Społeczeństwo

Najlepiej zaprojektowane wnętrza w mieście

Tegoroczni nominowani w konkursie „Najlepiej zaprojektowane wnętrze komercyjne w Gdyni 2022”. Na zdj. (od lewej, u góry): Willa Wincent, Mi Bella Salon urody, Co Do Zasady, enoki i Reset // fot. GDD/FB

Tegoroczni nominowani w konkursie „Najlepiej zaprojektowane wnętrze komercyjne w Gdyni 2022”. Na zdj. (od lewej, u góry): Willa Wincent, Mi Bella Salon urody, Co Do Zasady, enoki i Reset // fot. GDD/FB

Miłośnicy architektury myśląc o Gdyni od razu kojarzą ją z modernizmem. Ale w naszym mieście wciąż powstają liczne, ciekawe realizacje, w tym m.in. interesujące wnętrza komercyjne. Ich odkrywaniu służy konkurs towarzyszący wydarzeniu Gdynia Design Days „Najlepiej zaprojektowane wnętrze komercyjne w Gdyni”. Na tegorocznego zwycięzcę można głosować do 31 sierpnia.

 

Inspiracje ze świata

 
W Gdyni można spotkać wiele lokali, których aranżacje nawiązują do odległych miejsc. Takich jak np. Azja czy Ameryka Południowa. Nie są to jednak bezpośrednie, stereotypowe cytaty, a wysmakowane inspiracje, zestawione z lokalnymi motywami.
 
HAOS | ul. Starowiejska 14, projekt wnętrza: Maciej Ryniewicz, Rafał Kaletowski

Restauracja Haos // fot. Haos/FBRestauracja Haos // fot. Haos/FB
Restauracja HAOS to miejsce łączące smaki, potrawy, kulturę i ludzi. Wyzwaniem dla jego projektantów było uchwycenie klimatu Azji, bez dosłownych i bezpośrednich nawiązań do konkretnych rejonów, czy krajów tego kontynentu.
 
Wnętrze lokalu, za sprawą odpowiednio dobranej kolorystyki, oświetlenia, dużej ilości roślinności oraz wysokiego sklepienia, daje gościom poczucie, że przenieśli się na jedną z azjatyckich ulic. Ten celowy zabieg ma podkreślić i nawiązywać do stylu serwowanej kuchni – street foodu z różnych rejonów Azji.
 
HAOS to przemyślana i spójna koncepcja kuchni, wystroju wnętrza oraz samej identyfikacji.
 
Moshi Moshi Sushi | ul. Antoniego Abrahama 52, projekt wnętrza: Filip Kozarski
 
Restauracja Moshi Moshi Sushi // mat. prasowe GDD
Restauracja Moshi Moshi Sushi // mat. prasowe GDD
Moshi Moshi Sushi to synteza elementów japońskiej architektury i naturalnych materiałów – drewna, betonu oraz ręcznie malowanych detali. Wnętrze projektu Filipa Kozarskiego urzeka klasą, elegancją i harmonią. Lokal zaaranżowany z dbałością o każdy najmniejszy szczegół. Na uwagę zasługuje też tradycyjny noren wiszący nad barem, lampy barwione techniką shibori oraz tabliczki yojijukugo.
 
Luis Mexicantina | ul. 3 Maja 21, projekt wnętrza: Maciej Ryniewicz i Rafał Kaletowski
 
Restauracja Luis Mexicantina // fot. Luis Mexicantina/FB
Restauracja Luis Mexicantina // fot. Luis Mexicantina/FB
W tym lokalu nawiązano do ojczyzny serwowanej kuchni – Meksyku – ale bez typowych motywów, odnoszących się bezpośrednio do ludowości.

Niemalże monochromatyczne wnętrze poprzez grę ciepłych odcieni – od beżu i różu, poprzez czerwień, aż do głębokiej ochry – oddaje klimat i nastrój Meksyku. Tę paletę barw uzupełnia gra faktur – znajdziemy tu plecionki, drewno oraz odbijające światło kafle. Całość spójnie nawiązuje do meksykańskiego modernizmu, a w szczególności do twórczości Luisa Barragana.
 

Koncepty osadzone w gdyńskiej historii

 
Dalekie inspiracje i przenikanie się kultur to jednak nie jedyne motywy gdyńskich lokali. W mieście można także znaleźć realizacje nawiązujące do modernizmu i rodzimej historii architektury. Przykładem są m.in. restauracja Muszla czy apartamenty Willa Wincent.
 
Willa Wincent | ul. Wincentego Pola 33, projekt wnętrz: Maciek Ryniewicz i Rafał Kaletowski
 
Wnętrze Willi Wincent // mat. prasowe GDD
Willa Wincent // mat. prasowe GDD
Willa Wincent to 24 unikatowe pokoje i apartamenty autorstwa duetu projektantów Maćka Ryniewicza i Rafała Kaletowskiego. Budynek mieści się w ustronnej, położonej u brzegu morza części wzgórza św. Maksymiliana. Jego historia sięga 1929 roku, w którym został wybudowany z myślą o domu wczasowym.

Odtwarzając jego funkcję i przywołując ówczesny styl, projektanci bardzo subtelnie nawiązali do tradycji, jednocześnie wpisując się we współczesne estetyczne kierunki projektowe. Klimat wnętrz odpowiada funkcji przestrzeni, kolorystyka i formy są zbalansowane, co sprzyja aurze spokoju i odpoczynku. Wysoka jakość materiałów, dbałość o detale i rozwiązania nawiązujące do stylistyki modernizmu – to charakterystyczne elementy tego miejsca.
 
Muszla | plac Grunwaldzki 1, Katarzyna Dudko, studio Formativ
 
Restauracja Muszla // fot. Muszla/FB
Restauracja Muszla // fot. Muszla/FB
Wnętrze Muszli to bezpretensjonalne nawiązanie do 20-lecia międzywojennego, charakterystycznego dla gdyńskiej architektury. Projekt Katarzyny Dudko ze studia Formativ doskonale koresponduje z niezwykłą bryłą budynku.

Dominujące barwy – miedź i grafit – nadają całości elegancji. Do tego podkreśla to staranność wykończenia wszystkich materiałów oraz ich przemyślany dobór. Każdy szczegół ma tu znaczenie – od ryflowanego baru, poprzez mozaikową posadzkę, po stylowe oświetlenie.
 

Gdynia Design Days promuje dobrze zaprojektowane wnętrza


Wydarzeniu Gdynia Design Days towarzyszy konkurs na najlepiej zaprojektowane wnętrza komercyjne. Wszystkie wspomniane w artykule realizacje to nominowani oraz zwycięzcy plebiscytu w latach 2017-2021.

Jaki jest cel konkursu? Aby nagrodzić lokale, które tworzą nową jakość, a także korzystnie wpływają na przestrzeń publiczną miasta.



W tym roku o tytuł najlepiej zaprojektowanego wnętrza w Gdyni ubiegają się:


Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach – plebiscycie publiczności (głosować można do 31 sierpnia) oraz konkursie jury.

Wyróżnione lokale otrzymują nagrodę w formie specjalnej naklejki, potwierdzającej zwycięstwo oraz prawo do posługiwania się tytułem „Najlepiej zaprojektowane wnętrze”. Dodatkowo dostają produkt z kolekcji MANUBA.
 
Lista tegorocznych nominowanych znajduje się na stronie GDD. Jak zagłosować? Do 31 sierpnia wystarczy na Facebooku polubić zdjęcie wybranego przez siebie lokalu.
 
Źródło: GDD

  • ikonaOpublikowano: 17.08.2022 07:03
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.08.2022 07:52
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona