Społeczeństwo

ORP „Ślązak” wcielony do służby

ORP „Ślązak” wcielony do służby // fot. Paweł Kukla

ORP „Ślązak” wcielony do służby // fot. Paweł Kukla

28 listopada 1918 roku marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, na mocy którego powstała w Polsce Marynarka Wojenna. W 101. rocznicę jej powołania w Gdyni odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem władz państwowych i samorządowych, a także dowódców i żołnierzy. Przy okazji święta Marynarki Wojennej do służby wcielono okręt ORP „Ślązak”. Podczas obchodów miała miejsce ceremonia uroczystego podniesienia bandery na jednostce.
 
Jak co roku rocznica utworzenia polskiej Marynarki Wojennej to okazja do hucznego i wzniosłego świętowania. Podobnie jak w poprzednich latach, główne obchody poprzedził marynarski capstrzyk, który odbył się w wigilię święta. W czwartek, 28 listopada o godz. 8.00 podniesiono wielką galę banderową na okrętach Marynarki Wojennej, a godzinę później w panteonie bohaterów na oksywskim cmentarzu miała miejsce ceremonia złożenia wiązanek kwiatów, w którym udział wziął m.in. prezydent Gdyni - Wojciech Szczurek.
 
– Warto podkreślić, że uroczystości to nie tylko bardzo symboliczna chwila podniesienia bandery na okręcie ORP „Ślązak”, ale także moment pamięci. Dzisiaj rano złożyliśmy kwiaty na kwaterze pamięci oddając hołd nie tylko admirałowi Unrugowi, ale przede wszystkim tysiącom bohaterów, którzy walczyli w II Wojnie Światowej. Myśleniu o współczesności i o przyszłości musi zawsze towarzyszyć pamięć o historii. Marynarka Wojenna, która jest wpisana w historię naszego miasta i wspólnie z miastem przygotowuje te uroczystości, znakomicie dba o pamięć historyczną – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.


 
Kolejnym punktem obchodów była uroczysta msza święta w intencji wszystkich współtworzących morskie siły zbrojne. Podczas liturgii Biskup Polowy Wojska Polskiego, gen. Bryg. Józef Guzek uhonorował prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka Medalem „W Służbie Bogu i Ojczyźnie” II klasy, który ustanowiony został na pamiątkę jubileuszu 100-lecia utworzenia Biskupstwa Polowego w Polsce.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek uhonorowany Medalem "W Służbie Bogu i Ojczyźnie" // fot. Karol Stańczak
 
Kulminacyjnym punktem tegorocznych obchodów tego święta było wcielenie do służby nowego okrętu patrolowego typu korweta – „ORP Ślązak”. Uroczystość odbyła się w samo południe w Porcie Marynarki Wojennej, gdzie obecnie cumuje okręt. Podczas ceremonii poświęcono i podniesiono banderę wojenną na okręcie. Marynarzom przekazał je Minister Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak. W obchodach udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, samorządu Gdyni z prezydentem Wojciechem Szczurkiem na czele, a także dowódców sił zbrojnych, żołnierzy i ich rodzin.
 
ORP „Ślązak” jest budowany od 2001 roku, początkowo miał być wielozadaniową korwetą „Gawron”. W 2012 roku, ze względu na cięcia budżetowe zrezygnowano z tych planów i zadecydowano, że gotowy kadłub zostanie przekształcony w patrolowiec.

fot. Paweł Kukla

Do jego zadań podczas służby będzie należało m.in. patrolowanie i ochrona torów podejściowych i morskich linii komunikacyjnych, eskortowanie i ochrona jednostek komercyjnych czy kontrola morskich szlaków żeglugowych jako element sił wielonarodowych. W czasie wojny może też zwalczać cele nawodne i brzegowe, może też bronić się przed środkami napadu powietrznego. Może także uczestniczyć w tzw. działaniach asymetrycznych i zabezpieczać działania sił specjalnych, dla których może być bazą wypadową.

Jednostka ma 95,2 metra długości oraz 13,5 metra szerokości i jest w stanie rozwinąć prędkość do 30 węzłów. Jest wyposażona w Zintegrowany System Walki, nowoczesny radar wstępnego wykrywania, radiolokacyjny i optoelektroniczny system kierowania ogniem czy radary nawigacyjne. Uzbrojenie „Ślązaka” to obecnie 76-milimetrowa armata OTO Melara oraz dwie 30-milimetrowe armaty Marlin-WS, do tego wyrzutnie kierowanych pocisków przeciwlotniczych krótkiego zasięgu GROM i cztery wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm.

Marynarka Wojenna świętowała 101. rocznicę powstania // fot. Paweł Kukla
 
O Marynarce Wojennej
 
Marynarka Wojenna prowadzi działania we wszystkich środowiskach – morskim, lądowym i powietrznym. Jej główne siły to: dwie fregaty rakietowe, jedna korweta, trzy okręty podwodne, trzy okręty rakietowe, pięć okrętów transportowo-minowych, trzy niszczyciele min, kilkanaście trałowców, jednostki ratownicze i zabezpieczenia. Operują one z baz morskich w Gdyni i Świnoujściu, a także z baz w Helu i Kołobrzegu. Marynarka Wojenna dysponuje lotnictwem morskim operującym z lotnisk w Gdyni Babich Dołach, Darłowie i Siemirowicach, w tym także lotnictwem pokładowym startującym z pokładów fregat rakietowych. Komponent lotniczy Marynarki Wojennej to przede wszystkim samoloty patrolowo-rozpoznawcze, śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych, ratownicze, a także lotnictwo transportowe. Wzdłuż polskiego wybrzeża rozlokowane są specjalistyczne jednostki brzegowe w tym m.in. dywizjony przeciwlotnicze i bataliony saperów oraz Morska Jednostka Rakietowa. Głównym ośrodkiem szkoleniowym jest Centrum Szkolenia MW w Ustce. Rocznie siły Marynarki Wojennej uczestniczą w kilkudziesięciu ćwiczeniach i operacjach NATO na różnych akwenach morskich.

Zadania Marynarki Wojennej wiążą się głównie z zapewnieniem bezpieczeństwa polskich interesów na morzu oraz z naszym wkładem w bezpieczeństwo Europy w ramach NATO, UE i innych porozumień międzynarodowych. Chodzi tutaj o konieczność działań zarówno narodowych, jak i sojuszniczych, przede wszystkim w zakresie osłony morskich szlaków komunikacyjnych, zwłaszcza tych, którymi transportowane są surowce strategiczne i towary, monitoringu bezpieczeństwa żeglugi, operacji pokojowych, zwalczania terroryzmu oraz wczesnego wykrywania symptomów zagrożeń od strony morza. Inaczej mówiąc, Marynarka Wojenna operuje na akwenach morskich na rzecz systemu obrony państwa i jego bezpieczeństwa gospodarczego. Poprzez ciągłe szkolenie utrzymuje gotowość do reagowania wobec zagrożeń mogących wystąpić na wodach terytorialnych, wyłącznej strefy ekonomicznej, czy wszędzie tam, gdzie poruszają się jednostki transportu morskiego. Marynarka Wojenna jest także kluczową częścią krajowego systemu ratowania życia na morzu SAR.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 29.11.2019 09:00
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.11.2019 09:34
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona