Społeczeństwo

Małymi grupami w stronę rozwoju. Słowo o SPOT “Wyspa”

Grupa dzieci siedzących w kręgu

"Wyspa" pracuje z dziećmi i całymi rodzinami// fot. archiwum SPOT "Wyspa"

Kameralność, indywidualne podejście, działanie w niewielkich grupach i stała współpraca z rodzicami - tak w dużym skrócie opisać można SPOT „Wyspa”, jedną z szesnastu placówek wsparcia dziennego działających na terenie Gdyni. Do „Wyspy” uczęszczają dzieci w różnym wieku, od najmłodszych do niemal dorosłych, które na co dzień korzystają ze wsparcia specjalistów i wielu możliwości rozwoju.

- Wiemy, jak ważne jest to, aby dzieci i młodzież otrzymywały dopasowane i konkretne wsparcie - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Przekłada się ono całościowo na ich start w dorosłe życie. O to, aby zapewnić wsparcie w nauce, relacjach oraz perspektywy rozwoju dbają właśnie placówki wsparcia dziennego SPOT. Każda z nich to niezbędny element całości rozwijanego od lat systemu, który pozwala nam dbać o młodych mieszkańców miasta.
Do położonego w centrum Gdyni SPOT „Wyspa” uczęszczają przede wszystkim dzieci z okolicznych szkół, jednostek oświatowych oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych. Jak podkreśla kierownik, Joanna Adamska, wiedza o placówce i jej usługach przekazywana jest rodzicom głownie poprzez  strony internetowe, specjalistów z instytucji współpracujących, poprzez współpracę z pedagogami i psychologami szkolnym a także „pocztą pantoflową”.
- Spot działa dla dzieci i rodzin, które potrzebują różnego rodzaju wsparcia – mówi. - Kierujemy swoją ofertę przede wszystkim do rodzin mieszkających w okolicach centrum miasta. Zajmujemy się szeroko pojętą pomocą specjalistyczną, wychowawczo opiekuńczą, psychologiczną, materialną. Zajmujemy się dziećmi i ich rodzinami, w czasie kiedy przeżywają kryzysy, takie jak wychowawcze, materialne, doświadczają przemocy. Opiekujemy się dziećmi z trudnościami szkolnymi, dysfunkcjami rozwojowym i wspieramy też rodziny nie przejawiające takich trudności, które potrzebują innego rodzaju pomocy. Często na etapie rozmowy okazuje się także, że rodzina, która zdaje się funkcjonować bez zarzutów, także potrzebuje np. wsparcia terapeutycznego, opiekuńczego, edukacyjnego, diagnozy czy po prostu konsultacji i rozmowy. Pracujemy też z rodzinami z Ukrainy i z innych państw i współpracujemy ze specjalistą posługującym się językiem ukraińskim.
W ramach codziennego działania kadra SPOT pomaga także w przypadku problemów związanych z uzależnieniem w rodzinie m.in. kierując do odpowiednich placówek współpracujących. Praca w SPOT “Wyspa” prowadzona jest w mniejszych grupach, które spotykają się częściej. Jak podkreśla Joanna Adamska pozwala to na poświęcenie większej ilości czasu każdemu dziecku indywidualnie.
- Dobrze znamy wszystkie dzieci i ich historię, wiemy, jakie mają marzenia, troski, plany, a także znamy ich rodziców - zaznacza. - To, co jest dla nas szczególnie ważne, to moim zdaniem przyjazna atmosfera jak i przede wszystkim pracujący tu specjaliści - wszystkie osoby, które są zatrudnione do opieki i pracy z dziećmi i rodziną są wykształcone w kierunkach pedagogicznych, psychologicznych. Mamy bardzo zgrany i dobrany zespół. To zawsze osoby z doświadczeniem w pracy z dziećmi, działające w innych placówkach, szkołach-  kreatywne, uzdolnione w wielu obszarach i zaangażowane.
Dwójka dzieci trzymająca eksponat
Do SPOT uczęszczają dzieci i młodzież, z którymi zajęcia prowadzone są w mniejszych grupach// fot. archiwum SPOT „Wyspa"

Uczestnicy SPOT “Wyspa” to dzieci i młodzież w wieku od 5 do 21 roku życia. W obecnej chwili to w większości uczniowie klas O i VII szkół podstawowych. Aby metody pracy były jak najlepiej dopasowane do potrzeb, podzieleni są na grupy według wieku.

Dni w placówce, tak jak w innych SPOT-ach mijają m.in. na nauce, pomocy przy odrabianiu lekcji oraz zajęciach terapeutycznych, ale nie tylko. Ważnym elementem w pracy SPOT pozostaje profilaktyka, a także prowadzona na bieżąco praca z rodzicami, którzy uczestniczą w zajęciach, wyjściach i uroczystościach a także skierowanych do nich stricte działań.
- Staramy się organizować ciekawe i różnorodne zajęcia psychoedukacyjne, w tym także dla rodziców. Szczególnie istotne są zajęcia praktyczne, warsztaty profilaktyczne, zajęcia terapeutyczne, pogadanki na tematy, które dla nas wydają się oczywiste, ale dla podopiecznych pochodzących z rożnych środowisk nie zawsze - tłumaczy kierownik placówki. - Dopiero, gdy powiemy o pewnych sprawach głośno, zaczynamy myśleć o tym, jak ważna jest higiena, zdrowie, także psychiczne, relacje w rodzinie, więzi międzyludzkie, poprawne wzorce i wiele innych. Staramy się wprowadzać tematy związane z profilaktyką uzależnień, zapobiegające przemocy rówieśniczej czy minimalizujące ryzyko dysfunkcji w rodzinach. Rozmawiamy o tym otwarcie, mówimy, co można zrobić, gdzie można się zgłaszać, a przede wszystkim jak zapobiegać. Wprowadzamy też zajęcia warsztatowe dotyczące emocji, żeby nasi podopieczni lepiej rozumieli siebie, potrafili reagować i wejść w następny etap życia będąc bardziej dojrzałymi i samoświadomymi obywatelami. Często zapracowani rodzice nie mają czasu na przekazywanie wiedzy, nie zawsze wiedzą jak.  Żyjemy w bardzo trudnych czasach, w których dominuje internet, łatwość komunikacji, alternatywny świat mass mediów. Rodzice maja wielką odpowiedzialność, ale to, czego brakuje w rodzinach, to właściwie spędzony czas - czas dla dzieci i z dziećmi, ale też dla siebie samych – wszystko w odpowiednich proporcjach.
Działalność „Wyspy” to także atrakcje organizowane na świeżym powietrzu - festyny oraz wspólne wyjścia dla dzieci wraz z rodzicami. SPOT nawiązuje również współpracę z innymi instytucjami i organizacjami z Gdyni i spoza niej. Dzięki takim działaniom w ubiegłym roku udało się zorganizować m.in. piknik na Polance Redłowskiej, który współorganizowało kilka placówek SPOT. Odbyły się też zajęcia w hotelach czy restauracyjnych kuchniach.
- Czerpią z tego szczególnie nastolatkowie, którzy zastanawiają się, co chcą robić w przyszłości, jaki zawód wykonywać - stwierdza Joanna Adamska.
Grupa dzieci podczas zajęć sportowych
W kalendarzu placówki nie brakuje aktywności na świeżym powietrzu// fot. archiwum SPOT „Wyspa"

„Wyspa” przywiązuje także dużą wagę do umiejętności organizowania czasu wolnego, rozszerzania zainteresowań i pasji poprzez organizację zajęć sportowych, również tych sprecyzowanych i specjalistycznych, takich jak m.in. żeglarstwo, sporty zimowe, snowboard i narciarstwo, w miarę możliwości nieodpłatnie, we współpracy z instruktorami. 
- Organizujemy wyjścia na mecze koszykówki, gry terenowe i wiele innych atrakcji dla naszych podopiecznych. W działalność placówki jako jednostki pożytku publicznego, wpisały się także festyny rodzinne, zbiórki i kiermasze organizowane w celach charytatywnych, na które dzieci samodzielnie przygotowują rękodzieła - podsumowuje kierownik. 

  • ikonaOpublikowano: 30.03.2023 16:00
  • ikona

    Autor: Alicja Choinka (a.choinka@mopsgdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.03.2023 17:50
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona