Społeczeństwo

Jak spędzić weekend #wGdyni

Jak spędzić weekend #wGdyni // mat. prasowe

Jak spędzić weekend #wGdyni // mat. prasowe

24.10.2019 r.

Przed nami kolejny weekend. Ten będzie wyjątkowy ze względu na przesunięcie czasu w nocy z soboty na niedzielę. Weekend będzie o godzinę dłuższy. Jak zawsze w Gdyni czeka bogata oferta kulturalna: spektakle, koncerty i wystawy, a także ogólnopolskie zawody taneczne Move Dem Up.
 

Wiadomości turystyczne

25 października o godz. 17.00 w Gdynia InfoBoksie (ul. Świętojańska 340) odbę­dzie się kolejne spotkanie z cyklu Way of Taste Smak Podróży.
Tym razem gościem Ilony i Roberta Trygierów będzie Mika Szymkowiak. Tym razem Mika zeszła pod wodę, by realizować kolejną pasję, czyli nurkowanie. Jaką drogę trzeba przejść, aby zatańczyć z mieszkańca­mi rafy koralowej? Dlaczego warto i trzeba szanować naszą planetę? O tym wszystkim 25 października o godz. 17.00.
Wstęp wolny.

O klimacie w UrbanLabie

Projekcja nagradzanego filmu „Ginący świat” już 25 października w godz. 18.00- 19.30 w UrbanLabie (budynek nr III PPNT Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98, wejście od ulicy Stryjskiej).
Projekcja filmu „Ginący świat” reż. Louie Psihoyos to kontynuacja cyklu wydarzeń w UrbanLabie dotyczących zmiany klimatu.
Film trwa 95 min. Projekcja odbędzie się w języku angielskim z polskimi napisami.
Wstęp jest bezpłatny.
 

Move Dem Up rozhula Gdynię

Taneczne święto w Gdyni – ogólnopol­skie zawody „Move Dem Up” – zbliżają się wielkimi krokami. Już w sobotę, 26 października, pasjonaci dancehallu oraz profesjonalni tancerze zmierzą się ze sobą na scenie Teatru Gdynia Główna.
Uczestnicy wezmą udział w warsztatach tanecznych, a także w zawodach w katego­riach: Solo DQH Style Show, Solo Female Show oraz Ekipy Best Show.
Zapisy do udziału w turnieju już się zakoń­czyły, ale można dołączyć jako widz. Część pokazowa – pełna tanecznych turniejów i sportowych emocji – odbędzie się w godz. 16.00-22.00.
Zawody organizowane są jako inicjatywa oddolna przez Agnieszkę Miazgę, uczest­niczkę Wymiennikowni – Młodzieżowego Centrum Innowacji Społecznych i Designu, prowadzonego przez gdyński samorząd w ramach działalności Laboratorium Innowacji Społecznych.
Wstęp dla widzów jest bezpłatny.
Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie www.wymiennikownia.org

Sekrety i Tajemnice Gdyni

Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych zaprasza na spotkanie z Arkadiuszem Brzęczkiem. Pasjonat gdyńskiej historii odsłoni „Sekrety i Tajemnice Gdyni”. Podczas spotkania będzie możliwość zakupienia książek z dedykacja autora „Sekrety gdyńskich kamienic” oraz „Nowe sekrety gdyńskich kamienic”. Wydarzenie odbędzie się 27 października o godzinie 17.00 w auli Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych przy al. Zwycięstwa 194 w Gdyni. Wstęp wolny.
 

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza:
– na wystawę stałą „Gdynia – dzieło otwarte”. Wystawa otwarta do 31 grudnia 2024 r.
– na wystawę poświęconą Barbarze Hoff „Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Zobaczymy liczne, często niepublikowane, materiały archiwalne: rysunki, projekty, fotografie, filmy z pokazów, a przede wszystkim oryginalne ubrania sygnowane metką Hoffland, wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz wielu kolekcji prywatnych.
Wystawa jest czynna do 9 lutego 2020.
– do Galerii Klif (al. Zwycięstwa 256), gdzie można obejrzeć wystawę pt. „Historia szkolnego mundurka”.

Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) zaprasza:
– do zwiedzania wystawy stałej, która przybliża dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. Opowiada o Polakach, którzy wyjeżdżali w różnych czasach, z różnorodnych powodów, do rozmaitych miejsc na świecie.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B) zaprasza na:
– wystawę stałą „Mamy rozkaz Cię utrzymać...” Muzealna nowoczesność, mul­timedia połączone z klasyką i zabytki pełne śladów przeszłości, tworzą opowieść o stu latach historii polskiej Marynarki Wojennej – ludziach, okrętach, dokonaniach – kształ­towaniu się narodowej morskiej tożsamości oraz tradycji biało-czerwonej bandery;
– wystawy „Zbrojownia Muzeum Marynarki Wojennej” oraz „W świecie dawnych żaglowców”.
– wystawę „Oblicza wojny – polskie okręty podwodne w Szwecji 1939-1945” do 31 grudnia. Wystawa opowiada o zało­gach polskich okrętów podwodnych „Sęp”, „Ryś” i „Żbik” i została przygotowana we współpracy z Marinmuseum z Karlskrony.
 
W witrynach Centrum Integracja (ul. Traugutta 2) można oglądać wystawę stałą fotografii „Spójrz mi w oczy”.
Wystawa jest efektem pleneru fotogra­ficznego, który odbył się w Gdyńskiej Szkole Filmowej jako element kampanii „Wchodzę – zawsze jest jakieś wejście”.
 
Kaszubskie Forum Kultury (al. Marsz. Piłsudskiego 18) zaprasza do obejrzenia: wystawy „Kaszubskie narzędzia użytku codziennego” z prywatnych zbiorów gdyń­skiego kolekcjonera Jerzego Zająca do 31 października oraz na wystawę „Zabawa i nauka dziecka dwudziestolecia” ze zbiorów Ireny i Franciszka Dzięgielewskich z Mu­zeum pod Dębową Górą w Kazimierzu do 30. listopada w siedzibie KFK w godz. pracy.
Wernisaż skierowanej m.in. do najmłod­szego pokolenia wystawy odbędzie się 6 listopada o godz. 13.00.
 
Osiedlowy Klub Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Bałtyk” zaprasza do 30 października na wystawę gdyńskich akwa­reli autorstwa Hanny Haponiuk, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
 
Koło Plastyków im. W. Szczeblew­skiego przy TMG (ul. Władysława IV nr 51) zaprasza:
– na wystawę malarstwa Teresy Bara­nowskiej pt. „Kolorowy świat”. Wystawę można oglądać do końca października.
5 listopada o godz. 18.00 na wernisaż wystawy prac Barbary Letkiewicz. Wysta­wę bedzie można oglądać do 18 listopada.
 
„...A mnie szkoda lata”, tak została zatytułowana wystawa malarstwa Zofii Orczyńskiej, którą będzie można oglądać w Małej Galerii Klubu Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1) do 11 listopada.
 
W Gdyńskim Centrum Organizacji Poza­rządowych (ul. 3 Maja 27/31) obejrzeć moż­na wystawę pt. „Razem”. Autorami prac są: Magdalena Tyszkiewicz, Halina Walasek, Aleksandra Kowalska, Kornel Kowalski, Mirosław Śledź, Robert Korzeniowski, Ka­jetan Karpiński, Katarzyna Kwiatkowska, Ania Piórkowska, Pola Krasowska.
Wystawę można oglądać do 14 listopada w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarzą­dowych.
 
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża Era Art zaprasza do Centrum Designu Pomorskiego Parku Naukowo -Technologicznego (al. Zwycięstwa 96/98) na wystawę pokonkursową Triennale Gra­fiki Cyfrowej – Gdynia 2019 oraz do lokalu artystycznego Tygiel (ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV) na wystawę Aliny Jackiewicz-Kaczmarek i Barbary Kasperczyk.
 
