Społeczeństwo

Mural, który łączy

Współautorki projektu z Budżetu Obywatelskiego, Emilia

Współautorki projektu z Budżetu Obywatelskiego, Emilia

Połączy dwie części dzielnicy i zmieni oblicze ruchliwego podziemnego przejścia, nawiązując do okolicznej natury – mowa o muralu, który powstaje pomiędzy Pustkami Cisowskimi i Demptowem. To element projektu, który w zeszłorocznej edycji gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego otrzymał najwięcej głosów w skali miasta obok innego pomysłu z tej samej dzielnicy.

Zagłosowało na niego ponad 2700 osób, co w skali Budżetu Obywatelskiego było świetnym wynikiem i dzięki najwyższej frekwencji projekt doczekał się realizacji jako drugi z listy. Jego pełna nazwa to „Miejsca zabawy i rekreacji od juniora do seniora (SP 16, ul.Rumska, ul.Modrzewiowa, siłownia ul.Borowikowa), AED przy przychodni oraz mural w tunelu między Pustkami i Demptowem”.



Ostatni z elementów, mural, właśnie nabiera kształtów, a dokładniej – kolorów. W przejściu pod obwodnicą powstały już szkice.

- To przejście łączące Demptowo i Pustki Cisowskie, tą drogą porusza się codziennie bardzo dużo osób, zarówno do szkoły, jak i do sklepów czy do kościoła. To miejsce było zaniedbane, pojawiały się niewybredne napisy, więc uznałam, że należy je zrewitalizować i podnieść troszkę walory estetyczne naszej okolicy przez piękne malowidła – mówi Monika Rak, współautorka zwycięskiego projektu i pomysłodawczyni muralu. - Nasza dzielnica jest pięknie położona, w obszarze zalesionych wzgórz, a tutaj wcześniej były łąki i ten mural miał właśnie nawiązywać do natury oraz sportu i rekreacji, ponieważ jest elementem wniosku, który kładzie nacisk na spędzanie czasu na wolnym powietrzu – wyjaśnia.

Pomysł połączył mieszkańców, którzy wspólnymi głosami wywalczyli nie tylko mural, ale też m.in. ogólnodostępny defibrylator czy zewnętrzną siłownię.

- Projekt obejmował kilka lokalizacji, gdzie miały powstać elementy rekreacji zarówno dla osób starszych, jak i dzieci. To zjednoczyło mieszkańców, a mural był elementem, który miał łączyć dwie części dzielnicy pod obwodnicą, ten punkt miał spowodować, że to połączenie będzie ładne i praktyczne – mówi Emilia Rogała, wnioskodawczyni całego projektu.

Sam mural, w tym jego konkretny projekt powstawał we współpracy autorek z Plastykiem Miasta, Jackiem Piątkiem i znanym trójmiejskim artystą-grafficiarzem, Markiem „Looney’em” Rybowskim, który aktualnie pracuje przy jego wykonaniu. Jak zapewnia artysta, w ciągu około dziesięciu dni powinny już zakończyć się prace. Realizacja muralu odbywa się w porozumieniu z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, która zarządza terenem podziemnego przejścia.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona