Społeczeństwo

Integracja i rozwój zainteresowań w SPOT Mikołaj Alternative

Grupa osób na pomoście

SPOT Mikołaj Alternative organizuje m.in. wakacyjne wyjazdy// fot. Archiwum SPOT Mikołaj Alternative

W działającym w Gdyni Chyloni SPOT Mikołaj Alternative na co dzień przebywają dzieci w wieku od 7 do 19 lat. Z myślą o nich przygotowana została szeroka oferta zajęć, które wybierają samodzielnie, według swoich zainteresowań. Mogą realizować swoje pasje m.in. podczas warsztatów artystycznych czy tworząc muzykę w studio nagrań. W SPOT dzieje się dużo, a dodatkowo kadra dba o to, aby działalność związana ze wsparciem terapeutycznym obejmowała całe rodziny.

- Gdyńskie SPOT-y stanowią nieodłączna część systemu wsparcia dzieci i młodzieży w naszym mieście – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Dzięki rozbudowanej sieci placówek z możliwości popołudniowego pobytu w nich korzystać mogą młodzi mieszkańcy praktycznie każdej dzielnicy naszego miasta. Pobyt w SPOT to nie tylko możliwość spędzania wolnego czasu czy integracji, ale także pomoc w codziennej nauce i, w razie potrzeby, dostęp do pomocy terapeutycznej.

Stowarzyszenie Świętego Mikołaja Biskupa
, pod które podlega SPOT Mikołaj Alternative, działa od 13 lat. Jego ideą od początku było przede wszystkim wsparcie osób z Gdyni Chyloni i okolic.

- Przykładem dla nas było Stowarzyszenie Świętego Filipa Nereusza z Rudy Śląskiej, gdzie superwizorką była pani psycholog z Gdyni, Ola Karasowska. Zainspirowana ich działalnością stwierdziła, że dobrze byłoby stworzyć tutaj coś podobnego – tłumaczy Szymon Banaszczyk, koordynator zespołu. - Członkowie Stowarzyszenia przyjechali tutaj, aby przeprowadzić warsztaty dla osób, które chciałyby się zaangażować w nową działalność. Wśród nich był m.in. proboszcz parafii pw. Świętego Mikołaja w Gdyni, ksiądz Jacek Socha. Uczestnicy zajęć w gronie kilkunastu osób postanowili założyć stowarzyszenie. Z początku była to świetlica socjoterapeutyczna, do której dołączył następnie Klub Seniora i Klub Młodzieżowy.

Wraz z biegiem czasu rozszerzała się oferta wsparcia. Powstał m.in. Klub Rodzica wspierający w przypadku trudności wychowawczych itp., Klub Akceptacja dedykowany rodzicom dzieci dotkniętych niepełnosprawnościami czy placówka wsparcia dziennego, która dziś funkcjonuje pod nazwą SPOT Mikołaj Alternative. Działa on przez 5 dni w tygodniu oferując zajęcia dla młodszych i starszych dzieci.

- Wieloletnia współpraca z rodzicami pokazała nam, że fajnie byłoby także spróbować dać im pracę. Stąd powstał pomysł na założenie Spółdzielni Socjalnej „Dobre Miejsce”, która zajmuje się cateringiem, gastronomią, a także prowadzi food truck, który stoi przy siedzibie stowarzyszenia – podkreśla koordynator zespołu.
Grupa osób pozująca do zdjęcia
Kadra SPOT (od lewej): Wioleta Kubiak, wychowawca grupy młodszej; Patrycja Surma, wychowawca grupy starszej; Szymon Banaszczyk, koordynator zespołu; Joanna Lewandowska, wychowawca grupy najstarszej; Anna Matłosz, koordynator ds. rodzin; Martyna Pniewska, streetworker oraz Magda Świątek-Brzezińska, wychowawca grupy najmłodszej// fot. Archiwum MOPS Gdynia

Pomoc w nauce , terapia, klub muzyczny i … profesjonalne studio nagrań   

Co na co dzień dzieje się w SPOT Mikołaj Alternative? Zajęcia odbywają się popołudniami, w czterech grupach, dla których organizowane są przede wszystkim zajęcia socjoterapeutyczne (dwa razy w tygodniu), pomoc w nauce szkolnej, a także aktywności sportowe, artystyczne, w tym teatralne czy muzyczne.
- Wyszło to z inicjatywy młodzieży. Rozmawialiśmy o tym, że chcielibyśmy mieć przestrzeń, w której moglibyśmy zachęcać młodych ludzi z dzielnicy do tego, aby mogli się realizować pod kątem rozwoju talentów. Chcieliśmy także stworzyć alternatywę do spędzenia wolnego czasu w konstruktywny sposób, zahaczając nieco o profilaktykę uzależnień. Chcieliśmy, żeby było to miejsce, w którym dzieci będą mogły spędzać ze sobą czas w formule eventu muzycznego czy kawiarenki – objaśnia Joanna Lewandowska, wychowawca najstarszej grupy. – Z inicjatywy Klubu Muzycznego powstało studio nagrań, które w tej chwili działa bardzo fajnie. Młodzież inspiruje się różnymi artystami, ale też tworzy coś własnego – pisze teksty, muzykę. Można powiedzieć, że jest to taka kuźnia talentów.
Działania w Mikołaj Aternative prowadzone są metodą modułową, według zainteresowań uczestników, którzy wybierają interesujące ich zajęcia. Każdego dnia przewidziany jest czas naukę, odpoczynek oraz ciepły posiłek.
- Naszą specyfiką jest także to, że bardzo intensywnie pracujemy z całymi rodzinami – podkreśla Szymon Banaszczyk. – Nie próbujemy tworzyć miejsca idealnego, oderwanego od rzeczywistości, które sprawia, że dziecko fajnie spędza tutaj czas, a potem wraca do domu i ma wrażenie, że są to dwa zupełnie inne światy. Robimy dużo większych spotkań rodzinnych, ale także tych mniejszych, na które zapraszamy dwie, trzy rodziny i proponujemy im różne aktywności. Z jednej strony jest to takie modelowanie zachowań, z drugiej pokazanie, że czas wolny spędzać można w trochę inny sposób.
Jedno ze wspomnianych spotkań rodzinnych odbyło się w ubiegłym tygodniu. Do dyspozycji uczestników pozostawała kawiarenka, planszówki oraz sala z zabawami dla najmłodszych.

Grupa osób przy grze planszowej
W trakcie spotkania uczestnicy mogli m.in. spędzić czas przy grach planszowych// fot. Archiwum MOPS Gdynia

- Trafiłam tutaj przez koleżankę i jestem już cztery lata – mówi pani Agnieszka, jedna z mam udzielających się w Klubie Rodzica. – Doceniam to, że można wyrwać się ze swojej codzienności, wyjść z domu, przyjść tutaj i podzielić się różnymi spostrzeżeniami, zapytać się o coś niekiedy bardziej doświadczonych koleżanek.


Dzieje się w Mikołaj Alternative

Wśród przedsięwzięć SPOT realizowanych w bieżącym roku znalazły się m.in. Międzykulturowy Spacer z grupą uchodźców z Ukrainy czy festyn charytatywny. Dodatkowo w grupach starszych narodził się pomysł przeprowadzenia szkolenia na animatorów. To jednak nie koniec aktywności Mikołaj Alternative.

- Czymś, na co zawsze czekamy jest wyjazd wakacyjny. Organizujemy kolonie, w których zwykle uczestniczy większość naszych wychowanków. W różnych miejscach Polski spędzamy 10 dni. Po nich często widać bardzo duży progres w pracy – zaznacza koordynator zespołu SPOT. – Ogromnym sukcesem, według mnie, było to, że w tym roku, dodatkowo zaproponowaliśmy najstarszej grupie udział w Slot Art. Festival. Udali się tam jako wolontariusze. W ramach festiwalu odbywało się mnóstwo warsztatów, w tym rozwojowych. Odnieśliśmy wrażenie, że było to pokazanie zupełnie innego świata. Młodzież była naprawdę zachwycona tym, jak ludzie się do siebie zwracają, jak bardzo są uważni, jaką dają przestrzeń, czego można się nauczyć. Już planowali co zrobią za rok, kiedy tam wrócą.

Informacje o bieżącej działalności SPOT znaleźć można na stronie internetowej https://bpmikolaj.pl/ oraz facebookowym profilu Stowarzyszenia.

  • ikonaOpublikowano: 27.10.2022 10:22
  • ikona

    Autor: Alicja Choinka (a.choinka@mopsgdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.10.2022 12:42
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona