkańcy składali projekty BO2021 dosłownie do ostatniej chwili // materiały Laboratorium Innowacji Społecznych

Mieszkanki i mieszkańcy składali projekty BO2021 dosłownie do ostatniej chwili // materiały Laboratorium Innowacji Społecznych

23.02.2021 r.

Gdynianki i gdynianie po raz kolejny udowodnili, że mają mnóstwo pomysłów na to, jak zmieniać nasze miasto. Około 370 wniosków zostało złożonych do Budżetu Obywatelskiego 2021. Chociaż trwa jeszcze wprowadzanie do systemu projektów przekazanych w formie papierowej, to już wiadomo, że liczba nadesłanych pomysłów będzie rekordowa!


Przyjmowanie projektów do gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2021 trwało prawie miesiąc – rozpoczęło się 25 stycznia, a zakończyło o godz. 23.59 w poniedziałek, 22 lutego. Gdynianki i gdynianie składali małe i duże projekty dzielnicowe, a także projekty miejskie. Pomysły mogły dotyczyć zarówno inwestycji, jak i organizacji wydarzeń. Specjalną kategorią tematyczną jest Klimatyczny Budżet Obywatelski, czyli wydzielona pula środków na wykonanie projektów, które mają przyczyniać się do ochrony klimatu i środowiska. Na realizację pomysłów, które w czerwcowym głosowaniu zdobędą największe poparcie, w budżecie miasta zarezerwowano ponad 11 milionów złotych.

- Gdynianki i gdynianie praktycznie do ostatniej chwili składali wnioski. Dosłownie, bo ostatni wpłynął na trzy sekundy przed zamknięciem elektronicznego systemu obsługi projektów. To wielka radość widzieć, że mimo trudnych warunków pandemicznych mieszkańcy mają w sobie masę pomysłów i zaangażowania do tego, by zmieniać nasze miasto na lepsze. Dziękujemy wszystkim. Już nie możemy doczekać się ogłoszenia listy projektów, które trafią pod głosowanie – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. 

- Jesteśmy jeszcze w trakcie analizowania zgłoszeń, ale już widać, że w tej edycji mieszkańcy i mieszkanki na pewno zgłosili więcej niż dotychczas projektów z zakresu ochrony zdrowia, a także spotkań w plenerze. Bardzo ciekawie zapowiadają się też projekty zgłoszone w ramach Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego. To będzie bardzo ciekawa edycja gdyńskiego BO - mówi Marta Wieczorek, kierowniczka Działu Diagnoz i Partycypacji w Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej proces gdyńskiego BO. 

Obecnie wnioski są jeszcze zliczane oraz wprowadzane do systemu przez zespół Laboratorium Innowacji Społecznych. Cześć pomysłów została bowiem przekazana w formie tradycyjnej, papierowych formularzy. Dokładna liczba złożonych projektów będzie więc znana i opublikowana na stronie internetowej bo.gdynia.pl w środę (24 lutego). Z pierwszych podsumowań wynika, że dzielnicą z największą liczbą złożonych wniosków jest Chwarzno-Wiczlino.

- To niezwykle miłe zaskoczenie. Jestem przekonany, że wpływ na to miało zaangażowanie z 2020 roku, gdy cała dzielnica włączyła się w kampanię związaną z jednym z projektów miejskich. Jest też element kluczowy i ponad wszelką miarę – Budżet Obywatelski zmienia nasze małe ojczyzny, a kolejne projekty powstają na naszych oczach. Na pochwałę zasługują rady dzielnic, które tradycyjnie aktywnie uczestniczyły w promowaniu BO2021 i pomocy w tworzeniu projektów - mówi Jakub Ubych, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. dzielnic i radny miasta.
 
W najbliższych dniach rozpocznie się etap sprawdzania wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2021 pod względem wymogów formalnych, a następnie pod kątem możliwości realizacji projektów w zaproponowanym kształcie. Ewentualne propozycje koniecznych do wprowadzenia zmian mogą wynikać z potrzeby ponownej kalkulacji kosztów czy kwestii właścicielskich działek. Równolegle trwać będą warsztaty wypracowywania projektów miejskich, w których udział wezmą ich autorzy oraz urzędnicy.

Lista projektów dopuszczonych do głosowania zostanie ogłoszona do 26 maja. Głosowanie potrwa od 7 do 21 czerwca. Kilka dni później znane będą wyniki.