Społeczeństwo

Kolejny amerykański okręt w Gdyni

USNS Leroy Grumman w Porcie Gdynia. Fot. www.gospodarkamorska.pl

USNS Leroy Grumman w Porcie Gdynia. Fot. www.gospodarkamorska.pl

Bieżący rok jest jednym z najbardziej aktywnych pod względem działalności amerykańskich okrętów na Bałtyku. Wiąże się to z częstszą wizytą jednostek US Navy w polskich portach, w tym w Gdyni. 29 października w Porcie Gdynia zacumował zbiornikowiec floty USNS Leroy Grumman (T-AO-195) typu Henry J. Kaiser, który pozostać ma tu do 1 listopada.

Tegoroczna wzmożona aktywność amerykańskich okrętów na Morzu Bałtyckim związana jest z trwającą wojną w Ukrainie. Kmdr por. rez. Maksymilian Dura, publicysta portalu defence24.pl, powiedział w rozmowie z PAP, że działania amerykanów należy oceniać jako pokaz ich siły na Bałtyku oraz traktowanie tego akwenu jak swój teren.

W ostatnich miesiącach na Bałtyku pojawiają się wcześniej nie widziane tu okręty, jak np. USS Kearsarge, który gościł w Porcie Gdynia w połowie września b.r. - flagowy okręt 22. Morskiej Jednostki Ekspedycyjnej USA. Według opinii Maksymiliana Dury, w razie otwartego konfliktu z Rosją okręt, taki jak USS Kearsarge, nie zawitałby do położonego zbyt blisko nafaszerowanego rakietami obwodu kaliningradzkiego Trójmiasta. Wybrałby raczej port w Świnoujściu.

W tych dniach gościmy w Gdyni kolejną amerykańską jednostkę – zbiornikowiec USNS Leroy Grumman, który zacumował 29 października przy nabrzeżu Francuskim, które zostało otoczone kontenerami w ramach tzw. force protection, i pozostać ma tu do 1 listopada. Nabrzeże Francuskie jest najbardziej wysuniętym nabrzeżem ku wejściu głównemu do Portu Gdynia, co według portalu zbiam.pl niewątpliwie wpływa na jego wybór przez US Navy. To właśnie przy tym nabrzeżu cumował we wrześniu USS Kearsarge oraz w dniach 17-18 października odtwarzał gotowość bojową niszczyciel rakietowy USS Roosevelt (DDG 80) typu Arleigh Burke Flight IIA.

Wizyta zbiornikowca USNS Leroy Grumman ma charakter roboczy i jest już drugą październikową wizytą US Navy w Gdyni, jak również drugą wizytą tej konkretnej jednostki w Porcie Gdynia. Po raz pierwszy cumował on w naszym porcie pod koniec sierpnia b.r. Jednostki zaopatrzeniowe US Navy regularnie zawijają do portów sojuszniczych państw, aby wzmocnić więzi w ramach NATO oraz utrzymać linie zaopatrzenia amerykańskich okrętów, w tym również operujących na Bałtyku

USNS Leroy Grumman jest dziewiątym z 16 okrętów typu Henry J. Kaiser zbudowanych na potrzeby US Navy. Okręt wszedł do służby w 1989 roku. Zabudowane w kadłubie zbiorniki umożliwiają załadunek do 28 600 metrów sześciennych paliwa okrętowego oraz nafty lotniczej, dodatkowo okręt posiada pomieszczenia o powierzchni 690 metrów kwadratowych do przewozu szeroko pojętych ładunków suchych, może także przyjąć na pokład do 128 palet w warunkach chłodniczych.

Okręty typu Henry J. Kaiser wykorzystywane są do dostarczania innym jednostkom wojskowym i cywilnym na morzu paliwa, a także żywności i uzbrojenia. Budowane były bez uzbrojenia, ale mogą być wyposażone w systemy broni bliskiego zasięgu. Załogę stanowi 89 cywilów, odpowiedzialnych za normalną eksploatację i 19 oficerów, 29 członków załogi rezerwowej oraz sześciu oficerów US Navy.

  • ikonaOpublikowano: 30.10.2022 15:49
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.11.2022 19:10
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także