Społeczeństwo

MEMO i "Siłownia pamięci", czyli gimnastyka dla mózgu

MEMO to trzy bezpłatne aplikacje pozwalające ćwiczyć pamięć przy użyciu tabletu // fot. Jarosław Józefczyk

MEMO to trzy bezpłatne aplikacje pozwalające ćwiczyć pamięć przy użyciu tabletu // fot. Jarosław Józefczyk

Dwa projekty przeznaczone dla seniorów – multimedialna aplikacja MEMO i zestaw tradycyjnych ćwiczeń „Siłownia pamięci”, które powstały przy współudziale specjalistów z Gdyni, to doskonała propozycja na czas spędzany w domu. Gimnastykują mózg i pomagają w budowaniu międzypokoleniowych więzi.

O tym, jak ważne jest dziś utrzymanie dobrej formy, nie trzeba nikogo przekonywać. Gdy pozostajemy w domach, formy możliwych aktywności są ograniczone, ale wciąż dostępne. Propozycje prostych ćwiczeń fizycznych znaleźć można na facebookowym profilu Ministerstwa Zdrowia oraz na stronie fizjoterapiaporusza.pl.

Ćwiczenia dla mózgu dostępne są natomiast na stronach www.projektmemo.pl oraz www.silowniapamieci.pl.

- W prace nad oboma projektami zaangażowani byli nie tylko gdyńscy specjaliści, ale także seniorzy z naszego miasta – przypomina Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Mówili państwo o swoich potrzebach, podpowiadali rozwiązania, dzięki którym korzystanie z MEMO oraz "Siłowni pamięci" będzie proste, ale też da efekty. Zachęcam do skorzystania z nich: rozwiązania łatwych zadań czy stworzenia nowej kolekcji zdjęć. Są dostępne w internecie i całkowicie darmowe. Niektóre można rozwiązywać samodzielne, w inne trzeba zaangażować domowników. Najważniejsze, że te wszystkie aktywności można podejmować zostając w domu.

MEMO to trzy bezpłatne aplikacje pozwalające ćwiczyć pamięć przy użyciu tabletu. Można pobrać ją ze strony www.projektmemo.pl i zainstalować na tablecie.

W „Memo trening” znajdziemy ćwiczenia stymulujące działanie mózgu. Zebrano je w sześć tematycznych scenariuszy, ale można też korzystać z pojedynczych ćwiczeń. Każde ćwiczenie ma kilka poziomów trudności, związanych z liczbą elementów / pytań / zadań. Ćwicząc regularnie, poprawimy działanie pamięci i utrzymamy ją w dobrej kondycji: wzmocnimy umiejętność zapamiętywania i kojarzenia faktów, poprawimy szybkość reakcji.

„Memo dzień” w formie kalendarza łączy rozrywkę z poszerzaniem wiedzy o świecie - informuje o nietypowym święcie lub przypadających danego dnia imieninach. Znaleźć tu można także ciekawostki dotyczące funkcjonowania mózgu i pamięci.

„Memo pamiątki” pozwala natomiast utrwalić i przechować ważne wspomnienia dzięki zrobieniu zdjęcia i nagraniu opowieści. Zdjęcia i nagrania są archiwizowane w aplikacji. 

Poznanie MEMO może też pomóc w oswojeniu się z nowymi technologiami – obsługa aplikacji jest prosta, a sam jej wygląd przyjazny dla użytkownika.

Przy okazji prac nad urządzeniem multimedialnym powstała „Siłownia pamięci” – dostępny na stronie www.silowniapamieci.pl zestaw ćwiczeń w formie tradycyjnej. Są bezpłatne i łatwe do wydruku. Przy każdym z zadań znajduje się jego opis, ale też informacja o tych funkcjach życiowych, na które ćwiczenie ma wpływ.  Wśród propozycji: bingo, jaka to melodia, państwa miasta. W zależności od zadania, można wykonywać je samodzielnie lub w parach.

- W pracach zarówno nad MEMO, jak i  „Siłownią pamięci” kluczowe znaczenie miały uwagi i sugestie seniorów zarówno co do tego, jak aplikacja MEMO ma wyglądać jak i tego, co powinna zwierać – podkreśla Katarzyna Stec, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni, zaangażowana w oba projekty. – Od użytkowników wiemy, że nasze propozycje spełniają zadanie. Dobra forma to sprawne ciało i umysł. Proszę nie zapominać o jego regularnym gimnastykowaniu.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 27.03.2020 15:38
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.03.2020 15:42
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona