Społeczeństwo

Płacisz składki do ZUS? Załóż konto na PUE!

Grafika PUE ZUS, materiały prasowe ZUS.

Grafika PUE ZUS, materiały prasowe ZUS.

Od 1 stycznia 2023 roku każdy, kto jest płatnikiem składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, musi posiadać konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Umożliwi to załatwianie spraw w ZUS online, w dowolnym miejscu i w dowolnym miejscu czasie. Uwaga! Dotyczy to również marynarzy! Czas na założenie konta – do końca 2022 roku. 

Jak wyglądało to do tej pory? Obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mieli dotąd wyłącznie płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób. Po zmianach obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie, w tym np. marynarzy, którzy chcą mieć polską emeryturę. 

Czas do 30 grudnia 

Do 30 grudnia 2022 r. wszyscy płatnicy składek, czyli osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, powinni mieć konto na PUE ZUS. Wynika to ze zmian w prawie (art. 1 pkt 15 i art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, Dz. U. poz. 1621). Płatnicy składek mają czas do 30 grudnia 2022 roku, aby założyć takie konto osobiście lub upoważnić kogoś do dostępu do roli płatnika na PUE ZUS. 

Jak założyć konto na PUE ZUS? 

Profil na PUE ZUS zakładany jest zawsze dla osoby fizycznej. Aby założyć profil na PUE ZUS należy: 

  • wejść na stronę www.zus.pl i kliknąć przycisk „Zarejestruj w PUE” na górze strony, 
  • wybrać, dla kogo zakładany jest profil. Do wyboru jest rejestracja: „Dla Ciebie”, „Dla przedsiębiorców” oraz „Dla firm”. Formularz rejestracyjny nieznacznie różni się w zależności od dokonanego wyboru. Po wybraniu rejestracji „Dla przedsiębiorców”, poza danymi osobowymi, należy również wpisać NIP,
  • wybrać sposób rejestracji:

- za pomocą metod z portalu login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna),
- za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
- za pomocą bankowości elektronicznej banku, który świadczy taką usługę wspólnie z ZUS (lista banków, z którymi współpracujemy)
- za pomocą formularza rejestracji. 

Ważne! 

Przy rejestracji za pomocą login.gov, kwalifikowanego podpisu elektronicznego i bankowości elektronicznej, część danych w formularzu rejestracji wypełnia się automatycznie. Co ważne, metody te pozwalają również na potwierdzenie tożsamości, dlatego skorzystanie z nich nie wymaga wizyty w ZUS.

Z kolei przy rejestracji za pomocą formularza rejestracji (przycisk "do rejestracji"), trzeba wypełnić wszystkie obowiązkowe pola. W ciągu 7 dni od rejestracji trzeba też potwierdzić swoją tożsamość w dowolnej placówce ZUS lub podczas e-wizyty. Na wizycie trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport. 

Samodzielnie lub z upoważnienia 

Płatnicy, zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne, mogą upoważnić inną osobę do swojego profilu płatnika na PUE ZUS. W każdym z tych przypadków potrzebne będzie pełnomocnictwo, które – w przypadku, gdy jest składane elektronicznie – należy podpisać: profilem zaufanym (PZ ePUAP), podpisem osobistym (e-dowodem) lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Więcej o upoważnieniach w przypadku zakładania konta płatnika na PUE ZUS w tym linku

Kto musi zakładać profil na PUE ZUS, kto nie musi? 

Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Krzysztofa Cieszyńskiego, rzecznika prasowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku.

- Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, niezależnie od tego, czy zatrudnia pracowników czy nie, ma obowiązek założenia od 1 stycznia konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dotyczy to też tych osób, które niekoniecznie mają działalność zarejestrowaną w Centralnej  Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, ale też opłacają składki dobrowolne na swoje własne ubezpieczanie: dobrowolne emerytalno-rentowe, dobrowolne zdrowotne. Do tych osób możemy zaliczyć np. marynarzy – podkreśla Krzysztof Cieszyński.

Dodaje, że dotyczy to również osób zatrudniających np. nianie na umowie uaktywniajacej (to taka umowa gdzie ZUS dopłaca część składek dla niani). Kogo nie dotyczy obowiązek założenia konta na PUE ZUS? Tych, którzy prowadzą nie zarejestrowaną działalność gospodarczą. To osoby, osiągające dochód do 1500 zł miesięcznie, co zwalnia z obowiązku rejestracji. 

Co się stanie, jeśli ktoś nie zdąży do końca roku? 

Co w sytuacji, jeśli ktoś nie zdąży z założeniem konta na PUE? 

- Jeśli ktoś nie zdąży do końca roku z założeniem konta na PUE ZUS, to założymy mu ten profil sami w styczniu – deklaruje rzecznik ZUS. Jak dodaje, nie wiążą się z tym żadne restrykcje dla tych, którzy nie zdążą sami tego zrobić. 

Platforma Usług Elektronicznych ZUS - co na niej załatwisz? 

Osoba ubezpieczona może zobaczyć, czy płatnik składek zgłosił ją oraz członków rodziny do ubezpieczeń, sprawdzić stan swojego konta w ZUS lub obliczyć prognozowaną wysokość emerytury. Ponadto płatnik składek może uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu, zobaczyć zestawienie deklaracji i wpłat (mali i średni płatnicy mogą dodatkowo wygenerować i wysyłać do ZUS dokumenty ubezpieczeniowe). Z kolei śŚwiadczeniobiorca może sprawdzić szczegółowe informacje o otrzymywanych świadczeniach, sprawdzić swoje zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA. Natomiast lekarz może wystawić określone typy zaświadczeń lekarskich, przeglądać wystawione zaświadczenia ZUS ZLA.

Składka ZUS – ponad 1200 zł 

Dla przypomnienia: obecna składka dla wszystkich, prowadzących działalność gospodarczą, bez dobrowolnego ubezpieczenia  zdrowotnego, procentowo wyliczanego od dochodu, wynosi aktualnie 1211, 28 gr.  

  • ikonaOpublikowano: 08.12.2022 11:49
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.12.2022 12:41
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona