Społeczeństwo

Gdynia, czyli mała ojczyzna

27 maja świętujemy 32 lata samorządu w Gdyni.

27 maja świętujemy 32 lata samorządu w Gdyni.

32 lata temu, 27 maja 1990 roku, w Polsce odbyły się pierwsze w pełni demokratyczne wybory po 1945 roku. Reforma samorządowa z 1990 roku, która wprowadziła samorządowe gminy, uważana jest za jeden z filarów III RP i uchodzi za jedną z najbardziej udanych reform ostatniego trzydziestolecia. Od tego momentu miasta uzyskały prawo do samodzielnego decydowania o kierunku i kształcie swojego rozwoju.


Wraz z przemianami w Polsce, zmieniało się także miasto Gdynia, które wymieniane jest pośród najlepszych przykładów polskiej samorządności. Według wielu, tempo zmian w naszym mieście od 1990 roku śmiało może konkurować z tym przedwojennym, legendarnym. W ciągu ponad trzydziestu lat samorządu w Gdyni powstały rozwiązania, z których możemy być szczególnie dumni i które sprawiają, że Gdynia to miejsce dobre do życia.


- Gdyńskie pomysły stawia się za wzór wielu rozwiązań, które czynią zwykłe życie lepszym i wygodniejszym. Mamy czyste powietrze, plaże i las na wyciągnięcie reki. Wysokiej jakości przestrzenie publiczne. Znakomity poziom wydarzeń kulturalnych i sportowych. Dobry i ekologiczny transport publiczny. Jesteśmy miastem czystym i zadbanym, pełnym kwiatów.

Pamiętamy o naszych seniorach, troszczymy się o najmłodszych, otaczamy wsparciem rodziny. Osoby niepełnosprawne korzystają z wielu uzgodnień. Nie mamy już wielkiego domu domu dziecka i możemy zmniejszać liczbę schronisk dla bezdomnych. Rozpoczęliśmy projekt "KLIMATyczne Centrum", który zmienia nasze otoczenie w Śródmieściu. Budujemy nowe parki, rewitalizujemy dzielnice. Działamy na rzecz środowiska naturalnego. Nie zapominamy o drogach, rowerach i infrastrukturze. Realizujemy inwestycje i duże projekty społeczne ze środków unijnych. Sprawy urzędowe załatwiamy też w sobotę i to jest standard, nie wyjątek. Biznes w Gdyni prężnie się rozwija. Dbamy o nasze dziedzictwo kulturowe. Mamy świetne szkoły i nauczycieli.

I mamy nas samych, zakochanych w swoim mieście i tak bardzo dumnych ze swojego miejsca na ziemi. Bez tej miłości, jakże czesto okazywanej pracą dla miasta, nie bylibyśmy dzisiaj wśród miast z jednym z najwyższych poziomów życia na świecie. Znamy wyzwania stojące przed Gdynią i wiemy, jak im sprostać

- podsumowywał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, podczas obchodów 30. lecia Samorządu w Gdyni w 2020 roku.



fot. Sławomir Okoń

W Gdyni nie zapominamy o tym, że samorząd to przede wszystkim wspólnota. To całość podjętych przez minione lata dążeń, wysiłków i marzeń. Kluczem do rozwoju miasta jest więc także oddawanie mieszkańcom i mieszkankom realnej przestrzeni do współdecydowania i działania. Gdynianie mają możliwość aktywnego rozwiązywania problemów w lokalnych wspólnotach. Mogą dokonywać zmian w miejskich przestrzeniach.
Wizję tą symbolicznie podkreśla wideoklip nagrany w 2020 roku, przy okazji 30. rocznicy powstania samorządu. Powstała wówcza specjalnie przygotowana, nowa aranżacją piosenki „Nauczmy się żyć obok siebie” autorstwa Zbigniewa Wodeckiego. W teledysku, stworzonym przez filmowców z Gdyńskiej Szkoły Filmowej, oprócz śpiewających utwór aktorów, wystąpiły także znane gdyńskie osobistości, przedstawiciele samorządu oraz mieszkańcy. Do projektu zostały zaproszone osoby, które przyszły na świat w maju 1990 roku.






O wybranych działaniach samorządu i gdyńskiej społeczności na przestrzeni ostatnich trzech dekad możemy przeczytać w specjalnym numerze miejskiego biuletynu „Ratusz”, wydanym 27 maja 2020 roku.


online

  • ikonaOpublikowano: 27.05.2022 15:28
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.05.2022 15:41
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona