Społeczeństwo

Port dla Rodziny pomaga w Małym Kacku

W Porcie dla Rodziny znajdzie się przestrzeń dla każdego // mat. prasowe KACK

W Porcie dla Rodziny znajdzie się przestrzeń dla każdego // mat. prasowe KACK

24.01.2023 r.

Od dziś na mapie Gdyni działa niezwykle ważne miejsce. To Port dla Rodziny przy ul. Łowickiej 44. Potrzebujący mogą tu przyjść i skorzystać z bezpłatnej porady psychologa, prawnika, pedagoga czy specjalisty w zakresie finansów, a także opieki duchowej. Przyjazną przestrzeń przygotowało Stowarzyszenie Katolickie Centrum Kultury w ramach akcji #KACKpomaga.

 
Stowarzyszenie Katolickie Centrum Kultury w Gdyni – obok działalności w sferze kultury – od lat prowadzi też działania pomocowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób wykluczonych. Odbywa się to w ramach akcji #KACKpomaga.

Dzięki dotacji z Narodowego Instytutu Wolności w ramach „Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych 2022-2033”, stowarzyszenie uruchomiło przyjazną i profesjonalną przestrzeń dla dzieci, dorosłych i rodzin – Port dla Rodziny.


– Wokół nas nie brakuje osób, którym trudniej sprostać zwyczajnym, życiowym wyzwaniom. Dlatego takie miejsca, jak Port dla Rodziny są niezwykle ważne i bardzo potrzebne. Tutaj każdy bezpłatnie otrzyma wsparcie, jakiego akurat potrzebuje. Może to być np. porada psychologa, prawnika czy specjalisty w zakresie finansów. Ale co ważne, taka osoba może także liczyć na wsparcie duchowe. Nie wstydźmy się tego, że potrzebujemy pomocy – Port dla Rodziny jest po to, aby nas wspierać – mówi wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Uroczyste otwarcie portu odbyło się 23 stycznia. W uroczystości wzięli udział kordynatorzy projektu, radny Gdyni Sebastian Jędrzejewski oraz goście z Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Uroczyste przecięcie wstęgi. Na zdj. (od lewej): Jarosław Szydłak, prezes Stowarzyszenia KACK i Sebastian Jędrzejewski, radny Gdyni
Na zdj. (od lewej): Jarosław Szydłak, prezes Stowarzyszenia KACK i Sebastian Jędrzejewski, radny Gdyni // fot. Magdalena Czernek

Port dla Rodziny działa przy ul. Łowickiej 44 w Małym Kacku. W przyjaznej przestrzeni rodziny mogą skorzystać z bezpłatnych porad psychologów, prawnika, pedagogów i specjalistów w zakresie finansów, a także opieki duchowej. 

Można tu także przyjść tak po prostu – porozmawiać, napić się kawy czy herbaty. Zwyczajnie pobyć razem.

– Port dla Rodziny powstał z potrzeby, z tego, co się wokół nas dzieje. Już wcześniej świadczyliśmy pomoc osobom potrzebującym nie tylko z Gdyni, ale także z Rumi i okolic Trójmiasta. Pierwsze telefony mamy za sobą, pierwsze wizyty poumawiane, a niektóre już się nawet odbyły. Stworzyliśmy miejsce, które ma ujmować swoją atmosferą, taką bardziej domową, żeby odwiedzające nas osoby czuły się komfortowo, uzyskały pomoc, po którą przyszły, mogły się otworzyć i poczuć swobodnie – opowiada Aleksandra Kamińska, koordynator projektu Port dla Rodziny.
Specjalistki z Portu dla Rodziny czuwają przy telefonach

Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-17.00. Specjaliści dyżurują na miejscu w godzinach otwarcia, ale również umawiają się tak, aby dopasować się do potrzeb i możliwości rodzin szukających porady.

Ze specjalistami można również skontaktować się:

  • W Porcie dla Rodziny znajdzie się przestrzeń dla każdego // mat. prasowe KACK
  • W Porcie dla Rodziny znajdzie się przestrzeń dla każdego // mat. prasowe KACK
  • W Porcie dla Rodziny znajdzie się przestrzeń dla każdego // mat. prasowe KACK
  • W Porcie dla Rodziny znajdzie się przestrzeń dla każdego // mat. prasowe KACK
  • Wejście do Portu dla Rodziny w Małym Kacku. Na drzwiach kartka: dobrze, że jesteś