Od lipca remont Sali Obsługi Mieszkańca i zmiany w funkcjonowaniu urzędu. Szczegóły w komunikacie. 
Społeczeństwo

„Erasmus” na okrętach

Grupa podchorążych w mundurach na pokładzie okrętu.

Podchorążowie z Bułgarii, Rumunii i Włoch studiują na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w ramach międzynarodowej wymiany programu „Erasmus+, fot. mat. prasowe AMW w Gdyni

Takie rzeczy tylko w Gdyni – studencka wymiana na… pokładach polskich okrętów. Młodzi podchorążowie z Bułgarii, Rumunii i Włoch przyjrzeli się z bliska jednostkom należącym do gdyńskiej 3. Flotylli Okrętów. Na co dzień studiują w ramach wymiany międzynarodowej „Erasmus+” na Akademii Marynarki Wojennej.


Bułgarzy, Rumuni i Włosi – studenci-podchorążowie, którzy zdobywają wiedzę niezbędną do służby dla swojego kraju przyjrzeli się okrętom gdyńskiej 3. Flotylii Okrętów Marynarki Wojennej. Specjalni goście, którzy dzięki programowi „Erasmus+” odbywają wymianę międzynarodową na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni zwiedzili m.in. ORP „Pułaski” i ORP „Iskra” oraz ważne historycznie miejsca dla polskiej MW.

- Cała wizyta dała możliwość bliższego poznania roli morskiego rodzaju sił zbrojnych oraz jego znaczenia w systemie bezpieczeństwa naszego państwa. Była również punktem odniesienia dla podchorążych do własnych sił morskich, a dla studentów z Włoch reprezentujących wojska lądowe nowym i ciekawym doświadczeniem – relacjonuje wizytę Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.



Fregata, barkentyna i fragment historii


To element szkolenia i poznawania specyfiki oraz przeznaczenia Marynarki Wojennej RP. Podchorążowie z wymiany studenckiej poznali m.in. możliwości uderzeniowe fregaty ORP „Pułaski” wchodzącej w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych, jej przeznaczenie, specyfikę służby oraz codzienne życie na okręcie tej klasy. Przyjrzeli się też wybranym jednostkom pływającym z Dywizjonu Okrętów Wsparcia oraz Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej, który odpowiada za zabezpieczenie nawigacyjno-hydrograficzne wojskowych działań na wodzie.

Grupa podchorążych z Bułgarii, Rumunii i Włoch, fot. mat. prasowe AMW w Gdyni
Grupa podchorążych z Bułgarii, Rumunii i Włoch, fot. mat. prasowe AMW w Gdyni

Żacy z zagranicy poznali też jednostkę ORP „Iskra”. Barkentyna od 1982 roku kultywuje tradycje swojej przedwojennej poprzedniczki, zabezpieczając proces szkolenia morskiego, w tym rzemiosła żeglarskiego dla studentów Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Grupa przy okazji spotkała się z dowódcą „Iskry”.

Kolejnym punktem było przybliżenie historii i tradycji Marynarki Wojennej RP – przede wszystkim jej kolebki, jaką jest gdyński budynek Komendy Portu Wojennego i motto marszałka Józefa Piłsudskiego o powołaniu Marynarki Polskiej. Podchorążowie oddali symboliczny hołd przy obelisku patrona 3. Flotylli Okrętów, komandora Bolesława Romanowskiego, wybitnego dowódcy okrętów podwodnych.

Zwiedzanie historycznych miejsc polskiej Marynarki Wojennej, fot. mat. prasowe AMW w Gdyni
Zwiedzanie historycznych miejsc polskiej Marynarki Wojennej, fot. mat. prasowe AMW w Gdyni

Warto wspomnieć, że 3. Flotylla Okrętów im. komandora Bolesława Romanowskiego w Gdyni obchodzi obecnie jubileusz swojego 50-lecia. To najsilniejszy uderzeniowy związek taktyczny Marynarki Wojennej i największy garnizon na Wybrzeżu, który już na stałe wpisał się w tożsamość gdyńskiego Oksywia.

ikona