Społeczeństwo

Nowe Błękitne Tablice WWF

Nowe Błękitne Tablice WWF w Babich Dołach, na Oksywiu i Plaży Miejskiej. Fot. Błękitny Patrol WWF

Nowe Błękitne Tablice WWF w Babich Dołach, na Oksywiu i Plaży Miejskiej. Fot. Błękitny Patrol WWF

Babie Doły i Oksywie to dwie nowe gdyńskie lokalizacje tablic informacyjnych stawianych przez Błękitny Patrol WWF na polskim wybrzeżu. Odnowiona tablica wróciła też na plażę miejską. Tablice informują jak zachować się w przypadku zaobserwowania foki szarej, morświna i ptaków morskich.
 
Jak podaje na swojej stronie WWF Polska, w ostatnim stuleciu populacja fok szarych w Polsce zmniejszyła się o 70% i pozostało ich obecnie 30 tysięcy. Reszta wyginęła na skutek polowań i zanieczyszczenia środowiska. Niegdyś licznie występujące foki traktowano jak szkodniki, które niszczą sieci i konkurują o ryby z miejscowymi rybakami. Obecnie częstą przyczyną śmierci jest przyłów, czyli przypadkowe zaplątanie się w sieci rybackie. Młode foki giną często już kilka tygodni po urodzeniu.
 
Intensywny rozwój turystyki wypiera foki z tradycyjnych siedlisk, pojawiają się więc one coraz częściej na miejskich brzegach i popularnych plażach.
Niecałe dwa tygodnie temu w Gdyni zostało znalezione martwe szczenię. Młoda foka nazwana Bolenka była widywana na końcu Mola Południowego, gdzie część spacerowiczów niepokoiła zwierzęta starając się zrobić sobie z nimi zdjęcia lub próbując zapędzić je do wody. Wkrótce Bolenka już nie żyła. Jeszcze nie wiadomo, co było przyczyną śmierci młodej foki.
 
Od dziesięciu lat Błękitny Patrol WWF rozmieszcza na polskim wybrzeżu Błękitne Tablice informujące jak zachować się w przypadku zaobserwowania foki szarej, morświna i ptaków morskich, takich jak sieweczka obrożna, ostrygojad, rybitwa rzeczna, rybitwa czubata i rybitwa białoczelna.
– Tablice są rozmieszczane przy wejściach na kąpieliska, tam gdzie najwięcej osób jest w stanie je zobaczyć oraz tam, gdzie faktycznie foki są obserwowane – mówi Aleksandra Botur, która jest absolwentką Oceanografii, pracuje w schronisku dla zwierząt, a od siedmiu lat działa jako wolontariuszka Błękitnego Patrolu WWF. Obecnie jest odpowiedzialna za projekt rozmieszczania Błękitnych Tablic w rejonie Trójmiasta.
 
W pasie od Rewy do Sobieszewa stoi już 12 tablic, z czego cztery w Gdyni. Do tej w Orłowie dołączyła tablica na Plaży Miejskiej, która wróciła na swoje miejsce po renowacji, oraz w Babich Dołach i na Oksywiu. - Plaża miejska w Śródmieściu to bardzo uczęszczane miejsce, a teraz foki pojawiają się nawet na Molo Południowym. Jest tam dużo turystów w sezonie, więc zasięg informacji umieszczonych na plaży w Śródmieściu jest duży. W Orłowie przy wejściu na molo tablica cały czas stoi, tam też sporo osób przychodzi. W Babich Dołach i Oksywiu tablice pojawiły się po raz pierwszy, bo foki są tam faktycznie widywane i pojawia się też coraz więcej ludzi – tłumaczy lokalizację nowych tablic wolontariuszka.
 
Rozmieszczenie tablic uzgadniane jest z Gdyńskim Centrum Sportu, a ich wygląd z plastykiem miejskim. W związku z pojawianiem się fok na Molo Południowym, tam też planowane jest umieszczenie informacji. Ale że jest to miejsce ważne architektonicznie i wizerunkowo, informacja prawdopodobnie pojawi się w formie naklejek w oknach dawnego punktu informacji na końcu mola, a nie w formie tablicy.
 
Aleksandra Botur mówi, że rola edukacyjna Błękitnych Tablic jest bardzo ważna. - Odbiór tablic jest dobry i widać, że wzbudzają zainteresowanie. Podczas akcji ich montowania, zanim jeszcze zostały postawione, ludzie przychodzący na plażę zatrzymywali się i czytali jaka treść się na nich znajduje.
 
Jeśli zaobserwowałeś fokę na wybrzeżu, niezwłocznie poinformuj Błękitny Patrol WWF (tel. 795 536 009) lub Stację Morską w Helu (tel. 601 88 99 40).

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 29.05.2020 11:00
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.05.2020 13:35
  • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona

Zobacz także