Społeczeństwo

Niech biel i czerwień otulą miasto

Biało-czerwona Gdynia//fot. Michał Puszczewicz

Biało-czerwona Gdynia//fot. Michał Puszczewicz

11 listopada Gdynię odwiedzą goście z przeszłości. Wspólne świętowanie to okazja do odwiedzenia ciekawych miejsc, spojrzenia na perły modernizmu z niepodległościowej perspektywy, a także spędzenia czasu z rodziną. Choć dumnie falująca flaga niesiona przez uczestników parady nie pojawi się w tym roku na ulicach, to przecież świętować będziemy z radością i dumą. Zachęcamy, by ustroić okna i balkony w biel i czerwień, a do ubrania przypiąć kotylion.



W tym roku wielka flaga z pieczołowitością niesiona ulicą nie wywoła zadumy i łez wzruszenia. W tym roku miasto przyozdobi jednak ponad 2.000 flag narodowych. I tak jak przy okazji świąt majowych, zachęcamy mieszkańców do przystrojenia swoich okien i balkonów. Niech biało-czerwone barwy rozświetlą listopadową słotę.
 
Z okazji Święta Niepodległości miasto tradycyjnie zostanie oflagowane. Narodowe barwy przystroją reprezentacyjne ulice, aleje, place i skwery, m.in.: ul. Morską, Węzeł Pokoju, ul. Śląską, Drogę Gdyńską na odcinku od al. Marsz. Piłsudskiego do ul. Kieleckiej, ul. Władysława IV, ul. 10 Lutego, skwer Kościuszki, al. Jana Pawła II, ul. Wójta Radtkego, ul. Jana z Kolna, plac Grunwaldzki, ul. Armii Krajowej, ul. Borchardta, ul. Janka Wiśniewskiego od placu Konstytucji do Estakady Kwiatkowskiego, Węzeł Ofiar Grudnia 1970, ul. Dworcową, plac Konstytucji, ul. Starowiejską, al. Marsz. Piłsudskiego, al. Zwycięstwa do granicy z Sopotem, ul. Wielkopolską. W sumie w Gdyni zawiśnie blisko 2.000 flag.
Oprócz tego 90 flag zawiśnie na nośnikach reklamowych na słupach trakcyjno-oświetleniowych przy ul. Świętojańskiej oraz masztach przy pomniku Harcerzy, pomniku marsz. Józefa Piłsudskiego, przy pomniku 2. Morskiego Pułku Strzelców i punkcie widokowym Kolibki oraz na końcu al. Jana Pawła II.

Efekt wzmocni po szybko zapadającym w listopadzie zmroku podświetlenie wybranych budynków. 11 listopada od godz. 16.00 wybrane budynki w Gdyni zostaną oświetlone barwami narodowymi. Warto wybrać się na wieczorny spacer i sfotografować biało-czerwone: Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej, iglice kościoła pw. św. Antoniego i InfoBox czy Urząd Miasta przy al. Marsz. Piłsudskiego.
 
Zachęcamy mieszkańców, by flagami narodowymi przystroili swoje balkony i okna, a ci, którzy na posesji mają maszty flagowe, umieścili w nich symbol polskości, dumy i wolności.

Polską flagę prezentuj godnie

 
Flaga państwowa – flaga, której mogą używać zarówno władze i instytucje państwowe, jak również obywatele i instytucje prywatne. W Polsce nazwę taką nosi flaga o dwóch pasach poziomych równej szerokości, białym u góry i czerwonym u dołu, w proporcjach 5:8.
 
Flaga państwowa z godłem – nazwa jednej z dwóch polskich flag państwowych. Ma dwa pasy poziome – u góry biały, u dołu czerwony i herb Rzeczypospolitej Polskiej, nazywany obecnie godłem państwowym RP, pośrodku pasa białego. Flagi tej mogą używać jedynie polskie przedstawicielstwa i misje (także wojskowe) za granicą, statki morskie, kapitanaty i bosmanaty portów, lotniska i lądowiska cywilne oraz cywilne samoloty podczas lotów za granicą.
 Barwy narodowe a flaga państwowa RP
 
Brak określonych proporcji to zasadnicza różnica pomiędzy barwami narodowymi a flagą państwową RP. Barwy narodowe mogą być dowolnej długości i szerokości, z zastrzeżeniem, że wymiary obu pasów muszą być identyczne.
 
Zasady dotyczące prezentowania flagi w godny sposób (oprac. MSWiA):
 
  • flaga eksponowana publicznie musi być czyste i mieć czytelne barwy. Nie mogą być pomięte lub postrzępione,
  • na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami,
  • nie powinno się podnosić i wywieszać flagi w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze,
  • w czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć,
  • flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody,
  • flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem,
  • flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu,
  • na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków,
  • powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe, aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8,
  • godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi lub banneru jest niepubliczne spalenie. Możliwe jest także godne zniszczenie flagi przez rozdzielenie barw.

  • ikonaOpublikowano: 10.11.2021 16:25
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.11.2021 19:17
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także