Do 29 października na pierwszym piętrze Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30) można oglądać wizualizacje i szkice w ramach wy­stawy nagrodzonych prac dyplomowych stu­dentów architektury z Politechniki Gdańskiej.
 

Koncerty

26 października o godz. 18.45 w koście­le Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Armii Krajowej 46) odbędzie się koncert szwedzkiego chóru mieszanego Arvika Kammarkör pod dyrekcją Matsa Kästela.
Wystąpi też chór Symfonia, dyrygent Bogna Swiłło. Chór szwedzki zaśpiewa też podczas mszy św. o godz. 18.00.
Wstęp wolny.

26 października w parafii Niepokalanego Serca Maryi (Gdynia-Karwiny) w godzinach między 17.00 a 19.30 odbędzie się koncert pn. wSTAŃiSŁAW. Wystąpią: niemaGotu, Steeped, Tau, Bartek Krakowiak. Wstęp wolny.

Teatr Gdynia Główna zaprasza

Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) zaprasza na Stację Bajek:
27 października godz. 12.00: „Dzielny kapitan Ahab” insp. Moby Dickiem Hermana Melville’a w reż. Grzegorza Kujawińskie­go. Młody chłopiec imieniem Izmael zaciąga się na statek wielorybniczy dowodzony przez kapitana Ahaba. Nie wie jeszcze, że po wej­ściu na pokład rozpocznie się największa przygoda jego życia. W spektaklu ważną rolę odegra sztuka imitacji dźwięków.
Bilety: 25 zł.
Rezerwacja biletów: tel. 58 351 15 12, kom. 600 306 634; 600 306 632 i mail:
teatr@teatrgdyniaglowna.pl.
 

Odwiedź Konsulat Kultury

Gdyńskie Centrum Kultury zaprasza do Konsulatu Kultury (ul. Jana z Kolna 25):
25.10 o godz. 19.00 oraz 26.10 o godz. 17.00 i 20.30 na spektakl „Ożenek” w reż. Piotra Jankowskiego. Klasyka światowej komedii. Nikołaj Gogol buduje absurdalny komizm dialogów, zagląda wewnątrz czło­wieka i wyśmiewa jego próżność, obawy i… głupotę.
Bilety: 50/45 zł.
27.10 o godz. 11.00 i 16.00 oraz 28 i 29.10 o 9.00 i 11.00 na spektakl dla dzieci „Marysia ma Rysia” w reż. Agnieszki Pło­szajskiej. Marysia zapragnęła, aby w dniu swoich urodzin dostać od rodziców rybkę. Dostała… glonojada. Spektakl muzyczny opowiada o tym, że prawdziwą przyjaźń można odnaleźć w najmniej spodziewanym dla siebie miejscu i momencie.
Bilety: 30 zł.
 

Dzieje się w bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na bezpłatne wydarzenia organizowane w filiach w całym mieście.
Wszystkich, którzy lubią wyzwania i chcą poznać nowych ludzi, na spotkania z gra­mi planszowymi „W to mi graj!” zaprasza Biblioteka Oksywie – w każdy piątek o godz. 14.00.

26 października w Bibliotece Śród­mieście
(ul. Władysława IV 7-15) o godz. 12.00 -14.00 odbędzie się wymiana książek dla dzieci, czyli Książkowe SWAP party. Po­siadacze nieczytanych już pozycji mogą się nimi wymienić z innymi czytelnikami.

Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza (ul. Bema 26) zaprasza:
25, 26 i 27 października zapraszamy na „Bankiet” Witolda Gombrowicza w reż. Tadeusza Bradeckiego.
Pięcioro aktorów wciela się na oczach widowni w coraz to nowe, coraz bardziej gro­teskowe postacie, przywołując przesiąknięty teatralnością i niesamowitym, prowokacyj­nym humorem klimat twórczości młodego Gombrowicza. Frustracje rodzinne, słabości dygnitarzy, kompleksy mieszczan i przebie­głość klas niższych.

Spotkajmy się w Kinie Studyjny GCF

Nagrodzony Złotymi Lwami na Fe­stiwalu w Gdyni film Agnieszki Holland można już oglądać w Gdyńskim Centrum Filmowym. W piątek Kino Studyjne za­prasza młodzież na seans z cyklu Kino Mistrzów, a w sobotę – dzieci na poranek filmowy z cyklu Bajka w Centrum. Trwa też przegląd kina czeskiego. Można także wybrać się na nową wystawę malarstwa albo na turniej poetycki.
Od piątku można oglądać nagrodzony „Złotymi Lwami” na 44. FPFF film „Obywatel Jones” w reż. Agnieszki Holland. W reper­tuarze Kina Studyjnego GCF w dalszym ciągu są też „Boże Ciało” Jana Komasy oraz „Ikar. Legenda Mietka Kosza” w reż. Macieja Pieprzycy.
Rusza druga edycja projektu Gdyńskie­go Centrum Filmowego skierowanego do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej oraz liceów. 25 października o godz. 10.00, można zobaczyć „Zezowate szczęście”, film z 1960 roku w reż. Andrzeja Munka. Pro­jekcję poprzedzi wstęp filmoznawcy, Piotra Kurpiewskiego.
26 października Gdyńskie Centrum Fil­mowe zaprasza dzieci na poranek filmowy Bajka w Centrum, połączony z dodatkowymi atrakcjami. Na dużym kinowym ekranie dzieci obejrzą przygody Reksia oraz Bolka i Lolka. Po seansie zaplanowano warsztat bębniarski z muzykami z zespołu Kukakike.
Do GCF można się też wybrać na wy­stawę prac trójmiejskiej artystki, Sylwii Tar­kowskiej-Włodarskiej. Wernisaż w Galerii GCF odbędzie się 26 października o godz. 18.00. Wstęp wolny.
W repertuarze Kina Studyjnego GCF w tym tygodniu są też filmy: „Van Gogh. U bram wieczności”, „Portret kobiety w ogniu”, „(Nie)znajomi”, „Rodzina Addamsów”.
Bilety na film kosztują 18, 15 i 12 złotych (normalny/ulgDo owy/grupowy), a w Tanie Poniedziałki 14 i 12 złotych. Posiadacze Metropolitalnej Karty do Kultury mogą sko­rzystać z oferty promocyjnej również w każdy wtorek (przy zakupie biletu w kasie).
Szczegóły na stronie www.gcf.org.pl.
 
 
Sala Warszawa
Piątek, 25 października
Zezowate szczęście. Pokaz z cyklu Mistrzowie Kina – 10.00
Boże Ciało – 13.40, 18.10
Rodzina Addamsów – 16.00  
Obywatel Jones – 20.30
 
Sobota, 26 października
Bajka w Centrum. Poranek filmowy dla dzieci – 10.00
Boże Ciało – 13.40, 18.10
Rodzina Addamsów – 16.00
Obywatel Jones – 20.30
 
Niedziela, 27 października
Ikar. Legenda Mietka Kosza – 11.10
Boże Ciało – 13.40, 18.10
Rodzina Addamsów – 16.00
Obywatel Jones – 20.30
 
Sala Goplana 
Piątek – Niedziela, 25-27 października
Rodzina Addamsów – 10.00
Mój przyjaciel Ufik – 12.10
(Nie)znajomi – 14.00
Boże Ciało – 16.10
Van Gogh. U bram wieczności – 18.30
Ikar. Legenda Mietka Kosza – 20.45
 
Sala Morskie Oko
Piątek – Niedziela, 25-27 października
Van Gogh. U bram wieczności – 10.40
Parasite – 13.00
Ikar. Legenda Mietka Kosza – 15.40
Bóg istnieje, a jej imię Petrunia – 18.15
Portret kobiety w ogniu – 20.15