Społeczeństwo

Gdynia Miastem Uczącym się… w domu!

Centrum Nauki EXPERYMENT zaprasza na

Centrum Nauki EXPERYMENT zaprasza na "Zdalny EXPERYMENT!" // fot. Centrum Nauki EXPERYMENT

Czas, który spędzamy w domach wiele osób poświęca na przeglądanie internetu. A skoro tak, warto odwiedzać te strony czy profile na portalach społecznościowych, na których znajdziemy informacje dla nas nowe, ciekawe i cenne. Gdynia – pierwsze polskie miasto w Światowej Sieci Miast Uczących Się UNESCO – przygotowała w sieci na najbliższy czas propozycje dla osób w każdym wieku. Dzięki zajęciom sportowym, poradom psychologicznym czy spektaklom teatralnym możemy zdobywać zupełnie nową wiedzę i docierać w miejsca, do których wcześniej było nam nie po drodze. Co najważniejsze – możemy robić to wszyscy razem, całkowicie za darmo i niezależnie od wieku. Zatem: zapraszamy!
 
Do Światowej Sieci Miast Uczących Się UNESCO Gdynia, jako pierwsze miasto w Polsce, została przyjęta w lipcu 2019. Agenda ONZ doceniła gdyńskie działania na rzecz stałego podnoszenia poziomu nauczania w szkołach (na wszystkich poziomach), ale też szerokiej oferty edukacji nieformalnej – tych wszystkich aktywności, które mieszkańcy mogą podejmować w czasie wolnym, by stale się rozwijać i nawiązywać nowe znajomości.

24 stycznia 2020, w ustanowionym przez UNESCO w 2018 roku Międzynarodowym Dniu Edukacji, po raz pierwszy spotkał się gdyński zespół czuwający nad realizacją w praktyce idei miasta uczącego się.

Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, przewodniczący gdyńskiego zespołu ds. miasta uczącego się: - Rozpoczęliśmy rozmowę o tym, jak wykorzystać potencjał miejskich instytucji, by gdynianki i gdynianie mieli szeroki dostęp do jak największej liczby ciekawych zajęć, wydarzeń odpowiadających ich oczekiwaniom. Nie spodziewaliśmy się, że tak szybko będziemy musieli wykorzystać jeden z kanałów, który wydał nam się co prawda ważny, ale nie kluczowy. Dziś bardzo gorąco apeluję do wszystkich razem i każdego z osobna: #zostanwdomu, a my – przedstawiciele miejskich instytucji zajmujących się kulturą, nauką, historią czy sportem sprawimy, że nie będzie to czas stracony. Czasem trzeba będzie się poruszać, czasem pogłówkować, czasem może trochę się ubrudzić – ale zawsze z poczuciem, że zrobiliśmy coś ciekawego, że nauczyliśmy się czegoś nowego. Zachęcam do zajrzenia na strony i profile gdyńskich instytucji. Czeka tam na Państwa wiele wartościowych propozycji.
 
W Gdyni w budowanie i rozwijanie oferty dla mieszkańców i z mieszkańcami zaangażowane są m.in. Laboratorium Innowacji Społecznych, Centrum Aktywności Seniora, Wydział Kultury Urzędu Miasta, Wydział Edukacji Urzędu Miasta, Biblioteka Gdynia, Centrum Nauki Experyment, Gdynia Rodzinna, Gdyńskie Centrum Sportu.

Wydział Kultury Urzędu Miasta
Gdy miejskie placówki kulturalne zostały zamknięte, Wydział Kultury we współpracy z gdyńskimi instytucjami przygotował wyjątkową ofertę kulturalną – dostępną online.
 
Inicjatywa pod hasłem „Kultura łączy siły" wystartowała pokazem filmowym „Matka" w reżyserii Łukasza Ostalskiego - absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Od 16 marca na Facebooku Gdynia Kulturalna oraz kanale YouTube Gdynia Kulturalna codziennie od godziny 18.00 pojawiają się kolejne propozycje nagrań związanych z kulturą, czy też psychologią. To zarówno nowe materiały, zrealizowane specjalnie na potrzeby inicjatywy „Kultura łączy siły", jak i archiwalne zapisy wydarzeń kulturalnych.

Wśród propozycji: przedstawienia Teatru Gdynia Główna, wielokrotnie nagradzane filmy absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej, koncert prosto z klubu Desdemona w ramach cyklu „Wolność Kosmos Improwizacja", wykłady z zakresu psychologii prowadzone przez prof. Tomasza Grzyba i Piotra Buckiego, warsztaty EkoGdynia (prawdziwa gratka dla miłośników ekologii.) Na najmłodszych czeka m.in. czytanie bajek i spektakl „Dzielny Kapitan Ahab” Teatru Gdynia Główna.



W kolejnym tygodniu planowane są emisje koncertów, oprowadzenie po wystawie Muzeum Miasta Gdyni, warsztaty tematyczne – i dużo, dużo więcej.

Partnerami projektu są: Gdyńskie Centrum Filmowe, Gdyńska Szkoła Filmowa, Teatr Gdynia Główna, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji, Gdyńska Szkoła Muzyczna, Fundacja 4 Sztuki
 
Gdynia Rodzinna
Wiele cennych rad i propozycji kreatywnego, rodzinnego spędzania czasu można znaleźć na facebookowym profilu Gdynia Rodzinna oraz na stronie Gdynia Rodzinna

Wydział Polityki Rodzinnej zaprasza na cykliczne spotkania online z ekspertami. Wśród gości byli już psycholog, psychiatra, położna i edukatorzy różnych dziedzin. Udzielają rzetelnej wiedzy i przekazują słowa wsparcia osobom pozostającym długotrwale w domach, podsuwają pomysły i pomagają w realizowaniu rodzinnych zajęć.

Powstał cykl bajek czytanych przez aktorów dla dzieci – od 23 marca, codziennie o godzinie 11.00, na facebookowym profilu Gdynia Rodzinna publikowany jest link do kolejnej bajki.



Udostępniane są linki do pomysłów na zabawy sportowe, plastyczne i do innych wyszukanych w sieci lub przygotowanych specjalnie dla Gdyni. Upowszechniana jest wiedza o funkcjonowaniu jednostek i instytucji, a także kontakty do specjalistów oferujących pomoc zdalną.

Gdynia Rodzinna na bieżąco monitoruje sytuację i reaguje na potrzeby gdyńskich rodzin, rozszerzając pomoc, rozpowszechniając uaktualnioną wiedzę i informację, starając się uspakajać mieszkańców, zachęcać do pozostania w domu i czasowej zmiany stylu życia.

Centrum Aktywności Seniora
By ułatwić gdyńskim seniorom wzajemne kontakty, ale też by podpowiedzieć, jak spędzać czas, gdy nie działają kluby seniora i Gdyński Uniwersytet Trzeciego Wieku, powstała grupa Gdyńscy Seniorzy - Wirtualnie

To miejsce, w którym seniorzy dzielą się informacjami o tym, gdzie można znaleźć bezpłatne e-booki i audiobooki, gdzie prowadzone się transmisje koncertów czy spektakli teatralnych lub które muzea udostępniły swoje zbiory w internecie. Tu można z sobą po prostu porozmawiać.

W grupie odbywają się wykłady specjalnie dla seniorów  - w najbliższych dniach będzie ich więcej, bo w formule online będą prowadzone niektóre z zajęć Centrum Aktywności Seniora. To prawdziwa gratka, bo będą mogli wziąć w nich udział wszyscy zainteresowani a nie tylko osoby, które zapisały się na nie na początku semestru.

Gdyńskie Centrum Sportu
W myśl zasady „w zdrowym ciele zdrowy duch” Gdyńskie Centrum Sportu zaprasza do aktywności… przed komputerem. Na profilu Gdyńskiego Centrum Sportu  oraz na stronie internetowej GCS znaleźć można krótkie filmy z zachętą do ćwiczeń. Tych kilka minut zabawy z instruktorką Moniką może być wstępem do prawdziwego, rodzinnego treningu.

Biblioteka Gdynia
Co czytać, gdy osiedlowa filia biblioteki nieczynna, a wszystkie zapasy na półce już wyczytane? Odpowiedzi na to pytanie nurtujące niejednego mola książkowego szukać należy na profilu Biblioteka Gdynia w cyklu #domowabiblioteka.

Znaleźć tu można stale powiększającą się liczbę podpowiedzi czego słuchać i co czytać. Pracownicy gdyńskiej biblioteki dzielą się informacjami o bazach darmowych audiobooków i e-booków, ale też polecają ciekawe słuchowiska i wydarzenia kulturalne.



Komu mało, powinien codziennie zaglądać na stronę gdynia.pl, gdzie pojawiają się „Depesze literackie" – a w nich jeszcze więcej dobrego.

Centrum Nauki Experyment
Czas w domu można wykorzystać na wiele sposobów - działając, odkrywając, tworząc. Pasjonaci takich aktywności powinni zaglądać na facebookowy profil Centrum Nauki Experyment. Centrum udostępnia tam materiały przygotowane z myślą o ciekawych świata: rodzinach, dorosłych oraz seniorach.

Są więc pomysły na to, jak twórczo wykorzystać dodatkowe godziny w domu, a nawet jak przeprowadzić prosty eksperyment.

W tym tygodniu rozpoczął się cykl „Zdalny EXPERYMENT!” W najbliższych tygodniach edukatorzy centrum będą prezentować krótkie filmy, w których pokażą i wyjaśnią ciekawe doświadczenia oraz eksperymenty.




Wydział Edukacji UM w Gdyni
Wydział Edukacji zachęca gdyńskie szkoły do dzielenia się swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami w zakresie nauczania zdalnego.

Zbiór przydatnych narzędzi do nauki online znajduje się w e-pokoju nauczycielskim. Dodatkowo, na profilu Gdynia Edukacyjna na fb, od 13 marca regularnie pojawiają się informacje o tym, jak można uczyć online. Część gdyńskich szkół podstawowych, dzięki wcześniejszemu udziałowi w projektach finansowanych ze środków unijnych, ma dostęp do platformy NUADU, o której więcej informacji można znaleźć tutaj

Laboratorium Innowacji Społecznych
Przystanie – miejsca sąsiedzkich spotkań, aktywności i integracji – są dla uczestników zamknięte, aktywnie działa facebookowy profil Przystań Gdynia

To tu animatorki Przystani dzielą się przepisami na zdrowe potrawy, które mogą podnieść tak potrzebną teraz odporność, podają przepisy na domowe środki czystości czy pomysły na aktywności pod hasłem „zrób to sam”. Warto też zaglądać na facebookowe grupy Przystani – i dzielić się swoimi sposobami na spędzenie czasu w domu, sąsiedzi inspirują się wzajemnie i wspierają na odległość.



Osoby w wieku 55+ może zainteresować bezpłatna, multimedialna aplikacja MEMO. Korzystanie z niej pomaga z jednej strony oswoić się z nowymi technologiami, z drugiej – rozwija pamięć. Składa się z trzech modułów: dzień (z ciekawymi informacjami np. o zdrowiu), pamiątki (dająca możliwość przechowywania np. zdjęć) i trening (ćwiczenia pobudzające działanie mózgu). Jest także świetnym sposobem na wspólne spędzania czasu wnuczków z dziadkami.

Wszystkie informacje o MEMO znaleźć można tutaj.

„Siłownia pamięci” to trening mózgu w wersji bardziej tradycyjnej. Ze strony internetowej można bezpłatnie pobrać i wydrukować zestawy różnorakich ćwiczeń. Każde poprzedzone jest instrukcją. Wśród propozycji: bingo, jaka to melodia, państwa miasta. W zależności od zadania, można wykonywać samodzielnie lub w parach.

  • ikonaOpublikowano: 25.03.2020 09:15
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.03.2020 10:25
  • ikonaZmodyfikował: Aleksandra Dylejko
ikona