Społeczeństwo

Naucz się tworzyć muzykę na warsztatach on-line!

Poznaj tajniki produkowania muzyki na bezpłatnych, wirtualnych warsztatach. Start już 15 czerwca. / fot. pexels.pl

Poznaj tajniki produkowania muzyki na bezpłatnych, wirtualnych warsztatach. Start już 15 czerwca. / fot. pexels.pl

W dobie gwałtownego rozwoju technik multimedialnych wzrasta zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę w sektorze kultury, która poradziłaby sobie z licznymi wyzwaniami współczesnych technologii cyfrowych. Dlatego weź udział w bezpłatnych warsztatach on-line organizowanych przez gdyńskiego kompozytora, Igora Jankowskiego oraz Fundację Rozwoju Artystycznego i Współpracy Międzynarodowej MSM UNICUM i poznaj tajniki produkowania muzyki!

***

Aktualizacja, 25.05.2020

Z przyczyn niezależnych od organizatorów, warsztaty on-line z tworzenia muzyki zostaną najprawdopodobniej przeniesione na inny termin. Szczegółowych informacji udziela współorganizator Igor Jankowski: igorjankowski.kompozytor@gmail.com

***

We współczesnym świecie dźwięk i obraz stały się niezastąpionymi elementami wszelkich procesów edukacyjnych, promocyjnych i reklamowych. Jeżeli wcześniej sfera kultury i sztuki sporadycznie korzystała z pomocy zawodowych producentów muzycznych lub reżyserów dźwięku, to obecnie zapotrzebowanie jest tak wielkie, iż drobne prace multimedialne stały się nieodłączną częścią codziennych obowiązków pracowników kultury i oświaty.

- Warsztaty online to ostatnio powszechna i bardzo efektywna forma komunikacji również w dydaktyce. Uznaliśmy, że tego typu warsztaty mogą być dla kogoś w kwarantannie (i nie tylko) ciekawą inspiracją do realizacji swoich muzycznych pomysłów. Chcemy pokazać podstawy pracy z dźwiękiem na komputerze, jak konstruować utwory, jakich podstawowych zasad warto się trzymać. Cieszylibyśmy się jeśli nasze warsztaty zachęciłyby kogoś do zgłębiania tego tematu, stały się pasją - a może w przyszłości nawet drogą zawodową – mówią organizatorzy.

Mniejsze ośrodki kulturalne, w czasie realizacji swojej misji, nie mają możliwości częstego korzystania z płatnych platform z materiałami muzycznymi albo opłacenia usług czy zatrudniania wykwalifikowanych producentów muzycznych. Warsztaty muzyki elektronicznej on-line maja na celu przekazanie podstawowych informacji z zakresu produkcji muzycznej, tak aby uczestnicy mogli samodzielne, na miarę swoich potrzeb, stosować pozyskaną wiedzę i produkować własne utwory.

Organizatorami warsztatów są Igor Jankowski, polsko-białoruski kompozytor, pedagog i działacz muzyczny z Gdyni oraz gdyńska Fundacja Rozwoju Artystycznego i Współpracy Międzynarodowej MSM UNICUM. Warsztaty poprowadzi Jacek Hoduń, na co dzień związany z branżą muzyczną.

Dla kogo?


Warsztaty mają charakter uniwersalny i są przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców. Dla dzieci i młodzieży mogą być formą rozrywki i impulsem do poznania szerokich możliwości z zakresu tworzenia muzyki wirtualnej i rozrywkowej, a dla osób dojrzałych i pracujących zawodowo (zwłaszcza w sektorach kultury i oświaty) dodatkowym narzędziem do nowoczesnej realizacji swoich codziennych zadań.

Jak wziąć udział w warsztatach?



Na potrzeby projektu zostanie stworzony specjalny kanał na YouTube (pod nazwą: Produkcja muzyki na komputerze - podstawy dla każdego), gdzie od 15 czerwca zaczną się pojawiać transmisje z zajęć warsztatowych. Każdego dnia kolejny nowy odcinek (start zawsze o godz. 18.00). Oprócz tego powstanie fanpage na portalu Facebook o tej samej nazwie, gdzie również można będzie zapisać do udziału w projekcie. Początek zapisów 25 maja.

Chętne osoby będą musiały zadeklarować swój udział, dołączając do grupy na Facebooku, odpowiadając także na kilka bardzo prostych i podstawowych pytań - miedzy innymi dlaczego chcą wiązać udział oraz czy maja jakieś doświadczenie w dziedzinie pracy z dźwiękiem. Warsztaty są całkowicie bezpłatne.

Zajęcia będą zawierać część teoretyczną oraz praktyczną. Dzięki nim każdy odbiorca, związany zawodowo z obszarem kultury może poszerzyć własne kompetencje i w przyszłości samodzielnie przygotowywać krótkie produkcje muzyczne na potrzeby promocji i edukacji.

Po ukończeniu wszyscy uczestnicy, mający 100% frekwencję i którzy oddadzą pracę końcową otrzymają zaświadczenia. Wszystkie 7 odcinków warsztatowych pozostanie dalej na kanale YouTube, więc chętne osoby będą mogły indywidualnie z nich korzystać i w dowolnym momencie odtwarzać.

Plan warsztatów

  1. Wprowadzenie. Udostępnienie linku w celach szkoleniowych do pobrania programu do produkcji muzycznej. Wyjaśnienie podstawowych terminów z zakresu produkcji muzycznej.
  2. Przypomnienie materiału z poprzedniej lekcji. Praktyczne zastosowanie zaprezentowanego wachlarzu narzędzi.
  3. Zadania praktyczne. Omówienie podstawowych błędów przy produkcji muzycznej.
  4. Prezentacja najpopularniejszych produkcji z zakresu muzyki elektronicznej z ich następna analizą dźwiękową.
  5. Omówienie najpopularniejszych trendów w cyfrowych produkcjach muzycznych.
  6. Wystawienie zaświadczenia dla osób, które do końca uczestniczyli w warsztatach i wysłali do wykładowcy swoją pracę końcową.

Prowadzący warsztaty


Za realizację lekcji będzie odpowiedzialny Jacek Hoduń - absolwent wydziału Reżyserii Dźwięku Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (specjalność-fonografia klasyczna z rozszerzeniem muzyki rozrywkowej). Pracował jako producent muzyczny stacji Rock Radio, Radio Złote Przeboje oraz Radio Pogoda, realizował dźwięk oraz grał w Polskiej Orkiestrze Muzyki Filmowej. Ma za sobą realizację i nagrania płyt w studiach nagraniowych Polskiego Radia oraz realizacje (mixy) telewizyjne. Zajmuje się aranżowaniem i produkcją muzyczną - tworzy utwory dla artystów oraz pisze muzykę do reklam. Współpracuje jako realizator dźwięku z Filharmonią Kaszubską oraz prowadzi firmę RADIOWELOVE, tworzącą reklamy radiowe oraz kompletne oprawy dźwiękowe stacji. Stara się być możliwie aktywnym muzykiem nie tylko w studio i w dziedzinie produkcji, ale również na scenie - wykonawczo, współpracując między innymi z zespołami wytwórni Universal Music Polska (ekipa The Voice of Poland Kids).

Jacek Hoduń, fot. mat. prasowe

  • ikonaOpublikowano: 20.05.2020 10:50
  • ikona

    Autor: Weronika Rozbicka (w.rozbicka@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.05.2020 12:18
  • ikonaZmodyfikował: Weronika Rozbicka
ikona