Społeczeństwo

Nowe miejsce dla seniorów w Przystani. Tak działa Dzienny Dom Senior +

Grupa seniorów pozujących do zdjęcia

W Dziennym Domu Senior + przebywają gdynianki i gdynianie w wieku 60+// fot. archiwum MOPS w Gdyni

Integracja, zajęcia terapeutyczne, bezpieczna i swobodna przestrzeń – tak w skrócie można opisać Dzienny Dom Senior +. To nowe miejsce na mapie Gdyni, gdzie starsi mieszkańcy uzyskają wsparcie i miło spędzą czas. Za nami oficjalna inauguracja placówki, z której docelowo będzie korzystać 22 gdynian.


- W Gdyni dbamy o to, aby poziom wsparcia świadczonego mieszkańcom w srebrnym wieku był niezmiennie wysoki – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Przykładem działań w tym kierunku jest właśnie świadczący dzienną opiekę nad gdyńskimi seniorami Dzienny Dom Senior +, nie pierwsza, ale na swój sposób wyjątkowa placówka. To nie tylko komfort dla uczestników, którzy spędzają czas na dedykowanych zajęciach i integracji, ale także dla rodzin i opiekunów zyskujących pewność, że ich bliscy przebywają w bezpiecznym miejscu, pod okiem doświadczonej kadry. Warto także wspomnieć o tym, że zaletą jest sama lokalizacja Domu, sprzyjająca integracji międzypokoleniowej i budowaniu społeczności lokalnej oraz pozwalająca na korzystanie z takich zasobów jak m.in. biblioteka.
Dzienny Dom Senior + mieści się w budynku Przystani Chylońska 237. Jego oferta skierowana jest do gdynian w wieku 60+, których codzienne, samodzielne funkcjonowanie jest w znacznym stopniu utrudnione przez wzgląd na stan zdrowia, w tym zaburzenia otępienne. Obiekt jest całkowicie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
- W Dziennym Domu Senior + przewidziano miejsca dla łącznie 22 osób potrzebujących wsparcia w ciągu dnia, gdy ich bliscy przebywają w pracy bądź realizują inne obowiązki - mówi Katarzyna Stec, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni. - Na ten moment społeczność domu liczy 15 seniorów. Są więc jeszcze dostępne miejsca i zapraszamy do kontaktu.
Codzienność w Domu to przede wszystkim pomoc uczestnikom w czynnościach dnia codziennego, terapia zajęciowa, zajęcia ruchowe, kulturalne, edukacyjne, a także integracja i miłe spędzanie czasu w swoim gronie, m.in. na wspólnym śpiewie, zabawie, grach.

Seniorzy w trakcie zajęć manualnych
Codzienność placówki wypełniają różnorodne zajęcia// fot. archiwum MOPS w Gdyni
- Jesteśmy zadowoleni z tego, co się tutaj dzieje, przede wszystkim bardzo dobrze ustanowiona jest organizacja sprzętu sportowego. To wszystko razem powoduje, jest tu bardzo przyjaźnie - mówi pan Bogdan, jeden z uczestników Dziennego Domu Senior +. - Przede wszystkim zajmujemy się sprawami rozrywkowymi, związanymi ze sportem, wykorzystaniem tego wszystkiego, co dla ludzi starszych jest ważne, a ważne jest to, żeby mieć dostęp do lekarza, terapeuty, tego, aby podtrzymywać swoje zdrowie tak, jak to powinno być. 
W oficjalnej inauguracji działalności, która odbyła się 2 marca, wzięli udział Tomasz Gieszcz, dyrektor Biura Wojewody Pomorskiego; Ewa Myć-Szopińska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku; Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia; Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, Katarzyna Stec, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni oraz przedstawiciele MOPS i społeczność Dziennego Domu Senior +


na zdjęciu pięć uśmiechniętych osób
Na zdjęciu: uczestnicy uroczystości. Od lewej: Tomasz Gieszcz, Ewa Myć-Szopińska, Bartosz Bartoszewicz, Michał Guć oraz Katarzyna Stec// fot. gdynia.pl

Dwie kobiety odbierające nagrody
W trakcie inauguracji nie zabrakło oficjalnych gratulacji i podziękowań// fot. archiwum MOPS w Gdyni

Dzienny Dom Senior + (ul. Chylońska 237) działa od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem dni świątecznych) w godzinach od 7:45 do 15:45.

Osoby, które są zainteresowanie pobytem w placówce mogą kontaktować się bezpośrednio z jej pracownikami (tel.: 780-068-739, e-mail: ddsplus@mopsgdynia.pl) bądź Dzielnicowym Ośrodkiem Pomocy Społecznej właściwym według miejsca zamieszkania.

Dzienny Dom Senior + utworzony został w ramach programu wieloletniego „Senior+” na lata 2021-2025. Całkowita wartość zadania to 126 558 zł, z czego 101 229 zł wynosi dofinansowanie z budżetu państwa.

  • ikonaOpublikowano: 02.03.2023 12:18
  • ikona

    Autor: Alicja Choinka (a.choinka@mopsgdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.03.2023 08:46
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona