Społeczeństwo

Gdyńska Rada ds. Seniorów spotkała się po raz pierwszy w tej kadencji

Gdyńska Rada ds. Seniorów, która spotkała się po raz pierwszy w nowym składzie//fot. Agata Gołąbek-Polus

Gdyńska Rada ds. Seniorów, która spotkała się po raz pierwszy w nowym składzie//fot. Agata Gołąbek-Polus

Doradzają władzom miasta jak kształtować politykę senioralną. Analizują potrzeby osób starszych w naszym mieście. Mowa o Gdyńskiej Radzie ds. Seniorów, która spotkała się po raz pierwszy w nowym składzie.

Spotkanie odbyło się w czwartek 10 czerwca. Rozpoczynający szóstą kadencję organ, funkcjonujący w Gdyni od 17 lat, skupia osoby, związane ze środowiskiem seniorów i pomaga w opracowywaniu rozwiązań, poprawiających jakość życia najstarszych mieszkańców. Warto dodać, że Gdynia była pierwszym miastem, które powołało taką grupę.

– Dziękuję za dotychczasową pracę doświadczonym członkom Rady, którzy kończą już swoją misję. Z kolei tych, którzy dopiero te działania na rzecz seniorów rozpoczynają lub będą je kontynuować chciałabym serdecznie powitać. Jestem przekonany, że przed nami bardzo pracowity, ale także owocny czas. Podczas kolejnych spotkań będziemy dyskutować o bieżących oczekiwaniach seniorek i seniorów, przede wszystkim pod kątem powrotu do dobrostanu sprzed pandemii – mówił w trakcie inauguracji Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Podczas spotkania nastąpiło uroczyste wręczenie powołań nowym członkom Rady. Podziękowania za dotychczasową pracę na rzecz seniorów odebrali natomiast ustępujący członkowie: Jadwiga Filipczyk, Danuta Labudda, Jerzy Szwonka oraz Roman Rychter.

Nowa Rada, licząca dziewięcioro członków została powołana przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka na trzyletnią kadencję. W jej skład wchodzą m.in. przedstawiciele prezydenta Gdyni: Michał Guć - wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, który pełni jednocześnie funkcję przewodniczącego rady, Bożena Zglińska – dyrektorka Centrum Aktywności Seniora, Katarzyna Stec - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni i Anna Melki - dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia. Pozostałe osoby to przedstawiciele organizacji i środowisk działających na rzecz seniorów: Jadwiga Bieniecka – członkini samorządu studentów GUTW, Jadwiga Gierszewska – również samorząd GUTW, Jadwiga Michałowska - Polski Komitet Pomocy Społecznej, Mirosław Janikowski – Związek Żołnierzy Wojska Polskiego i Kordian Kulaszewicz – prezes fundacji „Adaptacja”.

Po uroczystym wręczeniu nominacji dyrektorka Centrum Aktywności Seniora, Bożena Zglińska podsumowała minioną kadencję. – To był trudny czas, zdominowany przez pandemię koronawirusa, która zamknęła nas w domach i zabrała możliwość osobistych spotkań. Pomimo tego uważam, że udało nam się zdziałać bardzo wiele, przede wszystkim dbaliśmy o to, by podtrzymywać kontakt z seniorami. Od początku pandemii nasi pracownicy skontaktowali się z podopiecznymi 106 929 razy. To była bardzo trudna i wymagająca praca naszego niewielkiego zespołu, ale myślę, że dzięki takiemu zaangażowaniu nikt z naszych podopiecznych nie poczuł się osamotniony, czy pozostawiony sam na sam ze swoim problemem.

Bożena Zglińska dodała także, że zaangażowanie zespołu zostało docenione i dzięki prowadzonym przez CAS działaniom gdyński samorząd otrzymał dwie nagrody: pierwsza z nich została przyznana w konkursie organizowanym przez Kongres Współpracy Transgranicznej LUBLIN 2020 w kategorii Pomoc Społeczna za praktykę „Dzień dobry, dzwonię z CAS...”. Druga to wyróżnienie w konkursie Innowacyjny Samorząd, przyznane za telefon wsparcia, prowadzony przez Centrum Aktywności Seniora.

– Chciałabym zaprosić Państwa do stałej współpracy z Gdyńskim Centrum Zdrowia. Słyszę, że mają Państwo całą masę ciekawych pomysłów, na to, jak usprawnić życie seniorów i seniorek. GCZ pracuje nad szeregiem kompleksowych rozwiązań. Obecnie trwają prace związane z tworzeniem Gdyńskiej Strategii Zdrowia na najbliższe pięć lat. Strategia dotyczy wielu obszarów bezpośrednio oddziałujących na poprawę stanu zdrowia mieszkańców naszego miasta. W związku z tym zachęcam Państwa do współpracy w zakresie jej tworzenia, Państwa głos będzie niezwykle ważny – mówiła Anna Melki, dyrektorka Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

Głos zabrały także przedstawicielki organizacji, działających na rzecz seniorów. – Seniorki i seniorzy zaczepiają mnie i mówią o swoich potrzebach. Na pierwszy plan wysuwają się te, związane z potrzebą kontaktu i spotkań, ale nie brakuje także tych, mówiących o lokalnych sprawach, takich jak niewystarczająca ilość ławek w niektórych dzielnicach – mówiła Jadwiga Gierszewska.

Podczas spotkania pojawił się także temat powstającego Centrum Nowoczesnego Seniora. – Warto wspomnieć o postępach w pracach nad Centrum Seniora. Prace są na etapie koncepcyjnym, wyłoniliśmy projektanta, który tworzy koncepcję, we współpracy z seniorami, przyszłymi użytkownikami. To oni najlepiej wiedzą czego im potrzeba – wyjaśniał Michał Guć. – Planujemy rozpoczęcie realizacji tej inwestycji w przyszłym roku.

Podczas kolejnego spotkania członkowie będą pracować nad konkretnymi rozwiązaniami, poprawiającymi i usprawniającymi życie seniorów.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 12.06.2021 11:21
  • ikona

    Autor: Agata Gołąbek- Polus (a.golabek-polus@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.06.2021 12:50
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona