Społeczeństwo

Konferencja o tożsamości Gdyni

fot. Paweł Kukla

fot. Paweł Kukla

W piątek, 15 lutego, już po raz 14. odbyła się konferencja „Tożsamość kulturowo-cywilizacyjna Gdyni”. Organizowana pod patronatem prezydenta miasta, Wojciecha Szczurka, była jednym z ostatnich akcentów obchodów 93. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich.
 
Każda dotychczasowa edycja konferencji, organizowanej przez Wyższą Szkołę Komunikacji Społecznej w Gdyni, miała swój motyw przewodni. Obchodzone właśnie 93. urodziny Gdyni skłoniły organizatorów do pochylenia się nad tematem pamięci gdynian. W mowie otwierającej konferencję prof. Helena Głogowska tłumaczyła, że choć do setnej rocznicy nadania Gdyni praw miejskich pozostało jeszcze kilka lat, to jest to najwyższy czas, by zająć się gromadzeniem wspomnień gdynian, którzy przez lata tworzyli to miasto.
 
Prelegentami XIV edycji konferencji byli związani z Gdynią uczeni. Spotkanie otworzył wykład mgr Kseni Bagniewskiej, który był wspomnieniem o jej własnej matce, Mirosławie Walickiej, autorce książki „Gdynia: pejzaż sprzed wojny”.
 
Ponadto w programie konferencji znaleźli się dr Michał Tuszyński, dr Mariusz Kardas, prof. Maciej Szczurowski, dr Monika Chojnacka, ks. Mirosław Gawron, prof. Helena Głogowska, dr Michał Graban, dr Joanna Leska-Ślęzak oraz dr Lucyna Mizera.
 
Wzorem poprzednich lat, konferencja podsumowana zostanie publikacją, znaną mieszkańcom miasta jako „Zeszyty Gdyńskie”. Obecnie, na końcowym etapie przygotowań znajduje się trzynasty tom wydawnictwa, który jest efektem ubiegłorocznej konferencji.
 
Wszystkie poprzednie numery „Zeszytów Gdyńskich” dostępne są w formie cyfrowej na stronie internetowej Wyższej Szkoły Komunikacji Społecznej.

  • ikonaOpublikowano: 15.02.2019 13:04
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.02.2019 13:04
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Kukla
ikona