Społeczeństwo

Dom Marzeń powstaje w Małym Kacku

Dom Marzeń powstaje w Małym Kacku // fot. Aleksander Trafas (LIS)

Dom Marzeń powstaje w Małym Kacku // fot. Aleksander Trafas (LIS)

Inwestycji mieszkaniowych w rejonie ulicy Strzelców nie brakuje, ale ta jedna jest wyjątkowa. W budynku nr 28 osoby niepełnosprawne intelektualnie będą mogły spełniać marzenia o własnym lokum i bezpiecznym usamodzielnianiu się. W Domu Marzeń znajdzie się kilkanaście mieszkań wspieranych dla około 14-20 lokatorów oraz piętro Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób.

Mieszkania wspierane to takie, w których osoby z niepełnosprawnością intelektualną przebywają na stałe i z których wychodzą do pracy, czy na zajęcia w placówkach dziennego pobytu. Na dwóch kondygnacjach Domu Marzeń będzie łącznie 14 „pokoi” o różnych wielkościach, które będą mieć właśnie taką funkcję. Docelowo zamieszka tam do 20 niepełnosprawnych dorosłych, podopiecznych współinicjatora przedsięwzięcia - Gdyńskiej Fundacji Dom Marzeń, a także po jednym opiekunie na piętro. Każdy „pokój” Domu Marzeń będzie mieć własną łazienkę, a na obu kondygnacjach znajdą się: salon oraz wspólne kuchnie.

- Chociaż za nami już długi proces prac projektowych czy przygotowania działki, to mam wrażenie, że to wszystko zaczęło się wczoraj – mówił Marek Karczewski z Gdyńskiej Fundacji Dom Marzeń, a Katarzyna Karczewska dodawała: - Dom Marzeń powstał jak iskra, z tęsknoty naszych serc, serc rodziców dzieci niepełnosprawnych. Iskra, która zasiała w nas nadzieję na to, że kiedyś nasze dzieci znajdą nie tylko swoje bezpieczne miejsce na ziemi, ale również staną się dorosłe i odnajdą swoją własną drogę. My, rodzice dzieci niepełnosprawnych, doskonale rozumiemy, jak niepewna jest ich przyszłość. Dzisiejszy dzień pokazuje nam, jak ważna jest wiara w to, że wszystko może się udać. Dziękujemy władzom Gdyni za ogromne zaufanie, którym nas obdarzyły. Za to, że Dom Marzeń powstaje w naszej ukochanej Gdyni.

Obecnie trwa budowa fundamentów Domu Marzeń, a w sobotę, 15 września, odbyła się uroczystość poświęcenia placu budowy. Udział wzięli m.in. proboszcz pobliskiej parafii św. Jadwigi Królowej, przedstawiciele Gdyńskiej Fundacji Dom Marzeń, władze miasta, radni dzielnicy, podopieczni fundacji wraz z bliskimi, a także grupa mieszkańców ulicy Strzelców.

- Marek powiedział, że jesteśmy na początku drogi, ale tak naprawdę jesteśmy już bardzo daleko. Pamiętam pierwsze rozmowy o pomyśle stworzenia tego miejsca. Pamiętam, jak jeździliśmy razem do Stargardu, żeby oglądać tamtejsze rozwiązania. Te ileś godzin spędzonych na dyskusjach, zastanawiając się nad tym, jak Dom Marzeń powinien funkcjonować i jak go zorganizować. Po to, by ostatecznie ziściło się to tutaj. Widzimy jak rosną fundamenty. Tak naprawdę jesteśmy na ostatniej prostej – mówił wiceprezydent Gdyni Michał Guć.

Co ważne, drugie piętro Domu Marzeń zostanie przeznaczone na potrzeby miejskiego Środowiskowego Domu Samopomocy. Będzie tam siedem sal warsztatowych, strefa wyciszenia, pokój psychologa, jadalnia i zmywalnia, łazienki, szatnie oraz pomieszczenia socjalne i biurowe. Docelowo będą mogły tam być organizowane m.in. warsztaty kulinarne, ceramiczne czy muzyczne. Środowiskowy będzie operowany przez Gdyńską Fundację Dom Marzeń, a jego oferta będzie skierowana dla dorosłych osób niepełnosprawnych z południowych części miasta.

Na parterze Domu Marzeń znajdą się natomiast lokale usług osiedlowych o charakterze komercyjnym. Czynsz przeznaczony będzie w całości na pokrycie kosztów eksploatacji budynku, a zwłaszcza na utrzymanie mieszkań wspieranych.

- Najważniejsza podczas projektowania Domu Marzeń była jego funkcjonalność – mówi Radosław Ziejka z biura projektowego Ziejka & Architekci. – To nie było łatwe zadanie. W tym miejscu będą przenikać się trzy funkcje, które mają nie tylko ze sobą współgrać, ale także spełniać indywidualne potrzeby oraz oczekiwania ich użytkowników. Natomiast Oczekiwania inwestora były takie, aby w tym domu, "Domu Marzeń", każdy przyszły mieszkaniec, z bardzo zróżnicowanym stopniem niepełnosprawności, miał zawsze poczucie komfortu życia i bezpieczeństwa.

Wsparcie finansowe dla lokatorów i bliskich zadeklarowali już gdyńscy włodarze: - Dobrze wiemy, że mieszkania wspierane muszą być wsparte przez miasto. Dlatego pracujemy nad sposobem dofinansowania tych mieszkań, by było to osiągalne finansowo dla jego przyszłych mieszkańców – mówił wiceprezydent Michał Guć. – Już za chwilę wszyscy będziemy się cieszyć z funkcjonowania Domu Marzeń.

Nie bez znaczenia dla mieszkańców Domu Marzeń jest jego lokalizacja. Budowany jest bowiem w spokojnej dzielnicy Mały Kack, w bezpośrednim sąsiedztwie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Dzięki temu podopieczni Domu będą mieli łatwość spędzania wolnego czasu na łonie natury. Tuż obok inwestycji powstała już nowa pętla autobusowa, która ułatwi komunikację osobom z niepełnosprawnością, zwiększając tym samym ich samodzielność. W pobliżu znajdują się także osiedla budynków jedno i wielorodzinnych co powoduje, że Dom Marzeń będzie mógł stać się lokalnym centrum integracji.

Warto przypomnieć, że obecnie w zasobach Gdyni jest 13 mieszkań chronionych, w których mieszka 56 osób. Co więcej, niedawno Gdynia pozyskała rekordową w skali kraju – bo wynoszącą 2,9 mln zł – dotację z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na zakup mieszkań chronionych w ramach programu „Za życiem”. Drugie tyle dołoży miasto i dzięki temu do końca tego roku za blisko 6 mln zł kupionych zostanie 10 mieszkań. Wszystkie będą przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Do ich potrzeb zostaną też zaadoptowane trzy kolejne lokale, już znajdujące się w zasobach miasta.

  • ikonaOpublikowano: 16.09.2018 09:00
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.09.2018 12:52
  • ikonaZmodyfikował: Ksenia Pisera
ikona