Społeczeństwo

Pochwała rzemiosła – zwycięzcy konkursu „Młodzi na start”

komplet szklanek wykonanych z dmuchanego szkła kształtowanego w drewnianych formach

Zwycięska praca składa hołd legendom polskiego wzornictwa//fot. Karolina Szypelt

Za nami 11. edycja konkursu „Młodzi na Start”. Tematem, wokół którego krążyły prace młodych projektantów w tym roku, był „Design na pograniczu przeszłości i teraźniejszości”. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. Zwycięska praca składa hołd legendom polskiego wzornictwa.


W 11. edycji konkursu młodych projektantów poproszono o własną interpretację charakterystycznych elementów polskiego wzornictwa lat 60. i 70.
Podobno Le Corbusier powiedział kiedyś „konieczne jest rozumienie historii, a kto rozumie historię, potrafi dostrzec ciągłość tego, co było, tego co jest i tego co będzie” – wyjaśnia Małgorzata Szczepańska, redaktor naczelna ELLE Decoration, Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK. – Tegoroczne zwycięskie prace udowadniają, że młodzi ludzie nie tylko znają historię polskiego wzornictwa, ale też z wielką uważnością i rozwagą potrafią przełożyć zaczerpnięte z niej wzorce, tworząc nowe, bliskie im wartości wzornicze.

Wśród zgłoszonych prac odnajdziemy nawiązanie do tego, co znamy ze wspomnień i co od niedawna przeżywa swój renesans. Lekkość form, zrównoważone materiały i ducha polskiego designu.
Co roku z niecierpliwością czekam na rozstrzygnięcie konkursu „Młodzi na start”. Jego charakter doskonale oddaje to, czemu w Gdyni na każdym kroku hołdujemy. Tworzenie atmosfery do tego, aby młodzi ludzie odnieśli tu swoje sukcesy, a potem mogli wrócić do tego miejsca nie tylko we wspomnieniach i wspólnie budowali markę miasta, to nasz wspólny cel. W dobie dyskusji o zrównoważonym rozwoju, harmonii i zasady, że mniej znaczy więcej, zwycięskie prace pokazują, że dobre rzemiosło i przemyślane wzornictwo zawsze się obronią – mówi wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.
Jury stanęło przed trudnym zadaniem. 
Nagrodę główną w wysokości 20 000 zł przyznano Annie Elizie Gwieździe za KINDERBAL, podwójny zestaw szklanek w wersji CMYK i RGB.

szklanki kinderball
Nagrodzona praca to komplet szklanek wykonanych z dmuchanego szkła kształtowanego w drewnianych formach. Cylindryczne kształty czerpią z polskiego designu lat 60. i 70. XX wieku. Odnoszą się do geometrycznych, zwartych form wazonów i dzbanów oraz upodobania do kolorowego, gradientowego szkła. Prosta, użytkowa forma koncentruje się tu na detalu pojedynczych wypukłości. Wypukłości migrują na trzech wysokościach pozwalając na sztaplowanie szklanek. Zestaw to ukłon w strone prac Zbigniewa Horbowego, Lucyny Pijaczewskiej czy Wszewłoda Sarneckiego.
Sama Anna Eliza Gwiazda tak mówi o swoim projekcie:
Reinterpretacją gradientów jest odseparowanie pojedynczych, czystych kolorów, które zaczerpnęłam ze współczesnych przestrzeni barw, powstałych na podstawie właściwości odbiorczych ludzkiego oka.

Konkursowe jury przyznało także 6 wyróżnień. Otrzymali je:
  • Marta Kwiatkowska za Figurki zwierzęce, kolekcję tkanin zainspirowaną twórczością Danuty Paprowicz Michno oraz porcelaną projektowaną w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego.
tkanina projektu Marty Kwiatkowskiej
  • Małgorzata Rojewska za WEAVEDESIGN Ławka 2.0, ławki z tkanym siedziskiem.
ławki z tkanym siedziskiem
  • Dominika Hapka za Rodzime złoto – Bursztyn, kolekcję biżuterii z bursztynem bałtyckim. 
Bursztynowa biżuteria
  • Justyna Górecka za BEŻETCEES 1.2.3.4, kolekcję ceramiki inspirowaną paterą na owoce Wita Płażewskiego, pikasiakami, wyrobami z Wałbrzycha, Włocławka i Ćmielowa.
Ceramika w zwierzęta
  • Dominika Gwarda za Wazony, tkaniny inspirowane wzornictwem lat 60. i 70. Wzór to ukłon w stronę ceramiki z Chodzieży, Ćmielowa i Pruszkowa z tamtych lat. 
Tkanina w wazony
  • Aleksandra Stasik za tkaniny „Powrót do korzeni”
Tkanina we wzory

Dobra wiadomość dla miłośników wzornictwa jest taka, że pokonkursową wystawę „Młodzi na Start” w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia w ramach festiwalu Gdynia Design Days można podziwiać do 10 lipca. Znalazły się na niej zarówno prace laureatów, jak i finalistów.

Prace oceniało jury w składzie:
  • Małgorzata Szczepańska, redaktor naczelna ELLE Decoration, Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK, projektantka, stylistka.
  • Ewa Janukowicz-Cichosz, ekspertka zrównoważonego rozwoju, pomysłodawczyni powołania Centrum Designu Gdynia i kierownik Gdynia Design Days w latach 2011-2015, 
  • Piotr Grzybowski, projektant, absolwent wrocławskiej ASP, współzałożyciel marki Swallow's Tail.
  • Magdalena Hubka, projektantka, absolwentka wrocławskiej ASP, scenografka, współtworzy markę Swallow’s Tail,
  • Krystian Kowalski, projektant, założyciel KKID studio specjalizującego się w projektowaniu mebli, przestrzeni i kreowaniu wizerunku marek.
  • Maja Ganszyniec, projektantka, absolwentka ASP w Krakowie i Royal College of Art w Londynie, założycielka Studia Ganszyniec.
  • Ewa Chudecka, kierowniczka PPNT Gdynia, Centrum Designu i festiwalu Gdynia Design Days, historyczka sztuki i projektantka wnętrz.
Konkurs „Młodzi na Start””, który organizuje redakcja magazynu „ELLE Decoration”, to szansa dla początkujących kreatorów. Jest on skierowany do studentów szkół artystycznych i kierunków związanych z wzornictwem przemysłowym, osób interesujących się wzornictwem przemysłowym, młodych projektantów oraz nieformalnych grup projektowych. To wyzwanie dla każdego, kto stawia pierwsze kroki w świecie designu. Udział w konkursie może otworzyć uczestnikom drzwi do sukcesu w branży projektowej.

Mecenasem konkursu jest: PPNT Gdynia i Centrum Designu, organizator festiwalu Gdynia Design Days. 

Gdynia Design Days to topowy nadbałtycki festiwal designu organizowany od 2008 roku. Każda edycja jest pretekstem do poruszania zagadnień związanych z szeroko pojętym projektowaniem w kontekście zmian, jakie zachodzą w naszym otoczeniu. Wystawy, warsztaty, wykłady i dyskusje dotykają takich tematów, jak technologia, ekologia, wzornictwo, moda, architektura, rozwój miast czy rzemiosło. Gdynia Design Days łączy branżę projektową z biznesem. To wydarzenie dla profesjonalistów oraz wszystkich tych, którzy fascynują się projektowaniem i są ciekawi zmian zachodzących w dynamicznie rozwijających się społeczeństwach.


Tekst i zdjęcia w tekście w oparciu o materiał na www.elle.pl

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 05.07.2022 11:35
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.07.2022 11:14
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także