Społeczeństwo

Jak spędzić #LatoWGdyni?

Jak spędzić tegoroczne lato w Gdyni? Sprawdź atrakcje i wydarzenia zaplanowane na czerwiec, lipiec i sierpień 2020 roku!

Jak spędzić tegoroczne lato w Gdyni? Sprawdź atrakcje i wydarzenia zaplanowane na czerwiec, lipiec i sierpień 2020 roku!

Lato zaczyna się #wGdyni! W najbliższych tygodniach przygotowaliśmy dla Was szereg atrakcji, które sprawią, że niezależnie od pogody, w "mieście z morza i marzeń" nikt nie będzie się nudził! Sprawdźcie zajęcia przeznaczone dla dzieci i młodzieży, dorosłych, a także dla całych rodzin! 

- Plenerowe pokazy filmowe, spektakle teatralne, wystawy, warsztaty i wykłady, ale także rekreacyjne spacery krajoznawczo-historyczne czy zajęcia sportowe na plaży. W letniej ofercie Gdyni każdy znajdzie coś dla siebie. Co ważne, organizatorzy wszystkich wydarzeń zobowiązani są do przeprowadzenia ich z zachowaniem obowiązujących rygorów bezpieczeństwa
- zapewnia Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. - Nie zapominamy o dzieciach i młodzieży spędzającej wakacje w mieście. Zachęcamy do udziału w zajęciach i półkoloniach organizowanych na terenie gdyńskich szkół oraz Młodzieżowego Domu Kultury, dofinansowanych ze środków miasta - dodaje.

Zajęcia oraz półkolonie dla dzieci i młodzieży

Zajęcia dla dzieci i młodzieży podczas wakacji letnich w 2020 r. organizuje 5 gdyńskich szkół oraz Młodzieżowy Dom Kultury. Ich oferta obejmuje zajęcia sportowe, rekreacyjno-turystyczne, informatyczne i taneczne. Niektóre z nich już się zaczęły, a niektóre można się jeszcze zapisywać.
W tym roku miasto przeznaczyło na „Akcję Lato” ponad 98 000 zł i planuje nią objąć ok. 460 uczniów.

  • Zespół Wczesnej Edukacji nr 1, ul. Wiczlińska 33, tel. 58 629 06 48, sekretariat@zwe1.edu.gdynia.pl
    • 29.06-15.07.2020- półkolonie- wypoczynek (zapisy zakończone).
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8, ul. Wiczlińska 93, tel. 58 624 15 64, sekretariat@zso8gdynia.pl;
    • 29.06 - 3.07.2020, 13.07-17.07.2020; 27.07-31.07.2020 - zajęcia sportowe, gry i zabawy, zajęcia w Sali komputerowej,
    • 29.06 - 03.07.2020 - półkolonie-zajęcia z robotyki, kodowanie, gry i zabawy ruchowe (zapisy zakończone)
    • 29.06 - 03.07.2020- zajecia sportowe i rekreacyjno- turystyczne, gry i zabawy ruchowe, spacery, zajęcia manualne z zakresu ceramiki. (zapisy zakończone)
  • Szkoła Podstawowa nr 29, ul. Piotra Ściegiennego 8, tel. 58 623 12 44 wew. 23, sekretariat@sp29.edu.gdynia.pl;
    • 06.07 - 17.07.2020 - półkolonie spotowo-rekreacyjno-turystyczne, 
  • Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Grabowo  2, tel. 58 698 63 02, biuro@mdk.gdynia.pl; Zajęcia zaplanowano od 29.06 do 17.07.2020
    • Joga o poranku,
    • Taniec ulicy- funky street jazz, 
    • Taniec towarzyski,
    • Latin Girls, 
  • Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy nr 1, ul. Płk. Stanisława Dąbka 277, tel. 58 625 48 55, sosw1@sosw1.eu;
    • 29.06 - 3.07.2020 - półkolonie- wypoczynek (zapisy zakończone)
  • Zespół Szkół Specjalnych nr 17, ul Witomińska 25/27, tel. 58 661 47 57, sekretariat@zss17.org
    • 27.07 - 31.07.2020; 03.08 - 07.08.2020 - półkolonie- wypoczynek. 
----------------
  • Filmowe wakacje. Półkolonie w Gdyńskim Centrum Filmowym
Uczestnicy Kinowych Wakacji w Gdyńskim Centrum Filmowym będą mogli zajrzeć do teatralnych i muzealnych kulis, stanąć za filmową kamerą albo… zorganizować własny filmowy festiwal! Tygodniowe półkolonie dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat odbędą się aż w sześciu terminach, w lipcu i sierpniu 2020 roku.

Oferta jest dostępna w dwóch wersjach tematycznych: filmowej oraz kulturalnej. Uczestnicy Wakacji Filmowych wspólnie stworzą krótki film, który zaprezentują podczas zorganizowanego własnymi siłami „festiwalu filmowego”. Z kolei dzieci, które wezmą udział w Wakacjach Kulturalnych, poznają bliżej ofertę kulturalną Gdyni, a najważniejszym nstytucjom kultury w mieście przyjrzą się od kulis. Odwiedzą takie miejsca jak Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni, Gdyńskie Centrum Filmowe, Teatr Muzyczny w Gdyni oraz Centrum Eksperyment.

Organizatorzy zapewniają dzieciom wykwalifikowaną kadrę prowadzących warsztaty oraz opiekunów kolonijnych. Każdego dnia przewidziany jest ciepły posiłek. Gdyńskie Centrum Filmowe prowadzi zajęcia w formie półkolonii już od 2018 roku, zarówno podczas ferii zimowych, jak i letnich wakacji. Pierwszy turnus rozpoczyna się już 13 lipca. Zapisy prowadzone są telefonicznie bądź pocztą elektroniczną: 58 621 15 09, polkolonie@gcf.org.pl. Cena: 799 złotych. Liczba uczestników jednego turnusu: 15 osób.

  • Halo animacje na wakacje - półkolonie dla dzieci 5+
Halo Kultura w Gdyni zaprasza na półkolonie dla dzieci w kategorii wiekowej 5+.
W programie (w każdym tygodniu inne atrakcje): zajęcia cyrkowe, warsztaty w pracowni fotograficznej, laboratorium małego naukowca, tworzenie wakacyjnej torby, zajęcia z elementami arteterapii, warsztaty plastyczne z artystami, zajęcia rekreacyjno-sportowe na świeżym powietrzu, zabawy integracyjne, zajęcia muzyczne, warsztaty filmowe czy minigolf.
Zajęcia realizowane będą w pracowniach Halo Kultury oraz w plenerze. Dzieci będą pracować w małych, stałych grupach z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Terminy: I – 6-10 lipca, II – 13-17 lipca, III – 3-7 sierpnia, IV- 10-14 sierpnia, V- 24-28 sierpnia.

Miejsce: Halo Kultura (ul. Jana z Kolna 37/53, 81-355 Gdynia)
Opieka od 7:30 do 15:30, z możliwością wydłużenia czasu odbioru.
Cena : 500 zł/tydzień (cena obejmuje: wyżywienie, ubezpieczenie NNW, opiekę wykwalifikowanej kadry, warsztaty, wycieczki, wszystkie materiały niezbędne do pracy oraz zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych)

Zapisy oraz kontakt: halokolonie@gmail.com lub biuro@halokultura.org, tel. 602 879 984. Liczba miejsc ograniczona. 

  • Półkolonie w TuBazie
Obóz letni w TuBazie można opisać trzema słowami: kodowanie, projektowanie i budowanie. Podczas intensywnego tygodniowego wydarzenia grupa studentów pod okiem doświadczonych tutorów będzie badać granice projektowania parametrycznego, cyfrowych fabrykacji, i budować prototyp. Zapraszamy do FabLab Trójmiasto na tygodniowy intensywny trening i świetną zabawę. Wydarzenie jest otwarte dla studentów architektury, projektantów i młodych profesjonalistów, którzy chcą nadążyć za najnowszymi technologiami doborowym towarzystwie.

Projektowanie parametryczne i cyfrowe fabrykacje są metodami powszechnie uznawanymi, stosowanymi przez największe firmy architektoniczne, umożliwiającymi budowanie chudego, świadomego i zrównoważonego budownictwa. FAW (Fundacja Architektury Współczesnej) zorganizował dotychczas 10 szkół letnich i zimowych. Zapraszamy na VI edycję!

Wstępne zapisy: https://forms.gle/ycNFiv2VKiJtH4xaA
Więcej informacji: apsummerschool.com

  • Półkolonie z Malu i Gdyńską Szkołą Społeczną
Półkolonie z Malu to oferta skierowana do dzieci i młodzieży, która chce twórczo spędzić czas wakacji i przeżyć niesamowicie inspirującą przygodę. Zajęcia i warsztaty organizowane są we współpracy z Gdyńską Szkołą Społeczną. Odbędą się one w trzech terminach: 6-10 lipca, 27-31 lipca oraz 3-7 sierpnia, w godzinach 8.00 – 16.00 (grupy 7-12 lat) i 9.00 – 17.00 (grupa 13-18 lat).

Programy: 
  • Śpiewaj i Tańcz z Malu – 7-12 lat - warsztaty wokalno-taneczne,
  • Śpiewaj z Malu - 13-18 lat - warsztaty wokalne z elementami homerecordingu,
  • Twórz z Malu - 7-12 lat - warsztaty plastyczne.
Adres: Gdyńska Szkoła Społeczna (ul. Kapitańska 37, 81-249 Gdynia) 
Więcej szczegółów na stronie www.malu.edu.pl.

Lato 2020 zaczyna się #wGdyni!  

Wszystkie zaplanowane atrakcje możecie śledzić w uzupełnianym na bieżąco Kalendarzu imprez, dostępnym pod adresem https://www.gdynia.pl/kalendarz.


Kinowe Lato w Gdyńskim Centrum Filmowym

Bezpiecznie i kameralnie, przez siedem dni w tygodniu, można oglądać filmy na dużym ekranie w Gdyńskim Centrum Filmowym. Po blisko trzymiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią Kino Studyjne GCF sprawnie powróciło do regularnej działalności. W repertuarze nie brakuje premier, są też powroty do głośnych tytułów. Powstało kino plenerowe, w którym tego lata za darmo można zobaczyć między innymi filmy z Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz amerykańską filmową klasykę. 

Kino Studyjne GCF jest ponownie otwarte od 6 czerwca, czyli od pierwszego terminu, w jakim kina i teatry mogły wznowić działalność w ramach kolejnego etapu rozmrażania gospodarki i życia społecznego. Do tego, by zapewnić widzom bezpieczne i komfortowe warunki oglądania filmów, dobrze się tu przygotowano. Zgodnie z wymogami sanitarnymi znacznie zmniejszono liczbę osób, które mogą jednocześnie przebywać na sali kinowej. Widzów, a także pracowników Gdyńskiego Centrum Filmowego, obowiązuje konieczność dezynfekcji rąk oraz noszenia maseczki osłaniającej nos i usta. Trzeba także pamiętać o bezpiecznym dystansie społecznym, o czym przypominają informacje rozmieszczone w wielu punktach budynku. Przerwy pomiędzy seansami są dłuższe niż kiedyś, dzięki czemu w tym samym czasie i miejscu nie gromadzi się zbyt dużo osób. Obsługa ma z kolei czas na wietrzenie sal kinowych oraz dezynfekcję klamek, poręczy schodów czy przycisków w windach.

Wyjdź z domu! #chodźdokina

Kino Studyjne GCF zaprasza widzów codziennie, już od przedpołudnia. Kasa jest czynna na pół godziny przed pierwszym seansem. Każdego dnia w repertuarze jest około dziesięciu, dwunastu tytułów. Już od pierwszych dni wznowionej działalności nie zabrakło pokazów przedpremierowych filmów, które długo czekały na możliwość pokazania ich w kinach, takich jak „Zdrajca”, „Nasz czas”, „Pojedynek na głosy”. Wróciły też filmy, prezentowane wcześniej, tuż przed zamknięciem, między innymi „Prawda” czy „Sala samobójców. Hejter”. Powodzeniem cieszą się hity sezonu, takie jak „Parasite” i „Dżentelmeni”. Kalendarz nadchodzących premier przewiduje co tydzień kilka nowych tytułów. Aktualny repertuar dostępny jest na stronie www.gcf.org.pl.

Do repertuaru powrócił również popularny wśród stałych widzów cykl dokumentalny „Sztuka w Centrum”, prezentujący filmy poświęcone wybitnym malarzom i ich twórczości. Są one poświęcone wybranych artystom, prezentując ich prace zgromadzone na głośnych wystawach zorganizowanych przez najważniejsze muzea sztuki na świecie. Tego lata Kino Studyjne GCF pokaże filmy: „Renoir poważany i znieważany. Z The Barnes Foundation w Filadelfii” (21 czerwca), „Michał Anioł. Miłość i śmierć” (19 lipca), „Portrety ówczesnych ogrodów. Od Moneta do Matisse’a z The Royal of Arts w Londynie” (16 sierpnia). W planach są także dwa wyjątkowe dokumenty muzyczne: „W Poszukiwaniu Chopina” (5 lipca) i „W poszukiwaniu Haydna” (2 sierpnia).

Pod koniec lipca Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na Tournée Nowych Horyzontów. Tegoroczny Festiwal Nowe Horyzonty, jedno z największych wydarzeń filmowych w Polsce, został przeniesiony na listopad 2020 roku, tym samym tworząc „festiwalową lukę” na przełomie lipca i sierpnia, w pierwotnym terminie imprezy. Nowohoryzontowe Tournée ma tę lukę wypełnić, zapraszając Nowe Horyzonty również do Gdyni. W programie Tournée są trzy wyjątkowe filmy, które nie miały jeszcze swoich premier kinowych w Polsce: „Przynęta” – zwycięzca ubiegłorocznej edycji Nowych Horyzontów (seans 24 lipca), „Ema” – przebój nadchodzącej edycji Festiwalu (25 lipca), „Liberté” – jeden z najbardziej ekscentrycznych filmów ostatniej edycji Nowych Horyzontów (26 lipca).


Lato Na Patio, czyli kino plenerowe!

Bezpłatne seanse klasyki filmowej i pełnometrażowych hitów kinowych, pokazy filmów Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz ulubione polskie animacje dla dzieci – w Gdyńskim Centrum Filmowym powstało kino plenerowe, dostępne dla mieszkańców Trójmiasta i turystów. W ramach akcji Lato na Patio od czerwca aż do końca sierpnia nie zabraknie tu atrakcji filmowych, ale też zajęć rekreacyjnych i warsztatów tematycznych. Kino plenerowe działa na charakterystycznym czerwonym patio obok budynku Gdyńskiego Centrum Filmowego przy Placu Grunwaldzkim w Gdyni, niedaleko śródmiejskiej plaży. Wstęp na pokazy jest bezpłatny, jednak liczba dostępnych miejsc pozostaje ograniczona. W przypadku złej pogody organizatorzy zastrzegają sobie możliwość odwołania wydarzeń.

W ramach akcji Lato Na Patio codziennie o godzinie 15.00 można zobaczyć „Filmy z Gdyni”, czyli filmy dyplomowe i etiudy studentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Są wśród nich krótkie metraże nagradzane na wielu festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Wakacyjną atmosferę wprowadzają fragmenty koncertów z cyklu „GSF on Stairs”, zarejestrowanych latem ubiegłego roku. Przeboje muzyki filmowej, z towarzyszeniem muzyków pod kierownictwem L.U.C. Łukasza Rostkowskiego śpiewają Maria Sadowska, Anna Dereszowska, Magdalena Kumorek i Klaudia Szafrańska. Można też wysłuchać konferencji prasowych z udziałem twórców filmów z konkursu głównego ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, a także obejrzeć wybrane odcinki Kroniki Festiwalowej.

W poniedziałki, środy i piątki warto wpaść na czerwone patio z dziećmi. W te dni zawsze o godzinie 10.00 wyświetlane są filmy animowane, znane najmłodszym widzom Kina Studyjnego GCF z cieszącego się wielką popularnością cyklu poranków filmowych „Bajka w Centrum”. Jeszcze w czerwcu dzieci będą mogły obejrzeć po kilka odcinków takich serii, jak „Rodzina Treflików”, „Przytul mnie”, „Żubr Pompik” oraz klasyki gatunku, czyli „Bolka i Lolka”.

Lato Na Patio na weekend to zawsze dwa pełnometrażowe seanse filmowe. W kolejne piątki Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na przegląd kultowych dzieł takich twórców, jak David Lynch, Jean-Pierre Jeunet czy Marc Caro. Najbliższe pokazy to: „Miasto zaginionych dzieci” (12 czerwca), „Delicatessen” (19 czerwca), „Człowiek słoń” (26 czerwca). W soboty z kolei można nadrobić kinowe zaległości i obejrzeć filmy, które jeszcze niedawno gościły na dużym ekranie, między innymi: „Dziewczyna we mgle” (6 czerwca), „Borg/McEnroe” (13 czerwca), „Loveling” (20 czerwca), „Anioł” (27 czerwca).

W lipcu i sierpniu kolejną odsłoną piątkowego plenerowego cyklu będzie prezentacja klasyków kina amerykańskiego. Widzowie zobaczą na ekranie największe gwiazdy kina, takie jak Ava Gardner, Gary Cooper, Cary Grant czy Audrey Hepburn. W programie nie zabraknie także pokazów filmów niemych z lat dwudziestych ubiegłego wieku. To wyjątkowa okazja, aby zapoznać się z twórczością trzech wielkich komików kina amerykańskiego: Charlie Chaplina, Bustera Keatona i Harolda Lloyda.

Informacje o kolejnych seansach planowanych w kinie plenerowym Gdyńskiego Centrum Filmowego warto śledzić na jego stronie internetowej oraz Facebooku. Warto podwójnie, bo wkrótce ukażą się szczegóły dodatkowych zajęć warsztatowych i rekreacyjnych – na przykład sesji jogi czy spotkań dla psiarzy – jakie również przewiduje Lato Na Patio. Partnerami projektu są Gdynia Rodzinna i Centrum Aktywności Seniora w Gdyni.



Wakacyjne przygody w Experymencie!

W tegoroczne wakacje nad morzem warto odwiedzić Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni, gdzie czekają specjalne letnie przygody – zarówno dla młodszych, jak i starszych.

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni każdego roku przygotowuje specjalne zajęcia na czas letnich wakacji. Nie inaczej jest tym razem – przez cały lipiec i sierpień, 7 dni w tygodniu, na gości czekają dwa rodzaje specjalnych, naukowo-przygodowych warsztatów oraz inne atrakcje.

  • "Expanji" (od 8 lat)
Wakacje to idealny moment na prawdziwe przygody. Na popularnonaukowych warsztatach "Expanji" uczestnicy wejdą w rolę poszukiwaczy przygód i stawią czoła naukowym zagadkom – ich rozwiązanie przybliży do odkrycia skarbu i ocalenia egzotycznej wyspy i jej mieszkańców. EXPERYMENTOWE warsztaty to zabawa dla całej rodziny i mnóstwo mądrej i wciągającej rozrywki. Dodatkowo uczestnicy wyniosą z niej także praktyczne umiejętności.

  • "Czyste Slajmowisko" (od 4 lat)
Młodsi goście EXPERYMENTU wezmą udział w zabawnych i ekologicznych warsztatach "Czyste Slajmowisko". Pod okiem edukatorów, dzieci wykonają własnoręcznie bezpieczne i ekologiczne kosmetyki do mycia, które można ze sobą zabrać do domu, a także wykonać w domowym zaciszu z dostępnych materiałów. Myjąca ciastolina przyda się również na zajęciach, po zabawie uwielbianymi przez dzieci slime'ami, które oczywiście również zrobią same. Edukatorzy pokażą, jak zrobić kilka niepowtarzalnych slime'ów, których nie da się kupić w sklepach.

  • EXPERYMENT bez tajemnic – codziennie o godz. 11:30 i 14:30
Zwiedzanie wystaw EXPERYMENTU z edukatorem to wyjątkowy spacer i szansa poznanie eksponatów oczami ekspertów-edukatorów – każdy z nich ma inne zainteresowania i ulubione stanowiska, każdy specjalizuje się w innej dziedzinie i opowiada o wybranych stanowiskach na swój własny sposób. Takie zwiedzanie trwa około godziny, ale potem można eksplorować wystawę do woli również samodzielnie.
W zwiedzaniu na własną rękę pomagać będą nowe przepisy higieniczne wprowadzone w Centrum. W jednym momencie na wystawach będzie mogło przebywać do 350 osób, dzięki czemu komfort zwiedzania będzie dużo większy. Na sali rozmieszczone zostały także stanowiska do dezynfekcji rąk, a odwiedzający powinni pamiętać o zabraniu ze sobą maseczek. Żeby ułatwić gościom zakup biletów, Centrum rekomenduje korzystanie ze sklepu on-line na swojej stronie internetowej, gdzie można kupić bilety na wszystkie organizowane przez EXPERYMENT wydarzenia oraz na zwiedzanie wystaw.

  • 7 dni w tygodniu 10:00-19:00
W odpowiedzi na potrzeby gości, Centrum Nauki EXPERYMENT w lipcu i sierpniu otwarte będzie codziennie – przez 7 dni w tygodniu, o stałych porach. Na warsztaty Expanji oraz Czyste Slajmowisko, podobnie jak na Zwiedzanie z edukatorem, można zapisać się każdego dnia.

Wszystkie aktualne informacje na temat wydarzeń w EXPERYMENCIE dostępne są na www.experyment.gdynia.pl, www.bilety.experyment.gdynia.pl oraz w mediach społecznościowych Centrum.



  Spektakl "PeKiN" Teatru Papahema. (fot. Katarzyna Chmura)

Lato z Teatrem Gdynia Główna

W wakacje Teatr Gdynia Główna zaprasza na szóstą już edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego "Pociąg do Miasta - Stacja Miasto 2020", która odbędzie się od 3 do 8 sierpnia

Gdynia stanie się sceną, na której przedstawione zostaną najciekawsze i najodważniejsze niezależne spektakle teatrów offowych i instytucjonalnych. Tym razem twórcy wezmą na cel – „miasto”. Miejskie poszukiwania teatralne zaprowadzą nas do gdyńskiego Pekinu, który nawiedzi pełny realizmu magicznego potop. Spotkamy się w podróżującym w czasie i przestrzeni Pałacu Kultury i Nauki, czeka nas także nocna wizyta w miejskim basenie, odwiedzanym przez grupę wykluczonych z życia pływaków. Festiwalowe spektakle pokażą nam dziewczynę zamkniętą w wieżowcu, na którego zgliszczach w nocy wyrośnie las, zabiorą do najstarszej z puszcz- Puszczy Białowieskiej i wzruszą historią miasta, które przepłynęło ocean.

Główny motyw Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Pociąg do Miasta – Stacja Miasto 2020” podkreślą także starannie wybrane festiwalowe miejsca, czyli mniej znane i intrygujące przestrzenie Gdyni, które zapewnią widzom bezpieczny kontakt ze sztuką. Miejsca będą korespondowały z formą i treścią przedstawień oraz pozwolą na poszukiwanie dla nich nowych kontekstów.
Program festiwalu zapewni intensywny kontakt z teatrem– przez 6 dni zostanie pokazanych sześć starannie wybranych i najciekawszych niezależnych spektakli z całej Polski– w sumie 12 prezentacji.

Podobnie, jak w ubiegłych latach, oprócz przekrojowej prezentacji autorskich, odważnych i aktualnych propozycji teatralnych, na widzów czekają także popołudniowe spektakle dla najmłodszych. Festiwal ma być bowiem rodzinnym wydarzeniem, które zachęci  do wspólnego udziału w wydarzeniach kulturalnych, zaprezentuje teatralny język najmłodszym widzom i zachęci do burzliwych dyskusji.

Szósta edycja festiwalu będzie dostosowana do obowiązujących restrykcji sanitarnych – spektakle będą mogły oglądać niewielkie grupy widzów, z zadbaniem o zachowanie dystansu i dezynfekcję.

Festiwalowe spektakle rozpoczynają się zawsze o godzinie 21.00, a przedstawienia dla dzieci - o godzinie 17.00Udział w wydarzeniach jest bezpłatny! Zapraszamy do wspólnych miejskich poszukiwań!

Program Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Pociąg do Miasta – Stacja Miasto 2020”: 

  • "PeKiN" / 3-4 sierpnia, poniedziałek-wtorek, godz. 21:00, reżyseria i autor tekstu: Agata Biziuk;
  • "Mazgan. Miasto." / 3-4 sierpnia (poniedziałek-wtorek), godz. 21:00. Według dramatu Beniamina Bukowskiego. Reżyseria: Judyta Berłowska;
  • "Potop. Pieśń o końcu świata." / 5-6 sierpnia (środa-czwartek), godz. 21:00. Według „Potopu” Salci Hałas. Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak.
  • "Nocni pływacy." / 5-6 sierpnia (środa-czwartek), godz. 21:00. Według dramatu Jose Manuela Mory. Scenariusz i reżyseria: Pamela Leończyk
  • "Puszczańskie opowieści" / 7-8 sierpnia (piątek-sobota), godz. 21:00. Na podstawie opowiadań Waldemara Sieradzkiego. Scenariusz: Michał Jarmoszuk, Reżyseria: Zespół pod opieką Michała Jarmoszuka.


Zdjęcie archiwalne, fot. Karol Stańczak

Lato w Gdyni - aktywnie i na sportowo! 

W miesiącach letnich (lipiec-sierpień) Gdyńskie Centrum Sportu zaplanowało projekt Aktywne Lato. Jak co roku, codziennie na plaży Gdynia Śródmieście odbędą się zajęcia sportowe w plażowych odmianach dyscyplin, takich jak piłka nożna, siatkówka oraz rugby. W weekendy przewidziano tradycyjnie turnieje w ww. dyscyplinach. 

Po dłuższej przerwie powracają zajęcia w ramach Gdyńskiego Poruszenia, w wersji outdoorowej. Zapraszamy na zumbę i pilates, na otwartym powietrzu.   

Sportowa oferta to atrakcje dla tych nieco młodszych - w Kąciku Malucha. Prowadzone w nim aktywności zostaną ustalone w zależności od rozwoju sytuacji związanej z trwającą epidemią. 

Szczegółowe informacji i regulaminy znajdują się na stronie gdyniasport.pl.



Powraca Kino Letnie w Orłowie!

10. sezon Kina Letniego na plaży w Gdyni Orłowie czas zacząć! 22 czerwca zaingurowaliśmy cykl wakacyjnych spotkań ze światowym kinem. W magicznym otoczeniu mola, z widokiem na morze i przy szumie fal zaprezentowane zostaną wybitne filmy światowego formatu.

Kino Letnie w Orlowie to cykl wakacyjnych spotkań ze światowym kinem, organizowany corocznie w plenerze, na gdyńskiej plaży w Orłowie. Wieczorne pokazy poświęcone są najciekawszym filmom z ubiegłych lat, nagradzanym i wyróżnianym na największych filmowych festiwalach w Europie: Cannes, San Sebastian, Wenecji czy Berlinale. Wśród wyświetlanych tytułów panuje duża różnorodność- w harmonogramie znajdziemy zarówno wybitne kino autorskie, dramaty czy thrillery, jak i niebanalne komedie. 

Ze względu na wyjątkowe okoliczności związane z trwająca epidemią, w tym roku pokazy nie odbywają się na Scenie Letniej Teatru Miejskiego w Gdyni. Zamiast tego, w okolicach wejścia nr 17 na plażę w Orłowie pojawią się wygodne krzesła i leżaki.

Szczegółowe informacje na temat harmonogramu kinowych seansów, możliwości zakupu biletów oraz dojazdu na miejsce wydarzenia znajdują się na stronie http://www.kinoletnie.info.



Muzeum Miasta Gdyni - na zewnątrz! 

Muzeum Miasta Gdyni w okresie wakacyjnym wychodzi na zewnątrz budynku, aby w nieszablonowy sposób pokazać w detalach piękno oraz historię miasta z morza i marzeń.

Od 26 czerwca w Galerii Klif można podziwiać plenerową ekspozycje muzeum pt. "Moda i Uroda", na której zaprezentowane zostały niepublikowane wcześniej fotografie przybliżające barwne, pionierskie czasy międzywojennych usług kosmetycznych, odzieżowych oraz wszystko to, co związane ze sznytem lat 20. i 30. XX wieku.
W każdy lipcowy wtorek o godzinie 18:00 Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na cykl spacerów online poświęconym gdyńskim obiektom - rzeźbom w  architektonicznych detalach. W sierpniu zaś planowane są dostępne dla mieszkańców gry miejskie organizowane wspólne z Muzeum Emigracji!
Jednocześnie zapraszamy także zwiedzających na wystawę stałą w Muzeum pt. "Gdynia - dzieło otwarte" oraz wystawy czasowe: "Gdynia - Tel Awiw. Odsłona gdyńska" i "Dawno Temu nad Bałtykiem". Więcej informacji na stronie https://www.muzeumgdynia.pl/.




Muzeum Emigracji w Gdyni - na wakacje!

W Muzeum Emigracji w Gdyni szykują się bardzo pracowite wakacje! Podczas rodzinnych warsztatów dla rodzin z dziećmi uczestnicy poznają ciekawe, ważne i nietypowe zawody. Zajęcia będą się odbywać w każdy wtorek lipca i sierpnia w przestrzeni muzeum, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego.
Rodziny z dziećmi zapraszamy do udziału w spotkaniu z Panem Poetą, który opowie niezwykłą historię Kruka, co kracze pokrakanie. Spotkanie odbędzie się w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Ojce i Dziatki”, realizowanego we współpracy z Fundacją Czas Dzieci.
Muzeum weźmie także udział w wydarzeniu z cyklu "Chodźcie na Plac Kaszubski!", organizowanego przez Wydział Polityki Rodzinnej Urzędu Miasta Gdyni.

  • Warsztaty genealogiczne - online
Warsztaty genealogiczne onlinem, czyli prowadzone przez specjalistów bezpłatne webinary dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z poszukiwaniem wiedzy o przodkach. Warsztaty mają na celu przede wszystkim uświadomić uczestnikom jak ważna jest rodzinna historia. W ich trakcie poznawać będą własne korzenie, ciekawostki na temat swoich przodków, a wynikiem warsztatów będzie zbudowanie przez nich podstawowego drzewa genealogicznego. Warsztaty pozwolą uczestnikom zdobyć wiedzę na temat pracy genealoga, ciekawostek związanych z rozbudowywaniem drzewa genealogicznego oraz zasad prowadzenia poszukiwań przodków. Ważnym aspektem warsztatu jest zwrócenie uwagi uczestników na zabezpieczenie i zachowanie dla następnych pokoleń rodzinnej historii.

  • Warsztaty genealogiczne - edycja międzypokoleniowa
Muzeum przygotowało także stacjonarną formę warsztatów, przeznaczone dla rodzin chcących wspólnie odkryć dzieje swoich przodków. Warsztaty odbędą się w sierpniu.

Zajęcia mają zwrócić uwagę na istotę poznania i zachowania historii rodzinnej, a także pokazania jak bardzo jest ona związana z historią lokalną. Wierzymy, że im więcej osób interesuje się swoją historią i gromadzi informacje na jej temat, tym lepiej dla ogólnej wiedzy.

Wielka historia składa się z wielu indywidualnych biografii – jeśli je poznamy, lepiej zrozumiemy nasze dzieje, a społeczeństwo świadome swojej historii lepiej reaguje na wyzwania współczesności. Ta wiedza pomaga zintegrować społeczności lokalne, zaktywizować seniorów, a także podtrzymać kontakt między pokoleniami. Dlatego do udziału w nich zapraszamy całe rodziny: rodziców z dziećmi, dziadków z wnuczętami a nawet rodziny wielopokoleniowe, dzieci z rodzicami i dziadkami.

W trakcie zajęć rodzinne drużyny będą poznawały własne korzenie, ciekawostki na temat swoich przodków, a wynikiem tego będzie budowanie przez nich drzew genealogicznych. Warsztaty pozwolą uczestnikom zdobyć wiedzę na temat pracy genealoga, zasad budowania drzewa genealogicznego. Dodatkowo uczestnicy zapoznani zostaną z historią „małej ojczyny", czyli Gdyni.

  • Koncerty z widokiem na świat
„Koncerty z widokiem na świat” to cykl letnich koncertów w industrialnej scenerii, realizowanych od 2015 roku przez Muzeum Emigracji na tarasie Dworca Morskiego wychodzącym na gdyński port.
W ramach szóstej edycji projektu, 6 sierpnia planowany jest występ artystów, których związki polskobelgijskie nawiązują do tematu działalności programowej Muzeum w 2020 roku. Prócz zorganizowania wydarzenia z udziałem publiczności (zgodnie z aktualnymi wytycznymi MKiDN i GIS dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce), tegoroczna odsłona projektu zakłada również publikację pełnego zapisu koncertu w sieci. Pozwoli to na dotarcie do szerokiego grona odbiorców, w tym również z grup defaworyzowanych, m.in. osób rzadko uczestniczących w wydarzeniach kulturalnych ze względu na ograniczenia ruchowe, materialne lub wynikające z miejsca zamieszkania. Aby zwiększyć dostępność publikowanych treści, materiał zostanie opatrzony napisami.

  • Zajęcia cykliczne
Wybrane piątkowe wieczory poświęcimy na rozwiązywanie kryminalnych zagadek w trakcie gier z cyklu „Kryminalny Piątek”, zaś sobotnie popołudnia na konwersowanie w różnych językach w trakcie spotkań punktu wymiany językowej Gdynia Language Swap. Muzeum zaprasza także na "Spotkania z książką", czyli cykliczne wydarzenia organizowane przez księgarnię Muzeum Emigracji we wnętrzach dawnego Dworca Morskiego. W przyjaznej atmosferze rozmawiamy o wybranych nowościach na rynku wydawniczym, zarówno tych skierowanych do dorosłych, jak i do dzieci.
Z powodów bezpieczeństwa, wakacyjne spotkania z książką będą odbywać się także w formie transmisji online na żywo.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie http://www.polska1.pl/.


Teatr Miejski w Gdyni - kulisy teatru i rodzinne czytanki! 

W ramach projektu: „Kilka minut teatru dziennie, (prawie) codziennie" Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni zaprasza na edukację online i zajęcia:
 
  • Kulisy teatru– filmowy cykl, podczas którego zabierzemy Was w podróż za kulisy Teatru Miejskiego. Pokażemy Wam miejsca zazwyczaj niedostępne dla widzów, w których przygotowujemy nasze spektakle: rekwizytornię, magazyn scenografii, garderobę, charakteryzatornię, pracownię krawiecką, wypożyczalnię kostiumów, kulisy Dużej Sceny. Przewodnikami po świecie teatru będą aktorzy i zespół techniczny.
    Materiały będą udostępniane na stronie internetowej Teatru oraz w mediach społecznościowych.  
  • Rodzinne czytanki / Domowe Rekwizytorium- cykl spotkań onlinie skierowany do rodzin, podczas których aktorzy Teatru Miejskiego będą czytać fragmenty literatury dziecięcej, której tematem są przedmioty domowe. Czytaniom towarzyszą rozmowy o lekturze i mini warsztaty. Terminy: 5, 12, 19, 26 lipca oraz 2 i 9 sierpnia, g. 16:0017:00. Obowiązują zapisy pod adresem: edukacja@teatrgombrowicza.art.pl
Dodatkowo, wirtualne spacery i czytanki zostaną wzbogacone o moduł edukacyjny. Proponując proste ćwiczenia i działania możliwe do przeprowadzenia w Waszych domach, zachęcamy do do rodzinnej zabawy w teatr!
 
Więcej informacji na stronie Teatru: www.teatrgombrowicza.art.pl.

fot. Przemysław Kozłowski

Gdynia o 10:00

"Gdynia o 10:00" to nowatorski projekt spacerów, łączących ciekawą historię miasta z nieszablonową prezentacją obiektów noclegowych współpracujących w ramach Gdyńskiej Rady Turystycznej (GRT). To dobra okazja, by zapoznać się z wielobarwnym wachlarzem usług gdyńskich obiektów noclegowych i z ich profesjonalną załogą. Bezpłatne spacery historyczne będą rozpoczynać się o godzinie 10.00 krótką prezentacją wybranego hotelu. Następnie znani i lubiani gdyńscy przewodnicy zabiorą na wycieczkę po najbliższej okolicy, w trakcie której opowiedzą o nietuzinkowej historii dzielnicy, w której znajduje się hotel. Na spacery zapraszamy we wszystkie soboty lipca, sierpnia i września.


fot. archiwalne

Spacery krajoznawczo-historyczne po Gdyni

Kaszubskie Forum Kultury i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni powraca do cyklu spacerów krajoznawczo-historycznych po Gdyni. Przewodnikami będą: Jarosław Ellwart, Tomasz Rembalski, Piotr Kalka i Andrzej Busler. W tym roku zaplanowane są następujące trasy:

  • 1 lipca: Wokół Kolibek: Góra Kapliczna i wieża widokowa, wzdłuż Sweliny. Zbiórka: przy wejściu głównym galerii Klif (al. Zwycięstwa), godz. 17.00.
  • 8 lipca: Szlakiem witomińskich leśniczówek do Kaczych Łęgów i Krykulca. Zbiórka: przy parku marketu Lidl, skrzyżowanie ulic: Małokackiej i Wielkokackiej, godz. 17.00.
  • 15 lipca: Spacer po dzielnicy Działki Leśne. Zbiórka: nieopodal tunelu przy ul. Śląskiej obok biurowca Asseco, godz. 17.00.
  • 22 lipca: Spacer szlakiem Kępy Redłowskiej. Zbiórka: w okolicy pętli autobusu 125 przy Szpitalu PCK w Redłowie, ul. Powstania Styczniowego, godz. 17.00.
  • 29 lipca: Spacer po Babich Dołach i Nowym Obłużu.
    Zbiórka przy kościele pw. Matki Boskiej Licheńskiej i Świętego Jerzego w Babich Dołach, ul. Rybaków, godz. 17.00.
  • 5 sierpnia: Z placu Kaszubskiego w stronę Portu – Portowa, Węglowa, Polska, Węzeł Ofiar Grudnia. Zbiórka na placu Kaszubskim, godz. 17.00.

Lato w Gdyni? Tak, bo z nami cieplej! 

Fundacja Pozytywne Pomorze i Jarosław Kłodziński zapraszają mieszkańców i turystów na spacery historyczne po Gdyni.

W piątek 3 lipca wybierzemy się do najsłynniejszego w Polsce schronu z czasów II wojny światowej T-750 na gdyńskim Oksywiu. Tajemnice Mola Południowego poznamy w piątek 10 lipca, natomiast w sobotę 18 lipca zaprosimy Was do obejrzenia schronu pod gdyńską ulicą. Terminy sierpniowe zostaną podane pod koniec lipca 2020 roku.

Każdy ze spacerów potrwa do 3 godzin. Organizatorzy przygotowali konkursy z nagrodami. Spacer odbędzie się bez względu na pogodę. Obowiązuje reżim sanitarny. Zgłoszenia przyjmowane są do każdej środy poprzedzającej spacer, tylko mailowo, na adres fundacjapp1@wp.pl. Kontakt pod numerem telefonu 601 65 88 12. Regulamin uczestnika dostępny jest na www.f-pp.pl www.klodzinski.info.pl.

  • ikonaOpublikowano: 30.06.2020 11:30
  • ikona

    Autor: Paweł Jałoszewski (p.jaloszewski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.07.2020 14:01
  • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona