Społeczeństwo

Bursztynowe serca za serce dla dzieci

Zuzanna Łaczyńska-Stec, kierownik gdyńskiego Zespołu do spraw Rodzinnej Pieczy Zastępczej, ze statuetką

Zuzanna Łaczyńska-Stec, kierownik gdyńskiego Zespołu do spraw Rodzinnej Pieczy Zastępczej, ze statuetką "Bursztynowe serce na dłoni"

16 rodzin zastępczych, dwie fundacje wspierające oraz czterech sponsorów – oto grono tegorocznych laureatów gdyńskiej statuetki „Bursztynowe serce na dłoni”. Po raz drugi z okazji przypadającego 30 maja Dnia Rodzicielstwa Zastępczego przyznała je specjalna kapituła, w której skład wchodzą m.in. koordynatorzy rodzinnej pieczy i rodzice zastępczy. Jak nikt inni wiedzą, jak wielkim wyzwaniem jest ta forma opieki. Ale też doświadczają satysfakcji, z jaką mało co może się równać. Okazją do rozmowy o tych dwóch stronach rodzicielstwa zastępczego będzie piątkowa konferencja „Wierząc w miłość możesz wszystko”.
 
W Gdyni od lat nie ma dużego domu dziecka. Priorytetem polityki rodzinnej jest wsparcie w środowisku, czyli w domu. Jeśli jednak sytuacja wymaga interwencji, dzieci trafiające do pieczy zastępczej umieszczane są w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka lub kameralnych placówkach instytucjonalnych. Bo warunki zbliżone do domowych dają największe szanse na reintegrację.
Liczba dzieci, które trafiają do pieczy, utrzymuje się na niezmiennie niskim poziomie. W dwóch poprzednich latach – ze względu na ubywanie dzieci w systemie wygaszono dwa gdyńskie rodzinne domy dziecka.
Na każdym etapie rodziny mogą liczyć na wsparcie specjalistów: pracowników socjalnych, asystentów rodziny, psychologów, pedagogów, wreszcie – koordynatorów pieczy zastępczej.

- Zbudowaliśmy w mieście szeroką koalicję, działamy systemowo, by być skutecznymi już na etapie profilaktyki – podkreśla Franciszek Bronk, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni. – Od czterech lat do form instytucjonalnych nie kierujemy dzieci poniżej 10 roku życia. W wielu powiatach to ciągle nieosiągalne. Rozwinęliśmy sieć placówek wsparcia dziecka i rodziny, pracujemy intensywnie na rzecz wspierania rodzin wychodzących z kryzysów, by pomóc im w procesie reintegracji. Rodzinom zastępczym zapewniamy profesjonalną opiekę. Od 2012 roku w Gdyni działa Zespół do spraw Rodzinnej Pieczy Zastępczej. Zatrudnieni w nim specjaliści - 15 koordynatorów pieczy, trzech pedagogów i siedmiu psychologów – są pomocą nie tylko w trudnych sytuacjach, ale także w zwykłej codzienności.

- Ten system wsparcia dziecka i rodziny wyróżnia Gdynię i za to też Gdynię wyróżniła Koalicja na Rzecz Rodzicielstwa Zastępczego. Jest w nim to, co najważniejsze, czyli konsekwencja, podejście systemowe i patrzenie długofalowe – zauważa Joanna Luberadzka-Gruca, dyrektor fundacji „Przyjaciółka”, zaangażowana w pracę koalicji. – W Gdyni nie powierza się małych dzieci instytucjonalnej pieczy zastępczej, z powodzeniem udaje się znajdować miejsca w rodzinnej pieczy zastępczej dla dzieci z niepełnosprawnościami. To tu jako w pierwszym mieście w Polsce uruchomiono bezpłatną dla mieszkańców poradnię dla dzieci obciążonych syndromem FASD, gdzie są one nie tylko diagnozowane, ale też objęte stałą pomocą.

Zuzanna Łaczyńska-Stec, kierownik gdyńskiego Zespołu do spraw Rodzinnej Pieczy Zastępczej podkreśla, że rolą jego członków nie jest „naprawienie” dziecka, tylko wsparcie całej rodziny; pokazanie obszarów wymagających wzmocnienia, ale też podkreślenie potencjału.
Bardzo ważna jest otwartość na współpracę i stały kontakt, gotowość do skorzystania z oferty, którą mamy dla rodziców zastępczych – podkreśla Zuzanna Łaczyńska-Stec. – Nie ma co ukrywać: rodzicielstwo zastępcze się zmienia, wymaga więcej wysiłku. Dlatego tak ważne jest pokazanie rodzicom zastępczym, jak cenny jest trud, na który się zdecydowali. Piątkowa konferencja „Wierząc w miłość możesz wszystko” to okazja do rozmowy o troskach i radościach, ale też podziękowań rodzicom zastępczym, fundacjom, sponsorom.

Podczas konferencji wręczone zostaną statuetki „Bursztynowe serce na dłoni”. Laureatów nominowali koordynatorzy  rodzinnej pieczy zastępczej. Każdy z nich wskazał dwie rodziny, które przyjęły dzieci z ogromnymi deficytami i które poradziły sobie w procesie wychowawczym. W piątek bursztynowe serca odbierze 16 rodzin zastępczych – spokrewnione niezawodowe, zawodowe, rodzinny dom dziecka i placówka typu rodzinnego.

- Osoby, które uhonorujemy, mają ogromne doświadczenie. Pokazały, że są w stanie skoncentrować się na długotrwałej opiece nad dziećmi, nawet zmagając się z potężnymi problemami. To zasób, który nie każdy ma – zauważa Franciszek Bronk. - Gdy szukamy dla dziecka rodziców zastępczych bardzo ważny jest pierwiastek zgodności. Obie strony muszą się wzajemnie akceptować. Bywa, że cała złożoność problemów przerasta możliwości potencjalnych opiekunów. Dlatego tak ważne jest wspieranie rodzin, które podjęły wyzwanie, jakim jest przyjęcie do swojego domu dzieci wymagających szczególnej uwagi. To praca rozpisana nie na miesiące, a lata. Mają w DNA pierwiastek wyjątkowości sprawiający, że nie poddają się, że są zdolne do pogłębionej refleksji, do wyciągania wniosków, do nieoczekiwania natychmiastowych efektów.

Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta Gdyni do spraw rodziny mówi że trud, jaki biorą na siebie rodzice zastępczy, zasługuje na najwyższe uznanie. – Dobro dziecka przedkładają nad własne plany i marzenia, bo za absolutnie pierwszą potrzebę uznają wychowanie. A taki porządek nie zawsze i nie dla wszystkich jest oczywisty – mówi. – Bardzo nam zależy, by przy okazji przypadającego 30 maja Dnia Rodzicielstwa Zastępczego bardzo mocno wybrzmiało, jak bardzo doceniamy ich pracę, że widzimy wysiłek który wkładają i że jesteśmy za niego wdzięczni. Piątkowe spotkanie rodziców zastępczych, bo to z myślą o nich organizowana jest konferencja, będzie okazją także do integracji, podzielenia się ważnymi informacjami. Takie spotkania bardzo wzmacniają środowisko. Wszystkim, którzy je tworzą, którzy dają dzieciom cząstkę siebie, serdecznie dziękuję.

Konferencja „Wierząc w miłość możesz wszystko” odbędzie się w piątek, 31 maja, w godz. 10.00 -13.30 w Sali Morskiej Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.

WAŻNE LICZBY

2019: 
Piecza rodzinna
* Liczba rodzinnych form pieczy zastępczej – 217 w tym: rodziny zastępcze spokrewnione (141), niezawodowe (51), zawodowe (4), zawodowe specjalistyczne (7), pogotowia rodzinne (2), Rodzinne domy dziecka (12)
* Liczba dzieci w pieczy - 330
* placówki oOpiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego: 5 dla 40 dzieci

Zawiązanych rodzin zastępczych  w całym 2018 – 24.

Dzieci w systemie wsparcia
Zabezpieczono - 49 dzieci
Opuściło pieczę rodzinną  - 74 w tym:
* 10 adopcji
* 16 dzieci powróciło do rodziny naturalnej
* 11 dzieci umieszczonych w pieczy instytucjonalnej
* 27 usamodzielnień
Aktualnie w pieczy instytucjonalnej znajduje się zaledwie czworo dzieci  zakwalifikowanych do umieszczenia w specjalistycznych formach pieczy rodzinnej, pozostałe dzieci zabezpieczane są  bez przeszkód (w Gdyni są wyszkolone i zakwalifikowane rodziny oczekujące na przyjęcie dzieci).

Piecza instytucjonalna
Liczba form: 5 dla 70 dzieci

Dzieci w systemie wsparcia 
* Rok 2014: zabezpieczono 55 dzieci, odeszło 60 dzieci
* Rok 2015: zabezpieczono 47 dzieci, odeszło 54 dzieci
* Rok 2016: zabezpieczono 33 dzieci, odeszło 50 dzieci
* Rok 2017: zabezpieczono 38 dzieci, odeszło 40 dzieci
* Rok 2018: zabezpieczono 38 dzieci, odeszło 47 dzieci

Dla porównania, w roku 2009 do pieczy instytucjonalnej kierowano średnio 130 dzieci, pieczę opuszczało 30-40 dzieci.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 30.05.2019 09:55
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.05.2019 10:27
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona