Społeczeństwo

Dziękujemy Wam za ciężką służbę. Dzień Strażaka #wGdyni

Obchody Dnia Strażaka przy pomniku Polski Morskiej // fot. Marcin Mielewski

Obchody Dnia Strażaka przy pomniku Polski Morskiej // fot. Marcin Mielewski

Tegoroczne oficjalne obchody Dnia Strażaka odbyły się przy pomniku Polski Morskiej. Wśród zaproszonych gości pojawili się między innymi: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska i wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk. Były odznaczenia, awanse i życzenia. I przede wszystkim podziękowania za to, że każdego dnia możemy na nich liczyć.


 
4 maja obchodzimy Dzień Strażaka. Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicza Straż Pożarna to służby, które codziennie czuwają nad naszym bezpieczeństwem. Prowadzą nie tylko akcje gaśnicze, ale również ratownicze. Zawsze możemy na nich liczyć i to w różnych okolicznościach. Pokazali to również w czasie pandemii, kiedy bardzo mocno zaangażowali się we wszystkie działania związane z walką z koronawirusem.   

Oficjalne obchody Dnia Strażaka odbyły się w Gdyni w czwartek, 19 maja przy pomniku Polski Morskiej. Podczas uroczystości gdyńscy funkcjonariusze otrzymali awanse oraz odznaczenia za dotychczasowe zasługi. Wśród gości obecni byli m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska i wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk.– Z okazji strażackiego święta na państwa ręce chciałbym złożyć nie tylko wyrazy podziękowania i uznania, ale także wyrazić szczególną dumę mieszkańców Gdyni, że tak znakomicie każdego dnia realizujecie państwo zadania na rzecz naszych mieszkańców. Słowa szczególnej wdzięczności kieruję również do braci strażackiej za ten ostatni, szczególny czas. Nawałnica, pandemia, a także wojna w Ukrainie, to czas szczególnej próby. To też dowód na to, jak jesteśmy przygotowani na sytuacje nadzwyczajne i że w takich dniach jak zawsze można zarówno na strażaków zawodowych, jak i naszych wspaniałych ochotników, liczyć. Za tę szczególną służbę bardzo państwu dziękuję – mówił podczas uroczystości Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Wśród nagrodzonych przez prezydenta Gdyni funkcjonariuszy i pracowników Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni znaleźli się:

 • bryg. Marcin Nowak,
 • st. bryg. Mirosław Mendyka,
 • st. kpt. Małgorzata Sieczkowska,
 • st. kpt. Sławomir Prena,
 • st. kpt. Mateusz Szultka,
 • mł. kpt. Łukasz Kłaczko,
 • asp. sztab. Tomasz Richert,
 • asp. sztab. Wiesław Gruba,
 • st. ogn. Maciej Rożenko,
 • Katarzyna Zakowicz.
 Na zdj. prezydent Wojciech Szczurek wręcza wyróżnienia gdyńskim strażakom // fot. Marcin Mielewski
Na zdj. prezydent Wojciech Szczurek wręcza wyróżnienia gdyńskim strażakom // fot. Marcin Mielewski

– Czujemy się zaszczyceni oraz wyróżnieni, a także dumni, że nasza służba została podczas dzisiejszych obchodów doceniona. Zapewniam, że zmotywowani będziemy starali się dalej wykonywać powierzone nam obowiązki w sposób godny i profesjonalny – w imieniu strażaków dziękował st. kpt. Robert Labudda z KMPSP w Gdyni. 

Funkcjonariusze i pracownicy KMPSP otrzymali wyróżnienia za swoją postawę i zaangażowanie w codzienną służbę oraz pracę, która każdego dnia wpływa na bezpieczeństwo gdynian. Mundurowi wykonują swoje obowiązki na wysokim poziomie, nawet jeśli często wykraczają one poza zakres ich tradycyjnych czynności.

Poza tym gdyńscy strażacy aktywnie propagują bezpieczne zachowania w sytuacjach zagrożenia wśród dzieci i młodzieży. Spotykają się z nimi np. w placówkach oświaty lub w komendzie w sali edukacyjnej „Ognik”.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
 • ikonaOpublikowano: 19.05.2022 11:45
 • ikona

  Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 19.05.2022 16:41
 • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona