Społeczeństwo

Gdynia uczci bohaterów Sierpnia '80

Zdjęcie z ubiegłorocznych gdyńskich uroczystości upamiętniających wydarzenia Sierpnia '80 // fot. Kamil Jasiński

Zdjęcie z ubiegłorocznych gdyńskich uroczystości upamiętniających wydarzenia Sierpnia '80 // fot. Kamil Jasiński

Zbliża 39. rocznica zakończenia strajków sierpniowych 1980 roku i podpisania Porozumień Sierpniowych. Gdynia chce przypomnieć o tamtych dniach i ich bohaterach. Z tej okazji 30 i 31 sierpnia odbędą się miejskie obchody upamiętniające wydarzenia Sierpnia '80.
 
To były przełomowe chwile dla historii Polski. Przystąpienie do strajków wymagało dużej odwagi. Szczególnie w Gdyni, której mieszkańcy wciąż pamiętali, że 10 lat wcześniej, pod bramą stoczni, strzelano do robotników. Wydarzenia sierpnia ’80 zapoczątkowały zmiany, które w ciągu kilku następnych lat przyniosły upadek PRL-u, a nasze państwo ponownie było wolne i suwerenne.
 
Chcemy ożywić tradycje Sierpnia ’80 i przywrócić pamięć o naszym gdyńskim dziedzictwie, które było niezmiernie ważne. Podczas obchodów Stocznia Gdańska jest wysuwana na pierwszy plan. Jednak był taki moment, kiedy 16 sierpnia to Gdynia przejęła główny ciężar utrzymania strajku i jego kontynuowania. To tutaj zrodziła się idea utworzenia wspólnego Komitetu Strajkowego – mówi Andrzej Kołodziej, prezes Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna i działacz Solidarności.


 
W Gdyni odbędą się dwudniowe uroczystości upamiętniające tamte dni i ich bohaterów. Obchody rozpoczną się 30 sierpnia o godz. 16.00. Wtedy pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70, niedaleko stacji SKM Gdynia Stocznia, złożone zostaną wieńce i wiązanki kwiatów. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą do sali koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia (ul. Rotterdamska 9), gdzie zaplanowano dalszą część wydarzenia. Tam o godz. 16.30 odbędzie się uroczysta gala, podczas której wręczone zostaną odznaczenia „Bohaterom Sierpnia '80 Gdynia”. Są one przyznawane osobom, które wyróżniły się podczas wydarzeń z 1980 roku i miały odwagę walczyć o wolność. To wyraz szacunku, pamięci i wdzięczności za to, co uczynili. W tym roku odznaczenia otrzyma około 90 cichych bohaterów. Dołączą oni do grona ponad 700 osób uhonorowanych w ten sposób w ubiegłych latach.
 
Nie pytamy tych ludzi, jakie mają poglądy czy skąd pochodzą. Każdy, kto miał wtedy odwagę uczestniczyć w tym zrywie wolnościowym, jest honorowany tak samo – podkreśla Kołodziej.
 
Galę uświetni występ Wiesława Wodyka – uczestnika strajku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w sierpniu 1980 roku. Ten krótki akcent muzyczny przypomni tamte dni. A to dlatego, że wykona on oryginalne piosenki, które można było usłyszeć w czasie trwania strajku. Podczas uroczystości zaprezentowany zostanie również kolejny, już siódmy, tom wydawniczego cyklu „Ludzie Sierpnia '80 w Gdyni”. To album ze wspomnieniami uczestników sierpniowych strajków i pokazujący ich sylwetki oraz otoczenie i rzeczywistość  lat 80. W tym roku książka będzie poświęcona w całości kobietom. Mówi o tym już sam jej tytuł – „Kobiety Solidarności”. Opisano tam 77 relacji pań, które działały dla odzyskania niepodległości wspierając innych, bądź działając bezpośrednio. Część z tych dzielnych kobiet będzie obecna podczas uroczystości. Książkę opracowała Małgorzata Zwiercan.
 
31 sierpnia odbędzie się druga część obchodów. O godz. 9.00 pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70 na placu Wolnej Polski (przy Urzędzie Miasta Gdyni) zostaną złożone kwiaty. 

Uroczystości związane z 39. rocznicą Sierpnia '80 organizują: miasto Gdynia oraz Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna.

  • ikonaOpublikowano: 27.08.2019 12:57
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.08.2019 13:40
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona