Społeczeństwo

Dobro skrojone na miarę

Lalki uszyte przez uczniów SP nr 44/fot. Olga Wierszko-Hoffmann

Lalki uszyte przez uczniów SP nr 44/fot. Olga Wierszko-Hoffmann

Praca z młodzieżą i dziećmi to wielka odpowiedzialność. Tej niełatwej misji podejmują się nauczyciele. W szkole młodzi ludzie uczą się, że mogą zmieniać świat, podarować więcej niż rządy świata – wrażliwość, zaangażowanie, kreatywność i własny czas. Widzą też, jak wymierne efekty daje ich zapał i jak blisko jest od szmacianej laleczki do szczepionki, która ratuje życie najmłodszym z dalekiej Afryki.

Gdyńskie szkoły od lat wspierają UNICEF. Do Klubu Szkół UNICEF przystąpiła Szkoła Podstawowa nr 44 im. Obrońców Wybrzeża z Obłuża. To szkoła pełna wrażliwości, która chętnie włącza się w akcje mające na celu niesienie pomocy innym ludziom. Od wielu lat współpracuje z Caritasem i organizuje finał WOŚP.
Staramy się, by szkoła stała się dla młodych ludzi miejscem, w którym kształtuje się ich wrażliwość, gdzie poszerzają  horyzonty. Gdzie mogą też spełniać się twórczo i dzielić efektami swojej pracy z tymi, którzy potrzebują wsparcia. Poprzez takie inicjatywy, jak ta, pragniemy rozbudzić ich empatię i pokazać, że własnymi działaniami mogą zmieniać świat – mówi Olga Wierszko-Hoffmann, współorganizatorka akcji.
W tym roku szkolnym rozpoczęła realizację programu „Wszystkie Kolory Świata”, którego celem jest zebranie pieniędzy na szczepienia dla dzieci w krajach rozwijających się (Sierra Leone, Czad, Sudan Południowy i Angola). W ramach programu jego uczestnicy szyją szmaciane lalki – cegiełki, do których dołączany jest certyfikat UNICEF-u z informacją o imieniu, kraju pochodzenia i zainteresowaniach lalki.
Dzieciom z Obłuża udało się uszyć ponad 80 lalek. Poza tym, że uczniowie mogli pomóc w ratowaniu życia i zdrowia innych dzieci, odbyli także podróż przez wszystkie kontynenty – ucząc się tolerancji i otwartości na inne kultury. Akcja, która cieszyła się w szkole bardzo dużym zainteresowaniem – zarówno wśród maluchów z klas I-III, jak i młodzieży gimnazjalnej.

Lalki uszyte przez uczniów SP nr 44/fot. Olga Wierszko-Hoffmann

Sprzedaż lalek odbyła się podczas styczniowego spotkania z rodzicami. W ciągu dwóch godzin wszystkie lalki znalazły nowych właściceli. I nic dziwnego, niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki. W wyniku akcji społeczności szkolnej udało się zebrać blisko 1600 zł.
Koordynatorem Klubu Szkół UNICEF i akcji była Anna Karsznia-Ciżmowska.

Szkoła Podstawowa nr 44 to nie jedyna szkoła gdyńska, która wzięła udział w akcji pomocowej „Wszystkie Kolory Świata”. Akcję szycia laleczek zorganizowali również m.in. uczniowie III LO im. Marynarki Wojennej RP, którzy zaangażowali w nią również społeczność Szkoły Podstawowej nr 18. 
Do działań prospołecznych zobowiązuje społeczność gdyńskiej Trójki dewiza naszego liceum  (widniejąca nad głównym wejściem do szkoły): Vir honestus et bonus civis (Człowiek godziwy i dobry obywatel ). Uczniowie wespół z nauczycielami tę szlachetną dewizę realizują m.in. poprzez właśnie takie przedsięwzięcia, jak wyżej wymienione oraz „Filmowe Granie na Pomaganie”, „Trójkowy Bal Charytatywny”, a także „Szlachetna Paczka”, „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”, „Być jak Święty Mikołaj”, charytatywne przedsięwzięcia Caritas i PCK oraz wiele, wiele innych. – wyjaśnia dyrektor Wiesław Kosakowski.
Akcję „Wszystkie Kolory Świata” zorganizowały również: Gdyńska Szkoła Społeczna, Szkoła Podstawowa nr 16 im. Orła Białego, Szkoła Podstawowa nr 52, Szkoła Podstawowa nr 6, Szkoła Podstawowa nr 20 im. 2 Morskiego Pułku Strzelców, Przedszkole nr 21 Demptusiowo, Przedszkole 54 i Szkoła Podstawowa nr 35.
Tegoroczna odsłona jest piątą edycją światowego projektu edukacyjno-pomocowego UNICEF, którego początki sięgają 1999 roku. Dotychczas w akcji wzięło udział ponad 2,5 tys. placówek z Polski. Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności udało się zebrać prawie 2,7 miliona złotych  na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone, Czadzie, Sudanie Południowym i Angoli. Zebrane fundusze umożliwiły zaszczepienie setek tysięcy dzieci.
Kampanię wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska.

  • ikonaOpublikowano: 20.03.2019 12:00
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.03.2019 12:11
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona