Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Społeczeństwo

Gdynia – niebieska dla autyzmu!

Na zakończenie marszu przygotowano kilkugodzinną imprezę przy InfoBoksie, na scenie Michał Guć - wiceprezydent Gdyni ds. innowacji i Szymon Jachimek - znany kabareciarz, który poprowadził wydarzenie, fot. Kamil Złoch

Na zakończenie marszu przygotowano kilkugodzinną imprezę przy InfoBoksie, na scenie Michał Guć - wiceprezydent Gdyni ds. innowacji i Szymon Jachimek - znany kabareciarz, który poprowadził wydarzenie, fot. Kamil Złoch

Wszyscy wiemy, w myśl przewodniego hasła, że „autyzm się zdarza”. O to, żeby coraz więcej osób było świadomych, czym jest i z czym zmagają się sami autyści oraz ich rodziny dbamy co roku z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie. Ulicami Gdyni w sobotnie południe przeszedł niebieski marsz, a w nim m.in. aktor Bartłomiej Topa czy kabareciarz Szymon Jachimek.

Zaburzenie, które zamyka ludzi w ich wewnętrznym świecie i utrudnia budowanie zwyczajnych relacji już dawno przestało być tematem tabu. Kiedyś mówiono o nich, że są „dziwni” i „wycofani”, dziś przede wszystkim próbuje się ich zrozumieć. O autyzmie zaczęto mówić publicznie, a osoby z autyzmem mogą liczyć na coraz większe wsparcie w społeczeństwie.

To zasługa intensywnej pracy, którą wykonujemy także w lokalnej skali - w tym i w Gdyni. Co roku obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie, który skupia się przede wszystkim na tych, którzy z zaburzeniem... nie mają nic wspólnego. Do przestrzeni publicznej przebija się przy tej okazji łatwo dostępna wiedza o tym, czym tak naprawdę jest autyzm.

- Już po raz czwarty odbywa się w Gdyni marsz, który zgromadził ogromną liczbę uczestników. Ubrani na niebiesko pokazują solidarność z osobami z autyzmem. To bardzo ważne, bo tak naprawdę wsparcie dla osób z autyzmem potrzebne jest nie tylko w tym jednym dniu, ale przez 365 dni w roku. I takie wsparcie gdynianom z autyzmem będziemy zapewniać - mówił Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.



Gdyńska odsłona tego dnia w sobotnie południe przybrała formę marszu. Nie byle jakiego, bo niebieskiego (symboliczny kolor autystów) i w doborowej obsadzie – oprócz przedstawicieli miasta, Fundacji Niebieski Szlak i społeczności Zespołu Szkół Specjalnych nr 17 pojawili się także znany aktor Bartłomiej Topa i artysta kabaretowy Szymon Jachimek. Do marszu przygrywali muzycy z Orkiestry Morskiego Oddziału Granicznej. Wszystko po to, by zwrócić jak największą uwagę na problem autyzmu, który może dotknąć praktycznie każdej rodziny.

- Jesteśmy tu po to, żeby powiedzieć o tym, że nasze potrzeby są ważne. Mówię nasze, bo każdy z nas jest jakoś dotknięty. Nie chcę tego oddzielać, wszyscy potrzebujemy pomocy i wsparcia i właśnie o to prosimy. Akurat Urszula i jej Fundacja Niebieski Szlak robią to w bardzo konkretny sposób - mówił Bartłomiej Topa, znany aktor.

To nie wszystko – marsz spod Urzędu Miasta dotarł do gdyńskiego InfoBoksu, gdzie na uczestników czekał kilkugodzinny program. Na miejscu można było zaczerpnąć merytorycznych informacji o autyzmie w specjalnych punktach konsultacyjnych, gdzie dyżurowali terapeuci, psychologowie czy rodzice dzieci cierpiących na to zaburzenie. To także zajęcia plastyczne adresowane do najmłodszych i rozbudowana część artystyczna. Na scenie wystąpiły zespoły wokalne i taneczne ze szkół i przedszkoli, zorganizowano też koncert zespołu NOX i pojawiły się dodatkowe atrakcje.

Na sam koniec budynek InfoBoksu doczekał się symbolicznego, niebieskiego podświetlenia w geście solidarności z autystami i ich rodzinami.

Światowe Dni Wiedzy na Temat Autyzmu wypadają dokładnie 2 kwietnia, jednak w całej Polsce i na świecie wydarzenia poświęcone temu tematowi odbywają się na przestrzeni całego miesiąca. To przede wszystkim warsztaty, konferencje, zajęcia i spotkania, gdzie specjaliści w temacie autyzmu dzielą się swoją wiedzą ze społeczeństwem. Niektóre źródła szacują, że w Polsce autyzm może dotyczyć nawet ponad 30 000 osób. Diagnozuje się go u dzieci, ale także u osób dorosłych. Wcześniej mówiono, że w większości przypadków dotyczy chłopców, jednak dziś specjaliści twierdzą, że u dziewcząt bywa trudniejszy do bezpośredniego zdiagnozowania.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 06.04.2019 17:10
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.04.2019 13:12
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona